Α1 Μπάσκετ Γυναικών: Με το πόδι στο γκάζι τα κορίτσια του Θρύλου, στόχος Πρωτάθλημα και Κύπελο!

Γράφει ο Γιάννης Κελέρμενος

Ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας (20/3) την Ελευθερία Μοσχάτου στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 Μπάσκετ Γυναικών. Οι αθλήτριες του Ολυμπιακού με κεκτημένη ταχύτητα από τη νίκη στη Λεωφόρο επί του Παναθηναϊκού, “σάρωσαν” και την Ελευθερία Μοσχάτου κερδίζοντας 111-60.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ μέχρι τα μισά περίπου της πρώτης περιόδου. Ωστόσο ο Ολυμπιακός άρχισε να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 5 πόντους κάνοντας το 16-11. Τρία λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου η Σταμάτη έδωσε αέρα 7 πόντων στις ερυθρόλευκες διαμορφώνοντας το 21-14. Το Μοσχάτο προσπάθησε να αντιδράσει με την Φεράρι να μειώνει σε 21-16, όμως οι Πειραιώτισσες δεν το επέτρεψαν και η περίοδος τελείωσε με σκορ 23-16 υπέρ των γηπεδούχων.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τη Σταμολάμπρου να σκοράρει για το +9 του Ολυμπιακού έπειτα από ωραία ασίστ της Βίτολα κάνοντας το σκορ 25-16. Με προσπάθεια της Θεοδωρομανωλάκη το σκορ έγινε 27-20 και η διαφορά έπεσε προσωρινά στους 7. Όμως οι αθλήτριες του Μάρτινς Ζίμπρατς ανέβασαν την απόδοσή τους παίζοντας πιεστική άμυνα και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στις αντίπαλές τους, και η Δίελα με καλάθι και φάουλ έδωσε αέρα 12 πόντων στον Ολυμπιακό κάνοντας το 34-22 4:50″ πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Κάπου εκεί η επιθετική μηχανή των ερυθρόλευκων άρχισε να σκοράρει κατά ριπάς. Η Δίελα σκόραρε για το 40-22 και η Σταμολάμπρου για το 42-22. Έτσι η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 20 πόντους. Ο Ολυμπιακός σκόραρε με άνεση και η Ελευθερία Μοσχάτου είχε εγκλωβιστεί στην ερυθρόλευκη άμυνα. Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 46-28.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να διατηρεί αμείωτο το ρυθμό του. Η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται με την Τόλφρι να παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα. Η γκαρντ του Ολυμπιακού με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 66-34, δίνοντας διαφορά 32 πόντων στην ομάδα της. Η Πλουφ σκόραρε για το 68-34 διαμορφώνοντας double score στο παιχνίδι. Οι ερυθρόλευκες δε σήκωσαν το πόδι από το γκάζι και προηγήθηκαν με 40 πόντους κάνοντας το σκορ 79-39. Οι αθλήτριες της Ελευθερίας Μοσχάτου δεν μπόρεσαν περιορίσουν τις ερυθρόλευκες και το δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 81-45. Ωστόσο η περίοδος στιγματίστηκε από τον τραυματισμό της Χάιντερς η οποία αποχώρησε υποβασταζόμενη από τον αγωνιστικό χώρο. Δεν έχουν γίνει γνωστές λεπτομέρειες για την κατάστασή της.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε εξίσου δυναμικά με τη Σπυριδοπούλου να σκοράρει για το 84-47. Οι Πειραιώτισσες έφτασαν στους 90 πόντους με τη Σταμολάμπου να διαμορφώνει το 90-52, 7:02″ πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Η διαφορά έφτασε τους 42 πόντους όταν η Δίελα με τρίποντο σκόραρε για το 94-52. Οι ερυθρόλευκες έφτασαν τους 100 πόντους με καλάθι της Βαμβακά, που έγραψε το 100-54 κι έστειλε τη διαφορά στους 46 πόντους. Η Σπυριδοπούλου σκόραρε για το 109-58 και έδωσε στον Ολυμπιακό προβάδισμα 51 πόντων. Το παιχνίδι τελείωσε με την ομάδα του Πειραιά να παίρνει τη νίκη με 111-60.

