Σε 67 λεπτά !!! Ολυμπιακός – Πορφύρας 3-0

Δείτε την εκπομπή

Τη νικηφόρα πορεία της στο πρωτάθλημα συνέχισε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού.

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού κέρδισαν σε 67 λεπτά τον Πορφύρα με 3-0 σετ (25-10, 25-17, 25-20) στο κλειστό του Ρέντη, για την 8η αγωνιστική της Volley League, πανηγυρίζοντας την έβδομη τους νίκη. Οι «ερυθρόλευκες» δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα κόντρα στην φιλοξενούμενη ομάδα.

Πρώτη σκόρερ κόντρα στον Πορφύρα, αναδείχθηκε η Χίπε που σημείωσε 26 πόντους, ενώ είχε και 5 άσσος ενώ με 10 ακολούθησε η Μαρία Γενιτσαρίδη.

Ο Ολυμπιακός στρέφει πλέον την προσοχή του στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, αφού την Τρίτη (16/11, 19:00) αντιμετωπίζει την Πόρτο στο πρώτο ματς της φάσης των «32» του CEV Cup, με την «ερυθρόλευκη» αποστολή να αναχωρεί το πρωί της Κυριακής με προορισμό την Πορτογαλία.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά κόντρα στον Πορφύρα και προηγήθηκε με 10-4, με άσσο της Εμμανουηλίδου, ενώ στη συνέχεια, έφτασε γρήγορα στο +10 (16-6) με την Γενιτσαρίδη. Ο Θρύλος πάτησε ακόμη περισσότερο το «γκάζι» και με «όπλο» το σερβίς του, αύξησε ακόμη περισσότερο τη διαφορά από τις φιλοξενούμενες, φτάνοντας την στο +15 (24-9) με άσσο της Χίπε, ενώ κατέκτησε το πρώτο σετ (25-10) με ωραίο πόντο από την Γενιτσαρίδη.

Με προβάδισμα 4-0 «μπήκαν» στο δεύτερο σετ με τον Πορφύρα οι «ερυθρόλευκες», οι οποίες με μπλοκ της Εμμανουηλίδου έφτασαν το σκορ στο 12-8 και στη συνέχεια, στο +8 (20-12) με την Χίπε. H oμάδα του Ζιλ Φερέρ Κουτίνιο διαχειρίστηκε με άνεση το υπέρ της προβάδισμα και με επίθεση της Σάλας έφτασε στο 25-17, κατακτώντας και το δεύτερο σετ. Και στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο και το προβάδισμα.

Οι φιλοξενούμενες μείωσαν προσωρινά σε 15-14 και σε 18-17, όμως οι «ερυθρόλευκες» δεν επέτρεψαν την ισοφάριση σε καμία από τις δυο περιπτώσεις, πηγαίνοντας στο 20-17 με τη Σάλας. Από επίθεση άουτ του Πορφύρα, διαμορφώθηκε το 21-17, με τον Θρύλο να φτάνει στο 25-20 για την τελική επικράτηση.

Τα σετ: 3-0 σε 1.07. 25-10 (19′), 25-17 (23′), 25-20 (25′)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-4, 16-6, 21-9, 25-10
2ο σετ: 8-6, 16-11, 21-13, 25-17
3ο σετ: 8-5, 16-14, 21-17, 25-20

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 50 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 9 λάθη αντιπάλων και του Πορφύρα προήλθαν από 1 άσσο, 31 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 10 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ζιλ Φερέλ Κουτίνιο): Εμμανουηλίδου 8 (5/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σάλας 14 (10/19 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 52% υπ. – 22% άριστες), Χριστοδούλου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 26 (21/37 επ., 5 άσσοι), Γενιτσαρίδη 10 (10/20 επ., 50% υπ. – 25% άριστες), Κελεσίδη 5 (3/9 επ., 2 μπλοκ) / Τοτσίδου (λ, 57% υπ. – 43% άριστες), Συριστατίδη, Ξανθοπούλου 1 (1/1 επ.).

Α.Ο.Φ. ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Βασίλης Πανδής): Σάντε 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Θαλασσινού 4 (3/9 επ., 1 άσσος, 21% υπ. – 18% άριστες), Μασούρα, Ποντικάκη 4 (4 μπλοκ), Ροντρίγκες 18 (18/41 επ.), Παβλένκο 9 (9/29 επ., 43% υπ. – 14% άριστες) / Μπουτσελάκου (λ, 24% υπ. – 24% άριστες), Παγωμένου, Αλμπάνη.

Η Σία Τοτσίδου μιλώντας για την αναμέτρηση ανέφερε: «Θεωρώ ότι κάναμε μια καλή εμφάνιση με έναν αντίπαλο, ο οποίος δεν έχει τους ίδιους στόχους με εμάς, αλλά σίγουρα ήταν πολύ μαχητικός. Το σημαντικό είναι, ότι κάναμε μία επαγγελματική νίκη, γιατί αύριο έχουμε ένα ταξίδι με προορισμό την Πορτογαλία, το οποίο θα είναι αρκετά κουραστικό. Οπότε, έπρεπε να τελειώσουμε γρήγορα αυτό το ματς, ώστε να έχουμε χρόνο ξεκούρασης, για να επικεντρωθούμε στο επόμενο ματς στο Πόρτο. Η ψυχολογία μας είναι καλή και πάμε για το καλύτερο αποτέλεσμα».