Ρεάλ Μαδρίτης – Τσέλσι 2-3 (παρ.): Η ατσάλινη Βασίλισσα στα ημιτελικά! (vid)

Ήττα – πρόκριση για την Ρεάλ (2-3), η οποία βρέθηκε να χάνει με 3-0 στη Μαδρίτη, έστειλε το ματς στην παράταση με τον Ροντρίγκο και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Champions League με τον Καρίμ Μπενζεμά – Το VAR ακύρωσε γκολ της (ανώτερης) Τσέλσι στο 90λεπτο.

Αυτά, ΜΟΝΟ η Ρεάλ Μαδρίτης! Οποιαδήποτε άλλη ομάδα, χάνοντας με 3-0 στο γήπεδό της 15 λεπτά πριν από το τέλος, θα κατέρρεε εντελώς. Όχι, όμως, η Βασίλισσα των 13 Champions League,

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι έστειλε το ματς στην παράταση με τον Ροντρίγκο (80’) και, με γκολ του Καρίμ Μπενζεμά (ποιού άλλου;) στο έξτρα ημίωρο, έχασε μεν με 3-2 από την (πολύ καλή και ανώτερη) Τσέλσι, αλλά πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League, χάρη στη νίκη της με 3-1 στο Λονδίνο πριν από έξι ημέρες.

Σε σχέση με το πρώτο ματς, ο Αντσελότι έκανε μόλις μια αλλαγή στην ενδεκάδα της Ρεάλ και αυτή υποχρεωτική, αφού ο Νάτσο πήρε την θέση του τιμωρημένου Έντερ Μιλιτάο στο κέντρο της άμυνας.

Στην Τσέλσι, αντίθετα, ο Τόμας Τούχελ έκανε μια μικρή, απαραίτητη επανάσταση. Ο Γερμανός επέλεξε την διάταξη του δευτέρου ημιχρόνου της πρώτης αναμέτρησης, με τέσσερις αμυντικούς, με τον Ρις Τζέιμς ως δεξί μπακ πάνω στον Βινίσιους Ζούνιορ, χωρίς τον Αντρέας Κρίστενσεν και τον Μάρκος Αλόνσο ως αριστερό μπακ αντί του Θέσαρ Αθπιλικουέτα, με τον Ρούμπεν Λόφτους – Τσικ στην μεσοεπιθετική γραμμή, τον Ματέο Κόβατσιτς αντί του Ζορζίνιο στα χαφ και τον Τίμο Βέρνερ στην επίθεση αντί του Κρίστιαν Πούλισικ.