ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ 3-0

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Πρωτάθλημα της Volleyleague ο Ολυμπιακός.

1161422

Η ομάδα του Πειραιά κέρδισε με 3-0 σετ τον Παμβοχαϊκό στον αγώνα της πρεμιέρας του 47ου Πρωταθλήματος ο οποίος διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη το βράδυ του Σαββάτου και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση της 28ης κούπας. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν έπιασαν πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης, πιέστηκαν από τον Παμβοχαϊκό, αλλά λόγω της ποιότητας του ρόστερ τους βρήκαν τον τρόπο να πάρουν μια «καθαρή» νίκη.

Στο πρώτο σετ οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο έως το τέλος. Ο Ολυμπιακός προηγείται με 8-4 με τον Κλάρκ και έχει προβάδισμα στο σκορ για το μεγαλύτερο μέρος του σετ. Ο Παμβοχαϊκός μειώνει και στον πόντο (18-17, 20-19, 21-20) αλλά ο Κλαρκ κάνει το 23-21. Ο Τερζής με άσο του δίνει για πρώτη φορά προβάδισμα (23-24) στην ομάδα του αλλά ο Αμερικανός του Ολυμπιακού ισοφαρίζει σε 24-24. Ο Τερζής (υπέρβαση) κάνει το 25-24 για τον Ολυμπιακό και ο Κοκκινάκης «καθαρίζει» το σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Παμβοχαϊκός δείχνει να έχει το έλεγχο στην αρχή. Η ομάδα από το Βραχάτι προηγείται με 1-2, 2-4 (μπλοκ Κανέλλου) και με 3-5 με άουτ του Κλαρκ. Ο Στεφάνοβιτς «γράφει» το 6-8 αλλά ο Ολυμπιακός ισοφαρίζει σε 8-8 με μπλοκ άουτ του Κοκκινάκη. Μια άουτ επίθεση του Κοκκινάκη δίνει προβάδισμα με 9-8 στην ομάδα μας αλλά με μπλοκ του Τερζή ο Παμβοχαϊκός ισοφαρίζει σε 9-9. Ο Μενέλαος Κοκκινάκης δίνει τη λύση στον Ολυμπιακό και με 2 άσους του κάνει το 11-9. Ο Κάρσον Κλαρκ «γράφει» το 16-14 και πάλι ο Αμερινακός δίνει προβάδισμα 4 πόντων στον Ολυμπιακό (19-15). Ο Ντιάσκοφ με μπλοκ του στον Τσουκ κάνει το 22-16 και η ομάδα μας κερδίζει και το 2ο σετ (25-17) χάρις σε σερβίς άουτ του Βούλιν.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-5 (μπλοκ άουτ Ντιάσκοφ) και 14-10.  Ο Ολυμπιακός βελτιώνει πολύ το μπλοκ του και φτάνει εύκολα στο 16-11. Η ομάδα μας φτάνει στο 18-13 και στο 19-15, 22-17  και «καθαρίζει» εύκολα το σετ και το παιχνίδι παρά την πίεση που ασκεί στο τέλος ο Παμβοχαϊκός.

Φανταστικός ο κόσμος του Ολυμπιακού έδωσε βροντερό παρών στο γήπεδο βοηθώντας την ομάδα να φτάσει στην νίκη… κάνοντας παράλληλα και «ζέσταμα» για το ντέρμπι «αιωνίων» στο Καραϊσκάκη.

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 1 άσσο, 41 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 36 επιθέσεις 3 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (26-24, 25-17, 25-18)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Γιούρισιτς 7 (6/8 επ, 1 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 9 (7/10 επ, 2 μπλοκ, 33% υπ – 29% άριστες), Προύσαλης, Κοκκινάκης 11 (10/16 επ, 1 άσσος, 67% υπ – 56% άριστες), Κλαρκ 16 (14/20 επ, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 67% υπ – 58% άριστες), Σωτηρίου 2 (2/2 επ), Πελεκούδας 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Τζελάτι

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κλαρούδας): Στεφάνοβιτς 5 (5/11 επ, 43% υπ – 29% άριστες), Τσουκ 6 (6/17 επ), Κανέλλος 6 (4/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Νέμεθ 11 (11/23 επ, 48% υπ – 30% άριστες), Βούλιν 8 (7/13 επ, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 91% – 73% άριστες)