ΛΑΜΙΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0 – 3

Εύκολα στη Λαμία ο Θρύλος

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Λαμία εκτός έδρας με 3-0 σετ (25-23, 26-24, 25-15), για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Χωρίς να πιάσει μεγάλη απόδοση, δεδομένων και των προβλημάτων τραυματισμών που αντιμετώπισε, η ομάδα του Πειραιά ήταν πιο αποτελεσματική στα τελειώματα του πρώτου και δεύτερου σετ, ενώ στο τρίτο, παίρνοντας και βοήθειες από τον Γιορντάνοφ που ήταν «παροπλισμένος» λόγω των ενοχλήσεων που έχει ακόμη στα πλευρά, έκανε περίπατο.

Πρωταγωνιστής για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Λεονάρντο Καλντέιρα, ο οποίος ανέλαβε και τελείωσε πολλές επιθέσεις από την πίσω ζώνη, αλλά και οι 200 και πλέον οπαδοί των «ερυθρόλευκων» που βρέθηκαν στο «Χαλκιοπούλειο» και δεν σταμάτησαν λεπτό να εμψυχώνουν τους τρεμπλούχους.

Απουσίες είχε και η Λαμία, καθώς εκτός του Πέτι που αποδεσμεύτηκε, έχασε και τον κεντρικό Λαβάγια, που τραυματίστηκε στην τελευταία προπόνηση.

Ντεμπούτο στα τελειώματα του τρίτου σετ έκανε για τον Ολυμπιακό ο Κιόσης, αλλά και ο Κάλλας σε πρώτο επίσημο ματς, ενώ από το ξεκίνημα αγωνίστηκε με τη Λαμία ο τέως «ερυθρόλευκος» Τζορτζ Παπαδόπουλος, ο οποίος έκανε δύσκολη τη ζωή των πρώην συμπαικτών του στο μπλοκ.

Η ομάδα της Φθιώτιδας είχε την υπεροχή κοντά στο φιλέ, όμως ο Ολυμπιακός είχε καλύτερη αντίδραση στα κρίσιμα σημεία, με αποτέλεσμα να κατακτήσει τους τρεις βαθμούς και σε συνδυασμό με την ήττα του Φοίνικα στη Σύρο από την Κηφισιά, να πλησιάσει ακόμη περισσότερο στη δεύτερη θέση.

Ο Ολυμπιακός, μάλιστα, έχει την ευκαιρία να βάλει από κάτω τους νησιώτες, με τους οποίους πλέον τον χωρίζει ένας βαθμός (28-27), καθώς τους υποδέχεται το επόμενο Σάββατο στο Ρέντη.

fdbe5361-9961-46e0-9f77-a254bc9ff878_3