Μας αγαπάτε καθόλου τελικά; Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-2

Μας αγαπάτε καθόλου τελικά;

Δείτε την εκπομπή μας

ΕΤΣΙ. Να μην ξανασηκώσει κεφάλι ΠΟΤΕ. Ο Ολυμπιακός ταπείνωσε ξανά τον Παναθηναϊκό, λίγα 24ωρα μετά τη νίκη του στο κλειστό του Αγίου Θωμά και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ στην 15η αγωνιστική της Volley League.

Μία νίκη η οποία ήρθε με τη μαχητική ψυχή του ΘΡΥΛΟΥ και τη στήριξη του κόσμου που βρέθηκε στο «Μ. Μερκούρη» παραδίδοντας μαθήματα κερκίδας!

Ο αγώνας

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 0-1, ωστόσο στη συνέχεια ισοφάρισε και μετέπειτα πήρε τα ηνία, παίρνοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων (9-5). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν, όμως οι Πειραιώτες με την πολύ καλή άμυνα, σε συνδυασμό και με την πολύ καλή επίθεσή τους έφτασαν μέχρι το τέλος και πήραν το πρώτο σετ με 25-23.

Με την έναρξη του δευτέρου σετ ο Θρύλος προηγήθηκε με 1-0, όμως ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ξεφύγει με προβάδισμα τριών πόντων (3-6). Οι παίκτες του Τζουλιάνι έβγαλαν αντίδραση και έφεραν το ματς τούμπα, καθώς ο Παγένγκ με άσο μείωσε σε 5-6, ενώ με νέο λάθος της άμυνας του Παναθηναϊκού, έγινε το 6-6. Οι δύο πλευρές πορεύτηκαν χέρι-χέρι , ενώ λίγο αργότερα ο Ιντάλγκο ήταν εκείνος που έκανε το 19-19, κρατώντας κοντά τους Πειραιώτες.

Με λάθος του Ερνάντεζ ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στο σκορ με 20-19, και ξεσήκωσε τους οπαδούς του. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν εκ νέου, κάνοντας το 20-20, ενώ ο Παγένκ έκανε το 21-20. Ο Ερνάντζες ισοφάρισε σε 21-21 και στη συνέχεια ο Ιντάλγκο έστειλε την μπάλα εκτός και έγινε το 22-21, υποχρεώνοντας τον Τζουλιάνι να πάρει time out. Με το 12ο λάθος του Παναθηναϊκού στο ματς, οι Πειραιώτες ισοφάρισαν εκ νέου για το 22-22. Με λάθος του Ιντάλγκο έγινε το 23-22, όμως ο Ζουπάνη έκανε το 23-23 για τον Θρύλο. Ο Ερνάντζες έκανε το 24-23, όμως με φοβερό καρφί του Κουμεντάκη ο Ολυμπιακός έκανε το 24-24, υποχρεώνοντας τους αντιπάλους του να χάσουν το set ball. Ο Θρύλος έκανε το 25-24 έπειτα από επαφή παίκτη του Παναθηναϊκού με το φιλε και στη συνέχεια με άσσο του Ζουπάνη πήρε και το 2ο σετ, παίρνοντας σαφές προβάδισμα στο ματς.

