Ελευθερία Μοσχάτου – Ολυμπιακός 58-104: Πέρασαν με 100άρα οι ερυθρόλευκες από το Μοσχάτο

Δείτε την εκπομπή

Ο Ολυμπιακός «ποδοπάτησε» την Ελευθερία Μοσχάτου μέσα στην έδρα της κι έφυγε με νίκη 104-58, μένοντας αήττητος σε έξι αγώνες. Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις γηπεδούχες να μένουν κοντά (17-23).

Από εκεί και μετά όμως η «ψαλίδα» άνοιξε πάρα πολύ, με τις παίκτριες του Μάρτιν Ζίμπαρντς να… μην αφήνουν το πόδι από το γκάζι. Με πρώτη σκόρερ την Αλεξανδρή (15 πόντοι) κι άλλες πέντε με διψήφιο αριθμό, η δουλειά των φιλοξενούμενων έγινε πολύ εύκολη.

Ήδη στο ημίχρονο προηγούνταν με 51-35 και η διαφορά αυξήθηκε κι άλλο. Χαρακτηριστικό είναι πως στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός δέχθηκε μόλις 7 πόντους, ενώ ο ίδιος σημείωσε 27.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 35-51, 51-77, 58-104

Ολυμπιακός (Ζίμπαρντς): Χάμπλιν 12, Διέλα 5 Σταμολάμπρου 14, Βαμβακά 10, Φουράκη 6, Βίτολα 11, Νικολοπούλου 9, Σύρρα 5, Αλεξανδρή 15, Σταμάτη 7, Πλουφ 10

Ελευθερία Μοσχάτου (Τσαραπατσάνης): Δαμουλάκη 13, Καρακασίδου 12, Στεφανίδου 2, Σμιθ 7, Τζέιμς 24, Τσούκα 0, Τσέρου 0, Κρητικοπούλου 0