ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ολυμπιακός 76-70

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε τον Ολυμπιακό με 76-70 παρά την εκπληκτική προσπάθεια των «ερυθρολεύκων» που δεν τα παράτησαν ποτέ. Οι Ρώσοι πήραν 19 επιθετικά ριμπάουντ και έστειλαν τον Ολυμπιακό στην 3η θέση οριστικά.

1228978
Ο ελλιπής, αλλά πολύ μαχητικός Ολυμπιακός, προδόθηκε από τα ριμπάουντ και έτσι ηττήθηκε με 76-70 στη Μόσχα από την ΤΣΣΚΑ, με αποτέλεσμα να παίξει με μειονέκτημα έδρας στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας.

Τεράστια… πληγή για τους «ερυθρόλευκους» τα αμυντικά ριμπάουντ, καθώς οι Μοσχοβίτες μάζεψαν 19 επιθετικά! Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν οι Πρίντεζης και Λοτζέσκι με 16 πόντους ο καθένας, ενώ ο Κώστας Σλούκας σταμάτησε στους 12.

Από την «ομάδα του στρατού» κορυφαίοι ήταν οι Ουίμς και Καούν με –επίσης- 16 πόντους ο καθένας, με τον Τεόντοσιτς να είχε 14 ποντους και 7 ασίστ.

Το ματς

Πολλά προβλήματα είχε ο Ολυμπιακός από την… πανύψηλη ΤΣΣΚΑ. Οι Ρώσοι εκμεταλλεύονταν άριστα τα «miss match», αλλά και ελέγχοντας τα ριμπάουντ, ήταν αυτοί που είχαν από νωρίς το προβάδισμα (9-5), το οποίο στα μισά της περιόδου πήγε ακόμα και σε διψήφιο αριθμό (18-7). Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν ούτε να… κυκλοφορήσουν την μπάλα, με αποτέλεσμα να σκοράρουν με το… σταγονόμετρο και τη διαφορά να διατηρείται στα ίδια επίπεδα (21-10). Όμως, στο τελευταίο τρίλεπτο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου «έσφιξαν» την άμυνα τους και με τους Πρίντεζη-Χάντερ, έκαναν ένα σερί 7-0 μέχρι το τέλος (21-17).

Η πολύ καλή άμυνα του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Οι Πειραιώτες άφησαν την ΤΣΣΚΑ χωρίς καλάθι για πάνω από τέσσερα λεπτά και κάνοντας ένα σερί 5-0 με τον Παπαπέτρου, πέρασαν μπροστά (21-22). Στη συνέχεια, ο Τζάκσον ήρθε «ορεξάτος» από τον πάγκο για τους Ρώσους και τους βοήθησε να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα (29-28). Μάλιστα, για τα επόμενα δύο λεπτά οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου υπέστησαν ένα μικρό… μπλακ άουτ στην επίθεση και έτσι οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με οκτώ (36-28). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η «ομάδα του στρατού» δεν έχασε τον έλεγχο και έτσι κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 39-34.

Πολύ νωθρό και άστοχο στην επίθεση ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο, με την ΤΣΣΚΑ να κάνει ένα 5-0 και να πηγαίνει ξανά στο +10 (44-34). Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μόλις ένα καλάθι σε πέντε λεπτά και σε συνδυασμό με τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ η διαφορά πήγε ακόμα και στο +13 (49-36). Όμως, μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου… θυμήθηκαν την καλή τους άμυνα και με τους Σλούκα και Λαφαγέτ να ήταν αποτελεσματικοί από την περιφέρεια, έκλεισαν την περίοδο στο -2 (51-49).

Ύστερα από ένα δίλεπτο στην τέταρτη περίοδο, που οι δύο ομάδες έπαιξαν λίγο… άναρχο μπάσκετ, ο Σλούκας κρατούσε τον Ολυμπιακό στο -2 (53-51). Όμως, για άλλη μία φορά ένα επιθετικό «μπλακ άουτ» των Πειραιωτών, έδωσε την ευκαιρία στην ΤΣΣΚΑ να πάρει μία διαφορά ασφαλείας (58-51). Παρ’ όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι δεν τα… παρατούσαν και με τον Λοτζέσκι να είχε πάρει «φωτιά», τους κρατούσε μέσα στο παιχνίδι (62-59), περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Ωστόσο, ο Αμερικανός ήταν… μόνος του και έτσι οι Ρώσοι κατάφεραν να ξεφύγουν πάλι (72-64). Πλέον, το… ποτάμι δεν είχε γυρισμό με τους «ερυθρόλευκους» να γνωρίζουν την ήττα με το τελικό 76-70.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 39-34, 51-49, 76-70

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 7 (1), Τεόντοσιτς 14 (2), Φριντζόν 2, Νίκολς 2, Τζάκσον 6 (1), Ουίμς 16 (1), Βοροντσέβιτς 3 (1), Καούν 16, Χριάπα, Χάινς, Κιριλένκο 10.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 5, Ντάνστον 6, Παπαπέτρου 5 (1), Σλούκας 12 (2), Πρίντεζης 16 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 2, Κατσίβελης, Λαφαγέτ 6 (2), Ντάρντεν 2, Λοτζέσκι 16 (2).