Ολυμπιακός – Κόροιβος Αμαλιάδας 79-73

Ο Ολυμπιακός δε βρέθηκε σε καλή μέρα και δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα απέναντι στον Κόροιβο.Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι οι ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν στο επιμέρους σκορ της 2ης και της 3ης περιόδου και χρειάστηκαν ιδιαίτερα οι 21 πόντοι του Β. Σπανούλη για να φτάσουν στην επικράτηση.

10620697_1550880318480972_1421896955177441881_n

Μιάμιση μέρα μετά την αναμέτρηση με τη Νεπτούνας στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός όντας κουρασμένος ιδιαίτερα δυσκολεύτηκε πολύ απέναντι του μαχητικού Κόροιβου Αμαλιάδας επικρατώντας με 79-73.

Για να συμβεί αυτό συνέβαλε τα μέγιστα ο Βασίλης Σπανούλης με 21 πόντους (7/10 δίποντα) ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Κώστας Σλούκας με 11 πόντους. Μία εμφάνιση για τους Πειραιώτες που πάντως έχουν το ελαφρυντικό πως καλά καλά δεν έχουν προλάβει να ξεκουραστούν από την αναμέτρηση της Ευρωλίγκας.

Με τον Πέτγουεϊ της Παρασκευής ξεκίνησε ο Ολυμπιακό, με τον Αμερικανό σε μόλις τρία λεπτά να σκοράρει οχτώ πόντους και οι «ερυθρόλευκοι» στα γρήγορα να προηγούνται με 13-7. Οι φιλοξενούμενοι με τον Ντέιβις προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο ματς, όμως ο Σπανούλης πήρε την… μπαγκέτα από τον Πέτγουεϊ και με ένα καλάθι και φάουλ και δύο ασίστ έτοιμα καλάθια στον Ντάνστον έστειλε το σκορ στο 22-14. Το δεκάλεπτο τελείωσε 27-21 με τον Ολυμπιακό να μην έχει το πόδι στο γκάζι παρασυρόμενος από την ώρα και την κούραση του.

Το ματς δεν είχε διαφορετική εικόνα στην δεύτερη περίοδο, με τους «ερυθρόλευκους» να είναι μπροστά στο σκορ την ώρα που ο Κόροιβος κρατούσε καλά στην επίθεση. Ο Σλούκας πήρε πρωτοβουλίες στο ξεκίνημα, όμως οι Πειραιώτες ήταν περισσότερο χαλαροί από το επιτρεπτό. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πιστεύουν την έκπληξη και να ακολουθούν στο σκορ. Ο Ολυμπιακός με δύο βολές του Χριστοδούλου προηγήθηκαν με 34-26, αλλά και πάλι δεν έδειχναν πως μπορούν να ξεφύγουν. Δίχως σοβαρότητα στην άμυνα και με διάθεση… φιλικού το ημίχρονο έληξε 43-40 για τον Θρύλο.

Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στο παρκέ, η διάθεση του Ολυμπιακού για να παίξει μπάσκετ και άμυνα όμως όχι. Ο Κόροιβος εκμεταλλευόταν κάθε αδράνεια των Πειραιωτών στα μετόπισθεν και έκανε το ματς ντέρμπι. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν άνευροι με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να φέρει τους φιλόξενούμενους σε επιμέρους 17-14 και η περίοδος να λήξει ισόπαλη 57-57.

Η αναμέτρηση έγινε ντέρμπι και όταν συμβαίνει αυτό, ο Σπανούλης είναι ο παίκτης που παίρνει στην πλάτη του την ομάδα του Πειραιά. Ο αρχηγός λοιπόν με έξι πόντους του αρχικά γλύτωσε τα… χειρότερα για τον Ολυμπιακό που δεν έβρισκε λύσεις στο σκορ με την κούραση να είναι εμφανής στις κινήσεις των Πειραιωτών. Το ματς εντέλει έπειτα από τρίποντο του Μάντζαρη έληξε 79-73 με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν το όγδοο ροζ φύλλο αγώνα τους για φέτος στην Α1 και πλέον να έχουν το μυαλό τους στην αναμέτρηση με τον Ερυθρό Αστέρα.

Για πρώτη φορά σε παιχνίδι πρωταθλήματος, τη φετινή σεζόν, βρέθηκαν στις εξέδρες του ΣΕΦ οι διοικητικοί ηγέτες της ΚΑΕ Ολυμπιακός, Παναγιώτης και Γιώργος Αγγελόπουλος. Οι δύο άνδρες ήρθαν λίγο μετά την έναρξη του αγώνα. Η τιμωρία τους ολοκληρώθηκε προ ημερών (03/12) και να βρίσκονται κανονικά στο γήπεδο για τους αγώνες της ΣΚΡΑΤΣ Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 43-40, 57-57, 79-73

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 9 (12 ριμπ.), Χάντερ 6, Ντάνστον 6, Σπανούλης 21 (6 ασίστ), Ντάρντεν 7, Σλούκας 11, Λαφαγέτ 8, Χριστοδούλου 2, Αγραβάνης, Μάντζαρης 9 (7 ασίστ).

Κόροιβος Αμαλιάδας (Μαρκόπουλος): Ματζέτ 8, Γιαννακίδης 6, Αγγελόπουλος 2, Παπαπέτρου 10, Ντέιβις 22, Βασίλιεβιτς 6, Κανονίδης 9, Φιλιππάκος, Ρούμπιο 10, Γαλιώτος 2 (10 ριμπ.).

Διαιτητές: Μάνος, Μαγκλογιάννης, Παπαθανασίου.