Διαιτητές: Μπούκας-Ορφανός Ιορδ.-Λαζόγκα

Δεκάλεπτα: 23-16, 46-28, 81-45, 111-60

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 12, Τόλφρι 14(3), Σταμολάμπρου 17, Σταμάτη 12(2), Αλεξανδρή 2, Σπυριδοπούλου 8, Σύρρα 2, Νικολοπούλου 9, Δίελα 12(1), Βαμβακά 4, Βίτολα 10, Χάμπλιν 9.

Ελευθερία Μοσχάτου (Δεσποτάκης): Δαμουλάκη 9(1), Καρακασίδου 10, Νάτσκου 2, Φεράρι 11(2), Στεφανίδου, Σμιθ 9, Θεοδωρομανωλάκη, Τζέιμς 8, Χάιντερ 7, Κρητικοπούλου.

Μετά το παιχνίδι δηλώσεις έκανε η αθλήτρια του Ολυμπιακού Διονυσία Αλεξανδρή. Για την εικόνα του παιχνιδιού είπε: “Ερχόμαστε από ένα δύσκολο ματς με τον Παναθηναϊκό, που το κερδίσαμε και αυτό σίγουρα μας δίνει ψυχολογία για την επίτευξη του στόχου μας, που είναι το πρωτάθλημα και το κύπελο. Ήμαστε πολύ καλές σήμερα, πιέσαμε, βάλαμε ωραία σουτ, παίξαμε όλες, γενικά το ευχαριστηθήκαμε.”
Στην ερώτηση για το αν θέλουν να τελειώσουν το πρωτάθλημα αήττητες είπε: “Φυσικά και θέλουμε να τελειώσει η σεζόν χωρίς ήττα, γιατί όπως είπα και πριν στόχος είναι το πρωτάθλημα και το κύπελο.”

Ευαγγελία Βαμβακά: Τίποτα καλύτερο από το να κερδίζεις στη Λεωφόρο, να βλέπεις αυτούς τους οπαδούς να κάνουν ησυχία”

Δηλώσεις παραχώρησε και η Ευαγγελία Βαμβακά. Σε ερώτηση για την πολύ καλή εμφάνιση της ομάδας της και το πως έζησε το παιχνίδι είπε: “Ήταν ένα δύσκολο ματς. Είχαμε από την αρχή ένα πλάνο, ήρθαμε από μια μεγάλη νίκη επί του Παναθηναϊκού που τη θέλαμε πάρα πολύ. Μπήκαμε στο παιχνίδι πολύ δυνατά από την αρχή, δε βγήκαμε καθόλου εκτός πλάνου, και το ευχαριστηθήκαμε όλες, μεγάλο ροτέισον.”

Στην ερώτηση: “Στην επίθεση ήσαστε καταπληκτικές, παίξατε πάρα πολύ καλά, είστε στο 14-0 αυτή τη στιγμή, στόχος είναι το αήττητο; Το πρωτάθλημα το θεωρώ δεδομένο σαν στόχο Ολυμπιακός είστε.”
Απάντησε: “Ναι είμαστε Ολυμπιακός, αλλά ας ξεκινήσω από το πρώτο. Έχουμε ψυχολογία, ερχόμαστε με ψυχολογία, οπότε ναι, αν ξεκινήσει καλά η επίθεση μετά όλα είναι πιο εύκολα, έρχονται πιο εύκολα. Τώρα από κει και πέρα ο στόχος μας, αν και στην αρχή το πηγαίναμε βήμα βήμα, τώρα δεν είναι κάτι άλλο από το πρωτάθλημα και το κύπελο.”

Στην ερώτηση: “Ερώτηση από δημοσιογράφο που είναι οπαδός του Ολυμπιακού (γέλια), πώς είναι να κερδίζεις στη Λεωφόρο;”
Απάντησε: Θα σου απαντήσει μια οπαδός του Ολυμπιακού (γέλια), και θα σου πει ότι είναι το πιο ωραίο συναίσθημα που έχω ζήσει ποτέ. Διότι έχω υπάρξει οπαδός, έχω νικήσει σαν οπαδός, μέσα στη Λεωφόρο, μέσα στο Καραϊσκάκης (τον Παναθηναϊκό). Δεν είναι τίποτα καλύτερο από το να κερδίζεις μέσα στη Λεωφόρο, από το να βλέπεις αυτούς τους οπαδούς να κάνουν ησυχία.”