Ολυμπιακός-Γκενκ 1-0! Πάει στο Βέλγιο να τελειώσει την δουλειά!

Ο Ολυμπιακός πέτυχε την νίκη με 1-0 κόντρα στην Γκενκ χάρη στο γκολ του Κωστα Φορτούνη στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης.

Γράφει ο Κωνσταντίνος Καλογερόπουλος

Ο Ολυμπιακός έπαιξε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, καθώς το γκολ στην αρχή του αγώνα του έλυσε τα πόδια. Και έτσι είχε ευκαιρίες να βάλει και δεύτερο γκολ πριν το τέλος του ημιχρόνου. Αλλά δεν τα κατάφερε. Η Βέλγικη ομάδα όσες φόρες πήγε να κάνει κάτι η την σταμάταγε η άμυνα η ο Πασχαλάκης.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός μπήκε πάλι δυνατά, αλλά η Γκενκ μπήκε πιο επιθετικά και για αυτό για μεγάλο μέρος του αγώνα άγγιξε το γκολ. Ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να κάνει το 2-0 αν το φοβερό σουτ του Μπίελ (που πέρασε ως αλλαγή μαζί με τον Αλεξανδρόπουλο) δεν έβρισκε το δοκάρι. Η Γκενκ έχασε ευκαιρίες στο τέλος να φέρει τον αγώνα στα ίσια αλλά στην πιο μεγάλη της ευκαιρία η μπάλα από απόκρουση του Πασχαλάκη βρήκε στο δοκάρι. Με τον Ολυμπιακό να γλυτώνει στο τέλος το 1-1. Ο Ολυμπιακός θα πάει την επόμενη βδομάδα στο Βέλγιο να τελειώσει την πρόκριση.