Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 81-75

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό με 81-75 και έμεινε ζωντανός στο κυνήγι της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο.

10418408_10152935363655185_7502911037188058281_n

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού -στο ΣΕΦ- με 81-75, αναπτερώνοντας τις ελπίδες του για κατάληψη της πρώτης θέσης της βαθμολογίας, στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της επανάληψης, είδε τον Γιώργο Πρίντεζη να επιστρέφει -και να συνεισφέρει στη νίκη- στη δράση και παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα διατηρεί ελπίδες  για το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Ο αγώνας

Η αρχική πρόθεση των ομάδων ήταν να πάει η μπάλα κοντά στο καλάθι. Γι αυτό οι δύο σέντερ (Ντάνστον και Μπατίστα) ήταν αυτοί που πήραν τις περισσότερες προσπάθειες στο πρώτο πεντάλεπτο. Ο μεν Ντάνστον μετά από διαδοχικά cross screens, ο δε Μπατίστα μετά από pick n roll.

Γι αυτό ήταν φυσιολογικό το γεγονός πως οι πρώτοι πόντοι του αγώνα μπήκαν από το “ζωγραφιστό”. Κι αν ο Ολυμπιακός έδειχνε να πατάει καλύτερα (κυρίως λόγω της υπομονής που έδειχναν οι παίκτες του στην επίθεση), η συνέχεια ήταν πολύ πιο αμφίρροπη.

Το προβάδισμα βέβαια παρέμενε στην πλευρά των γηπεδούχων (19-13 στο 8′, μετά από πέντε σερί πόντους του Σπανούλη), αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για τους “ερυθρόλευκους”. Ούτε φυσικά τους εξασφάλιζε. Η απόσυρση των δύο αρχηγών (Σπανούλης και Διαμαντίδης) στον πάγκο άλλαξε τα δεδομένα της αναμέτρησης. Κυρίως υπέρ του “τριφυλλιού”, το οποίο -με τον Νέλσον σε ρόλο “οδηγού”- βρήκε τον τρόπο να μειώσει τη διαφορά.

Α, σε αυτό προσθέστε και την εξαιρετική εμφάνιση του Μαυροκεφαλίδη, που -ερχόμενος από τον πάγκο, μετά το δεύτερο φάουλ του Μπατίστα στο 5ο λεπτό- έδωσε πόντους στον Παναθηναϊκό από περιφέρεια και “ζωγραφιστό”.

10891696_1560624514173219_8200463389147535503_n

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν αυτοί που είχαν το πάνω χέρι στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκμεταλλευόμενοι τη δράση των Λοτζέσκι και Αγραβάνη (30-27 στο 14′), αλλά όταν ο Σλότερ “ζεστάθηκε”, η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε άρδην. Ο γκαρντ του Παναθηναϊκού ήταν, βλέπετε, η λύση που έψαχνε ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς για μερικούς εύκολους πόντους. Ειδικά από τη στιγμή που η άμυνα του Ολυμπιακού δεν επέτρεπε πολλά ελεύθερα σουτ. Με τον Σλότερ, λοιπόν, να πετυχαίνει οκτώ πόντους (με δύο τρίποντα) μέσα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, οι “πράσινοι” προηγήθηκαν με τέσσερις (31-35 στο 16′), αναγκάζοντας τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ.

Άμα τη επιστροφή των παικτών στο παρκέ, ο Ολυμπιακός έμοιαζε να παίζει μία ταχύτητα πιο γρήγορα (σε σχέση με τα προηγούμενα λεπτά). Ο Λοτζέσκι έβαλε τη “σπίθα” που χρειαζόταν για να “ανάψει” το ΣΕΦ, πριν ο Πρίντεζης σκοράρει έμμεσο τρίποντο, για να φέρει τούμπα το παιχνίδι (37-35 στο 18′). Στα τελευταία δύο λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, οι ομάδες σκόραραν με δυσκολία, με τους Πειραιώτες πάντως να πηγαίνουν στα αποδυτήρια έχοντας ως “κάβα” για την επανάληψη προβάδισμα δύο πόντων (42-40).

