Στην κορυφή ο Ολυμπιακός, 3-1 την Παρτιζάν στη Σερβία!

Στην κορυφή ο Ολυμπιακός, 3-1 την Παρτιζάν στη Σερβία
!

Στο δεύτερο ματς των προκριματικών, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης, κάτοχοι του Challenge Cup, νίκησαν τη διοργανώτρια Παρτιζάν στη Σερβία, με 3-1 σετ (22-25, 25-20, 19-25, 16-25).
Νέα, σπουδαία ευρωπαϊκή νίκη για την ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, η οποία κατέκτησε την κορυφή στον όμιλο του πρώτου προκριματικού γύρου του Champions League!

Στο δεύτερο ματς των προκριματικών, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης, κάτοχοι του Challenge Cup, νίκησαν τη διοργανώτρια Παρτιζάν στη Σερβία, με 3-1 σετ (22-25, 25-20, 19-25, 16-25) και… έστρωσαν ιδανική διαδρομή για την επιστροφή τους στη φάση των ομίλων του Champions League! O Θρύλος, στην προκριματική «μάχη» με τους Σέρβους στο Βελιγράδι, πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, μέτρησε 11 μπλοκ, 50% υποδοχή και 48% στην επίθεση και με πρώτο σκόρερ τον Κουμεντάκη, με 15 πόντους (13 ο Ζουπάνη), έφτασε στο σπουδαίο «διπλό».

Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» τοποθετούνται αυτόματα στον έκτο όμιλο του δεύτερου προκριματικού γύρου της διοργάνωσης και έχουν πιο βατούς αντιπάλους θεωρητικά (θα προκύψουν από τους άλλους τρεις ομίλους). Οι πρωταθλητές Ελλάδας επιστρέφουν στη βάση τους, όπου την Δευτέρα (30/10), υποδέχονται τον ΠΑΟΚ στο Ρέντη, για την 1η αγωνιστική της Volley League.

Στο ξεκίνημα του ματς, η Παρτιζάν προηγήθηκε με 3-1, με τον Ζουπάνη να ισοφαρίζει (3-3) για τον Ολυμπιακό, ο οποίος με μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη, πήρε προβάδισμα +2 (5-7). Με νέο μπλοκ άουτ, αυτή τη φορά του Παγένκ, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης ξέφυγαν με +3 (8-11), όμως οι Σέρβοι πλησίασαν στον πόντο (10-11). Ωστόσο, ο Θρύλος ανέβασε ξανά «στροφές» και «ανέβηκε» και πάλι στο +3 (11-14), ενώ μετά από λάθος σερβίς των Σέρβων, έφτασε στο 19-15! Η Παρτιζάν ισοφάρισε σε 19-19, ο Παγένκ έκανε το 21-20, με πρώτο χρόνο και ο Τράβιτσα το 24-22. Οι «ερυθρόλευκοι» κατέκτησαν το πρώτο σετ (0-1) με 25-22, μετά από άουτ επίθεση των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες πήγαν «χέρι-χέρι» ως το 21-20. Στο ξεκίνημα, ο Ιντάλγκο ισοφάρισε σε 1-1, με την Παρτιζάν να παίρνει προβάδισμα +2 (9-7). Ωστόσο, οι πρωταθλητές Ελλάδας προσπέρασαν με 12-11, με μπλοκ άουτ του Ιντάλγκο, ο οποίος με άσσο, «έγραψε» το 15-14. Οι Σέρβοι, όμως, πήραν ξανά προβάδισμα (18-17, 20-19) και στη συνέχεια, ισοφάρισαν στα σετ (1-1) με 25-20.

Δυνατά «μπήκε» ο Ολυμπιακός στο τρίτο σετ και με μπλοκ του Κουμεντάκη, προηγήθηκε με 4-0, με τον Γκουσταβάο να κερδίζει άσσο, για το 5-0. Η σερβική ομάδα «ξεκόλλησε» και μείωσε σε 5-2, όμως με δύο μπλοκ άουτ του Ιντάλγκο, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης ξέφυγαν με 9-4 και 11-6. Νέο μπλοκ άουτ, αυτή τη φορά του Κουμεντάκη, ο οποίος έκανε το 16-10, με τον Τράβιτσα να κερδίζει άσσο,για το 18-12. Με πόντο του Κουμεντάκη, ο Θρύλος έφτασε στο 23-17 και ο Γκουσταβάο σήκωσε «τείχος», για το 24-18 και το σετ μπολ. Οι «ερυθρόλευκοι» κατέκτησαν το σετ (1-2), με μπλοκ του Κουμεντάκη, για το 25-19. Εξαιρετικός ο Ολυμπιακός και στο τέταρτο σετ, το οποίο κατέκτησε με 25-16 και πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη στη Σερβία!

