Όταν ο Δούρος μας στέρησε το 8ο σερί! (Vid)

Δείτε την εκπομπή μας

Σαν σήμερα το 2004 έγινε ο αγώνας Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού που έμεινε στην ιστορία ως το ντέρμπι του Δούρου. Η ατμόσφαιρα στη Λεωφόρο ήταν ηλεκτρισμένη παρότι για πρώτη φορά είχε απαγορευτεί η μετακίνηση φιλοξενούμενων οπαδών. Η προσπάθεια οπαδών του Παναθηναϊκού να μπουν στο γήπεδο χωρίς εισιτήριο έφερε επέμβαση των ΜΑΤ με συμπλοκές, πολύ ξύλο και την καθιερωμένη χρήση δακρυγόνων.
Στον πάγκο του Ολυμπιακού ήταν ο Νίκος Αλέφαντος που είχε διαδεχθεί τον Όλεγκ Προτάσοφ μετά από την ήττα με 0-1 από την ΑΕΚ στη Ριζούπολη λίγες εβδομάδες πριν, και σε αυτόν του ΠΑΟ ο Ιτζάκ Σουμ. Το ντέρμπι άρχισε με τις καλύτερες προδιαγραφές για τους Πράσινους, αφού στο 7′ προηγήθηκαν με πέναλτι που κέρδισε ο Δημήτρης Παπαδόπουλος από τον Σπύρο Βάλλα κι εκτέλεσε ο Άγγελος Μπασινάς. Στο 17′ ο Αλέφαντος αντικατέστησε τον Μαυρογενίδη με τον Λάμπρο Χούτο και στο τέλος του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός ισοφάρισε όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Γρηγόρη Γεωργάτου, ο Ιεροκλής Στολτίδης πήρε την κεφαλιά, ο Κώστας Χαλκιάς απέκρουσε ασθενώς, και ο Mόρρις έδιωξε την μπάλα αφού είχε περάσει τη γραμμή του τέρματος. Οι Ερυθρόλευκοι πήραν το προβάδισμα στο 54′ πάλι από στημένη φάση με δημιουργό τον Γεωργάτο κι εκτελεστή τον Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς.
Το ρολόι σημάδευε το 71ο λεπτό όταν ο διαιτητής Δούρος διέκοψε το ματς επειδή είδε στο έδαφός τους Κυργιάκο και Ζιοβάνι. Ο αμυντικός του ΠΑΟ έδωσε δύο γροθιές στον βραζιλιάνο ο οποίος ανταπέδωσε με κλωτσιά κι ο διαιτητής τιμώρησε μόνο τον επιθετικό του Ολυμπιακού, σε μια σκανδαλώδη απόφαση που έκρινε ένα πρωτάθλημα. Κατά συνέπεια οι Ερυθρόλευκοι περιορίστηκαν σε αμυντικό ρόλο αλλά δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα αφού στο 81′ ο Γιάννης Γκούμας πλάσαρε κι έφερε το ματς στα ίσα. Ο Παναθηναϊκός διατηρήθηκε στο +2 κι έμεινε εκεί μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος νικώντας στα εναπομείναντα ματς με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.
Όπως είναι φυσικό οι Ερυθρόλευκοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για όσα έγιναν στον αγωνιστικό χώρο αλλά κι εκτός αυτού εντοπίστηκαν “κοριοί” στα αποδυτήρια της ομάδας.
18/04/1937
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
2η Αγωνιστική
Πρωτάθλημα Ελλάδος
0-1
27′ ΒΑΖΟΣ
18/04/1973
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ
Προημιτελική Φάση
Κύπελλο Ελλάδος
3-2
18′ – 63′ ΑΛΤΣΙΜΠΑΡ, 50′ Κρητικός, 62′ Σέρφας, 65′ ΑΡΓΥΡΟΥΔΗΣ
18/04/1976
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
25η Αγωνιστική
Πρωτάθλημα Α’ Εθνικής
0-1
42′ ΚΑΡΑΒΙΤΗΣ
18/04/1979
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΦΩΣΤΗΡΑΣ
Προημιτελική Φάση, 2ος Αγώνας
3-2
(Στην παράταση – κανονική διάρκεια 2-2) 35′ ΚΡΗΤΙΚΟΠΟΥΛΟΣ, 73′ Πετρινιώτης, 74′ Μπάκης, 76′ ΚΑΛΤΣΑΣ, 112′ ΠΕΡΣΙΑΣ
18/04/1990
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ
Κύπελλο ΕΠΑΕ (League Cup)
1-0
76′ ΝΤΕΤΑΡΙ

1-3
19′ ΑΝΑΤΟΛΑΚΗΣ, 43′ ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ, 73′ Παχατουρίδης, 90′ ΑΛΕΞΑΝΔΡΗΣ

18/04/2004
2-2
7′ Μπασινάς, 44′ ΣΤΟΛΤΙΔΗΣ, 54′ ΤΖΟΡΤΖΕΒΙΤΣ, 82′ Γκούμας

18/04/2010
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΡΗΣ
30η Αγωνιστική
Superleague
2-1
33′ ΖΕΒΛΑΚΟΒ, 42′ Κάλβο, 45′ ΜΑΡΕΣΚΑ

18/04/2012
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
29η Αγωνιστική
Superleague
0-4
53′ ΜΙΡΑΛΑΣ, 64′ – 71′ ΤΖΕΜΠΟΥΡ, 75′ ΦΕΤΦΑΤΖΙΔΗΣ

18/04/2013
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ
Ημιτελική Φάση, 1ος Αγώνας
Κύπελλο Ελλάδας
6-2
4′ Μελίσσης (Αυτ.), 11′ ΙΜΠΑΓΑΣΑ, 19′ Τζάνης, 32′ Λουσέρο, 48′ – 53′ ΜΗΤΡΟΓΛΟΥ, 51′ ΦΕΤΦΑΤΖΙΔΗΣ, 55′ ΦΟΥΣΤΕΡ