Το οποίο, παρεμπιπτόντως, προέκυψε μετά από φάουλ που σφυρίχτηκε πάνω στον Παππά, ο οποίος αμέσως μετά χρεώθηκε με τεχνική ποινή. Οι Αγραβάνης και Σπανούλης είχαν 2/3 βολές, δίνοντας, έτσι ένα μικρό προβάδισμα στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Τα πρώτα πέντε λεπτά της επανάληψης ήταν αυτά που έβαλαν τον Ολυμπιακό για… τα καλά σε θέση οδηγού στην αναμέτρηση. Η άμυνα του Παναθηναϊκού δεν ήταν αυτή που έπρεπε, ιδιαίτερα στις βοήθειες και τις περιστροφές, με αποτέλεσμα οι “ερυθρόλευκοι” να βρουν την ευκαιρία να “χτίσουν” το διψήφιο προβάδισμά τους.

Για την ακρίβεια, μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το +2 της ανάπαυλας σε +13 (58-45) στο 25ο λεπτό, με τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς να προβαίνει σε τέσσερις μαζεμένες αλλαγές.

Αυτή η κίνηση του Μαυροβούνιου τεχνικού ήταν αρκετή για να βελτιώσει την εικόνα του “τριφυλλιού” στο διάστημα που ακολούθησε, μέχρι την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Από τη μία το τρίποντο του Γκιστ, από την άλλη η “αφύπνιση” του Σλότερ και κάπως έτσι… ο Παναθηναϊκός έριξε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (61-57 στο 29′), πριν ο Λαφαγιέτ ξαναβάλει τους “ερυθρόλευκους” μπροστά με δέκα πόντους (67-57 στο 31′) με δύο συνεχόμενα εύστοχα σουτ τριών πόντων.

10418949_1560624107506593_4346480315915968630_n

Τα δύο περιφερειακά σουτ που πέτυχε ο γκαρντ του Ολυμπιακού ήταν όμως μόνο… η αρχή των όσων θα ακολουθούσαν. Κι αυτό γιατί οι Σπανούλης και Ντάρντεν τον μιμήθηκαν, με αποτέλεσμα η διαφορά να μεγαλώσει ακόμα περισσότερο (72-59 στο 34′) και μαζί να δώσει στους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου την απαιτούμενη αυτοπεποίθηση για την τελική ευθεία της αναμέτρησης.

Από εκείνο το σημείο και μετά, ο Παναθηναϊκός ήταν η ομάδα που έδειχνε να “πατάει” πιο γερά στο παρκέ. Σε αυτό συνέβαλε και η νευρικότητα των “ερυθρολεύκων”, οι οποίοι δεν είχαν καθαρό μυαλό στα τελευταία δευτερόλεπτα των επιθέσεών τους. Κάπως έτσι προέκυψε άλλωστε, το σερί των εννέα αναπάντητων πόντων που πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι με αποτέλεσμα να φτάσουν σε απόσταση βολής (73-70), με τρία λεπτά να μένουν για το φινάλε.

Έκτοτε όμως, δεν έφτασαν πιο κοντά. Ο Μαυροκεφαλίδης είχε την ευκαιρία να φέρει το “τριφύλλι” ακόμα πιο κοντά στην ανατροπή, αλλά αστόχησε σε σουτ από τα τέσσερα μέτρα (74-70 το σκορ σε εκείνο το σημείο), με 40” να μένουν.

Ο Σπανούλης ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών στα επόμενα δευτερόλεπτα (ομοίως και οι Πέτγουεϊ – Μάντζαρης) και έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του (81-75).

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 42-40, 64-57, 81-75

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 4(8 ριμπάουντ), Χάντερ 4, Ντάνστον 9, Σπανούλης 20(2), Ντάρντεν 13(1), Σλούκας 2, Λαφαγιέτ 6(2), Λοτζέσκι 8(1), Πρίντεζης 3, Αγραβάνης 6, Μάντζαρης 6(1)

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 18(4/8 τρίποντα), Γιάνκοβιτς 12(2), Φώτσης 5(1), Νέλσον 4, Παππάς 2, Μαυροκεφαλίδης 15(1/1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ), Διαμαντίδης 7, Γκιστ 8(2), Μπατίστα 4, Μπλουμς, Ράιτ