Αυτό το Αχ στο Λίβερπουλ, και η δικαίωση λίγα χρόνια μετά στο Λονδίνο

Δείτε την εκπομπή μας:

Γράφει ο Κωνσταντίνος Καλογερόπουλος

Χρόνια πολλά σε όλους και καλά Χριστούγεννα !!!

Ημέρες ξεκουράσεις, και χαλαρώσεις αυτές οι γιορτινές μέρες. Και ενώ καθόμουν στο Youtube μου πέταξε τον αγώνα Λίβερπουλ-Ολυμπιακός. Ο Ολυμπιακός που πήγε στο Άνφιλντ να πάρει την πρόκριση στους 16 του Champions League. Ο Ολυμπιακός με τους 7 Έλληνες στην 11αδα, κατάφερε να προηγηθεί με γκολ του Ριβάλτνο και να κλείσει το ημίχρονο με 0-1.Στο δεύτερο μέρος ο Σινάμα που μπήκε ως αλλαγή άλλαξε όλη την εικόνα του αγώνα. Το πρώτο και το τελευταίο καλό παιχνίδι που έκανε με την Λίβερπουλ. Έτσι ο Ολυμπιακός αποκλείστηκε με 10 βαθμούς. Έτσι ο Ολυμπιακός να τρώει το τρίτο γκολ στο 88ο λεπτό με τον Άγγλο σπίκερ να έχει κάνει ίσως την κορυφαία περιγραφή του αιώνα Gerrard ‘Ohhhhhhhh ya beauty, what a hit son, what a hit!’ (Ω, ω, ομορφιά, τι γοητευτικό, τι χτύπημα! αυτός ήταν ο χαρακτηριστικός σχολιασμός του Andy Gray. Έτσι ο Ολυμπιακός έχασε για ακόμα μια φόρα τότε την πρόκριση για λίγο…

Η Δικαίωση ήρθε λίγα χρόνια μετά. Και συγκεκριμένα 28 Φεβρουάριο του 2020 ο Ολυμπιακός πάει στην Αγγλία με το βάρος του να είναι η ήττα με 0-1 στο Φάληρο. Ο Ολυμπιακός στέκεται στο ύψος του και παίζει πολύ καλα. Στο δεύτερο μέρος ο Θρύλος βρίσκει το γκολ με τον Σίσε. Και το παιχνίδι πάει παράταση. Στην παράταση ο Ολυμπιακός δείχνει ότι το παιχνίδι θα πάει στα πέναλτι. Ο Ομπαμεγιάνγκ με ένα φοβερό ανάποδο ψαλίδι κάνει το 1-1 στο 116. Εκεί κόπηκαν τα πόδια τον παιχτών αλλά ο θεός δεν ξεχνάει και στο 120 τα έφερε η μοίρα έτσι και ο Ολυμπιακός με γκολ του Ελ Αραμπί έκανε το 1-2,και έστειλε τον Ολυμπιακό στους 16 του Europa League. Όλα στην ζωή είναι χρωστούμε απλά άργησε λίγο να έρθει, αλλά όταν ήρθε μας έστειλε στα ουράνια μας έφυγε αυτή η γκαντεμιά από πάνω μας. Ο Ολυμπιακός με όλα αυτά δείχνει ότι μεγάλωσε και δεν κάθισε σε αυτόν τον αποκλεισμό εκείνο τον κρύο Δεκέμβριο στο Άνφιλντ…