Με καρφί του Στερν ο Θρύλος έκανε το 1-0 στο 3ο σετ. Ο Ιντάλγκο έστειλε την μπάλα στο φιλέ (1-1), με τον Παναθηναϊκό να κάνει το 1-2 με μπλοκ άουτ του Ερνάντες. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-3, όμως οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα τριών πόντων (2-5), με τον Τζουλιάνι να καλεί time out. Με άσσο του Κόβαρ ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-6 και με μπλοκ του Πετρέα στον Λινάρδο έγινε το 2-7. Οι «πράσινοι» διεύρυναν το προβάδισμά τους σε 2-8, όμως με λάθος σερβίς του Κόβαρ οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 3-8. Με κακό σερβίς του Πετρέα έγινε το 5-9, όμως ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +6 (5-11). Ο Χανδρινός πήρε το block out για το 6-11, όμως ο Ρανγκέλ διατήρησε το προβάσιμα της ομάδας του (6-12). Ο Φράγγκος πάτησε τη γραμμή στο σερβίς (7-12), όμως οι «πράσινοι» διατήρησαν το προβάδισμά τους, φτάνοντας στο 8-15. Ο Γιάκομπσεν έστειλε την μπάλα στο φιλέ (9-15) και με νέο λανθασμένος σερβίς έγινε το 9-16. Ο Κουμεντάκης με έναν δύσκολο πόντο μείωσε σε 10-16, αλλά ο Πετρέας σημείωσε το 10-17, με τον Ρανγκέλ να κάνει το 10-18. Ο Λινάρδος πέτυχε ακόμα έναν πόντο για το 11-18. Ο Φράγκος πήρε το μπλοκ άουτ για το 11-19 και λίγο αργότερα έγινε το 11-21. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε για το 12-21, αλλά ο Παναθηναϊκός, εκμεταλλευόμενος τον κακό ρυθμό των γηπεδούχων έφτασε μέχρι το τέλος και πήρε το 3ο σετ με 16-25, μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Στο ξεκίνημα του 4ου σετ ο Ιντάλγκο έκανε το 1-0, όμως ο Φράγκος ισοφάρισε σε 1-1. Ξανά ο Ιντάλγκο έδωσε προβάδισμα στον Θρύλο με 2-1, ενώ με τον τέταρτο άσσο του έγραψε το 3-1. Ο Ερνάντζερ με μπλοκ άουτ μείωσε σε 3-2, αλλά ο Στερν έκανε το 4-2, πριν ο Ερνάντες μειώσει εκ νέου (4-3). Οι δύο ομάδες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με τον Κουμεντάκη να κάνει το 5-5 Οι «πράσινοι» κατάφεραν να ξεφύγουν στο +4 (5-9), πριν ο Λινάδρος σημειώσει το 6-9. Με λάθος του Φράγκου ο Θρύλος πλησίασε (7-9). Με τον Κουμεντάκη να κάνει λάθος ο Παναθηναϊκός κράτησε τα ηνία του σκορ (7-10), για να φτάσει λίγο αργότερα στο +5 (8-13). Ο Στερν πήρε την επίθεση και τον πόντο για να μειώσει σε 9-13 για τον Ολυμπιακό. Ο Ερνάντες έκανε το 9-14 και στη συνέχεια ο Παγένκ κράτησε ξανά κοντά τον Θρύλο (10-14). Στο ίδιο τέμπο συνεχίστηκε το παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το προβάδισμα και τον Θρύλο να ψάχνει αντίδραση και να κρατά επαφή με το σκορ. Ο Κουμεντάκης με πολύ καλή τοποθέητση μπλόκαρε τον Ερνάντες για το 13-16. Με νέο μπλοκ οι Πειραιώτες μείωσαν στους 2 (14-16). Ο Ερνάντες έκανε το 14-17 και στη συνέχεια ο Στερν με δικό του πόντο έκανε το 15-17. Ο Θρύλος έβγαλε μαχητική ψυχή για ακόμα μία φορά και ανέβασε στροφές για το 16-16 , ενώ με μπλοκ του Στερν στον Φράγκο ισοφάρισε σε 17-17. Ένα λάθος του Κουμεντάκη έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (17-18). Στη συνέχεια ο Ρανγκέλ μπλόκαρε τον Κουμεντάκη για το 17-19. Με λάθος του Κωστόπουλου στο σερβίς ο Ολυμπιακός μείωσε σε 18-19, όμως ο Κόβαρ έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στον Παναθηναϊκό (18-20). Δύο λάθη του Ιντάλγκο, έγραψαν το 18-22 για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έφτασαν ξανά στο +5 (18-24). Ο Παγένκ μείωσε σε 19-24 και στη συνέχεια ο Στερν σέρβιρε, πριν ο Παναθηναϊκός κάνει το 19-25 και ισοφαρίσει σε 2-2 σετ.

Με λάθος του Ιντάλγκο ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο tie-break, όμως με εκπληκτικό παιχνίδι από τον Θρύλο ο Παγένκ ισοφάρισε σε 1-1. Οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν στο σκορ έπειτα από λάθος του Κόβαρ (2-1), όμως ο Στέρν έκανε εξίσου λάθος για το 2-2. Ο Ιντάλγκο έκανε ακόμη ένα λάθος, για να πάρει προβάδισμα ο Παναθηναϊκός (2-3). Σε μία φοβερή φάση ο Στερν με δυνατό χτύπημα ισοφάρισε σε 3-3 για τον Θρύλο και στη συνέχεια ο Ιντάλγκο ξεσήκωσε το «Μ. Μερκούρη», πετυχαίνοντας άσσο (4-3). Στο δεύτερο σερβίς του ο Κουβανός πέτυχε ακόμα έναν άσσο για το 5-3. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει σε 5-4, όμως ο Κόβαρ έστειλε στοο φιλέ το σερβίς για το 6-4. Ο Φράγκος μείωσε σε 6-5. Ο Τράβιτσα δέχτηκε κάρτα και το σκορ έγινε 6-6. Με πόντο στην ευθεία, ο Στερν έκανε το 7-6 και με μπλοκ του Κουμεντάκη στον Ερνάντες ο Ολυμπιακός απέκτησε προβάδισμα δύο πόντων (8-6). Ο Τράβιτσα με άσσο (13ος για τους «ερυθρόλευκους» σημείωσε το 9-6.

Με εκπληκτική επίθεση και άμυνα ο Θρύλος έκανε το 10-6, αφού υποχρέωσε τον Ζήση να στείλει την μπάλα στην οροφή. Οι «πράσινοι» μείωσαν σε 10-7, αλλά ο Ερνάντες σημάδεψε έξω (11-7). Λίγο αργότερα ο Ολυμπιακός έφτασε στο +4 (11-8), πριν οι φιλοξενούμενοι κάνουν το 12-9 με τον Κόβαρ. Ο Θρύλος έκανε το 13-9, έπειτα από μία πολύ καλή επίθεση και με σπασμένα τα φρένα έφτασε στο 14-10, χάρη στον Ιντάλγκο, ο οποίος με ακόμα έναν άσσο έκανε το τελικό 15-10 και ταπείνωσε ξανά τον Παναθηναϊκό.