Τα σετ (1-3): 22-25, 25-20, 19-25, 16-25

*Οι πόντοι της Παρτιζάν προήλθαν από 2 άσσους, 41 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων, ενώ του Ολυμπιακού από 5 άσσους, 42 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων.

Παρτιζάν (Μπόγιαν Γιάνιτς): Μπίτσανιν, Μαρίνοβιτς 10 (10/25 επ., 50% υπ. – 42% άριστες), Μρντακ 16 (14/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τάντιτς 18 (14/32 επ., 4 μπλοκ, 37% υπ. – 27% άριστες), Γιάνκοβιτς 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Τσβέτκοβιτς 1 (1/4 επ.) / Κρστέσκι (λ., 27% υπ. – 13% άριστες), Ντόπουτζ 1 (1 άσος), Πόποβιτς (λ.), Τζούρτζεβιτς, Άλεξιτς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αντώνης Βουρδέρης): Παγένκ 10 (9/14 επ., 1 μπλοκ), Γκουσταβάο 6 (2/5 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 15 (10/20 επ., 5 μπλοκ, 56% υπ. – 52% άριστες), Ζουπάνη 13 (11/28 επ., 2 άσσοι), Τράβιτσα 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ιντάλγκο 10 (10/19 επ., 50% υπ. – 25% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 48% υπ. – 42% άριστες)

Δηλώσεις:

Αντώνης Βουρδέρης: «Αισθάνομαι πολύ μεγάλη ικανοποίηση για πολλούς και διαφόρους λόγους: για τις δυο νίκες, για τη πρωτιά του ομίλου που τη θέλαμε πάρα πολύ, αλλά και για την εμφάνιση που πραγματοποιήσαμε. Πιο πολύ, όμως, αισθάνομαι υπερηφάνεια και ικανοποίηση για τους παίκτες, που κατάφεραν και διαχειρίστηκαν δύσκολες καταστάσεις αυτή τη περίοδο, σκληρή προετοιμασία, πολλά παιχνίδια, τραυματισμούς και φυσικά, την κούρασή τους. Κατάφεραν και τα έκρυψαν, τα κατάφεραν και έβγαλαν αυτό που έπρεπε στο γήπεδο. Δεν σταματάμε εδώ, σκεφτόμαστε ήδη το ελληνικό πρωτάθλημα. Περιμένουμε και τα παιδιά που δεν ήταν μαζί μας, συν την επιστροφή του Ντανιέλ (σ.σ. Καστελάνι), οπότε θεωρώ ότι τις επόμενες μέρες, θα δείτε έναν διαφορετικό Ολυμπιακό».

Σαλβαντόρ Ιντάλγκο: «Ήρθαμε στο Βελιγράδι με μοναδικό στόχο να πάρουμε τη πρόκριση για την επόμενη φάση του Champions League. Τα καταφέραμε, με τον καλύτερο τρόπο αφού, σημειώσαμε δυο νίκες και θα επιτρέψουμε με την πρόκριση. Συνεχίζουμε τη δουλειά μας, επόμενος στόχος είναι η νίκη με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ, την προσεχή Δευτέρα. Πάμε Ολυμπιακέ».

Ντράγκαν Τράβιτσα: «Είμαστε πολύ χαρούμενοι με τη πρόκριση στον επόμενο γύρο του Champions League. Παίξαμε δυο καλά παιχνίδια, νομίζω ότι βήμα-βήμα και παιχνίδι με το παιχνίδι, βελτιωνόμαστε. Σίγουρα, χθες, είχαμε κάποιες δύσκολες στιγμές, το σημερινό ματς ήταν πιο δύσκολο από το χθεσινό, όμως εστιάσαμε σε αυτό, είχαμε περισσότερη ενέργεια, κάναμε τη δουλειά μας σε καλό επίπεδο αναλογικά με την εποχή που βρισκόμαστε και πάμε στο επόμενο παιχνίδι».