Τα ρεκόρ που έσπασε με την 4αρα κόντρα στον Παναθηναϊκό

Δείτε την εκπομπή μας :

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τη σεζόν στο πρωτάθλημα με μυθική 4αρα επί του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο και πλέον στρέφει την προσοχή του στον τελικό Κυπέλλου κόντρα στον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ. Οι ερυθρόλευκοι πραγματοποιώντας μια σπουδαία εμφάνιση καθάρισαν το ματς από το πρώτο 12λεπτο απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλο και έφτασαν σε μια μεγάλη νίκη, έναν θρίαμβο μέσα στη Λεωφόρο.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς εκτός από τον διασυρμό του τριφυλλιού, πέτυχε μία σειρά από ρεκόρ με την επιβλητική νίκη του στο «Απόστολος Νικολαΐδης». Πιο συγκεκριμένα, με το 4-1 οι Πειραιώτες σημείωσαν την ευρύτερη εκτός έδρας νίκη τους επί του Παναθηναϊκού στα χρόνια της Α’ Εθνικής. Η προηγούμενη ήταν το 4-2 στις 5 Δεκεμβρίου 1988. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν νικήσει με 4-1 στη Λεωφόρο και στις 21 Μαρτίου 2001 για το Κύπελλο Ελλάδας. Τότε, όμως, είχαν προηγηθεί με 2-0 γρηγορότερα σε σχέση με το χθεσινό ματς (στο 6’ ο Αλεξανδρής και στο 9’ ο Λουτσιάνο). Στο Κύπελλο, βέβαια, η μεγαλύτερη νίκη είναι το σαρωτικό 6-1 στη Λεωφόρο, στις 13 Νοεμβρίου 1932.

Αξίζει να σημειωθεί πως πρώτη φορά στην ιστορία των ντέρμπι το πρώτο ημίχρονο λήγει με 0-3, αφού ούτε οι πράσινοι, ούτε οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν είχαν καταφέρει να έχουν διαφορά με περισσότερα από δύο γκολ στα πρώτα 45 λεπτά, ενώ ισοφαρίστηκε η ευρύτερη εντός έδρας ήττα του Παναθηναϊκού στην ιστορία του στην Α’ Εθνική. Είχαν προηγηθεί το 3-6 από τον Εθνικό (1986/87), το 2-5 από τον ΟΦΗ (1987/88) και το 3-0 από τον ΠΑΟΚ (2017/18), το μοναδικό που είχε φιλοξενηθεί στη Λεωφόρο.