Εύκολα 3-1 το Μαρκόπουλο

Με άνετο τρόπο τα κορίτσια του Θρύλου επιβλήθηκαν της ομάδας των Μεσογείων και παρέμειναν στην κορυφή.

volley

Με «όπλο» την ποιότητα, αλλά και με τον δείκτη αυτοπεποίθηση στα ύψη από τον εκτός έδρας θρίαμβο επί του ΠΑΟ, τα κορίτσια της ομάδας βόλεϊ του Ολυμπιακού επιβλήθηκαν άνετα με 3-1 σετ του Μαρκόπουλου στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» και στρογγυλοκάθισαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν στον αγώνα με κεκτημένη ταχύτητα απο την μεγάλη τους νίκη στην Κυψέλη και στα δυο πρώτα σετ έδειχναν να θέλουν να τελειώσουν τον αγώνα όσο το δυνατόν γρηγορότερα, αφού μέσα σε 40 λεπτά τα σετ έληξαν 25-10 και 25-15 αντίστοιχα.
Στο τρίτο σετ απο την μια το Μαρκόπουλο έδωσε τα πάντα για να παραμείνει στον αγώνα απο την άλλη οι αθλήτριες του Ολυμπιακού πίστεψαν οτι ο αγώνας έχει ήδη τελειώσει και οι φιλοξενούμενες έκαναν την έκπληξη και “έκλεψαν” το σετ που τελείωσε 19-25.
Στο τέταρτο σετ οι ερυθρόλευκες μπήκαν σοβαρά, πίεσαν το Μαρκόπουλο, το οποίο ανάγκασαν να κάνει πολλά λάθη κυρίως στην υποδοχή και σε 20 λεπτά τελείωσαν το σετ (25-12) σε 20 λεπτά, ευκολότερα από το πρώτα δυο, δείχνοντας έτσι την ανωτερότητα τους.
Κορυφαία για τις γηπεδούχες ήταν η Τζίνα Λαμπρούση (15 π.), η οποία απέδειξε οτι στις κεντρικές δεν υπάρχουν βασικές και αναπληρωματικές στον Ολυμπιακό και ακολούθησαν η Νέσοβιτς με 16 π., η Βέσοβιτς με 12 π. και 61% υποδοχή και η Αλίκη Κωνσταντινίδου με 10 πόντους και 4 μπλοκ

Τα σετ 25-10 (20′), 25-15 (21′), 19-25 (25′), 25-12 (20′)

Ολυμπιακός (Νικολάκης) : Γιώτα, Κωνσταντίνου, Κωνσταντινίδου 10 (6/8 επ., 4 μπλοκ), Λαμπρούση 15 (4 άσσοι, 8/11 επ., 3 μπλοκ), Βέσοβιτς 12 (6 άσσοι, 61% υπ.- 39% άριστες, 5/15 επ., 1 μπλοκ), Κονόμι (Λ)(100% υπ.-100% αριστες), Μπραμπόροβα 9 (2 άσσοι, 43% υπ.-29% αριστες, 7/22 επ.), Κοκκινάκη, Χριστοδούλου 7 (2 άσσοι, 2 μπλοκ), Τέζα 3 (2 άσσοι), Νέσοβιτς 16 (2 άσσοι, 13/31 επ., 1 μπλοκ)

Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς) : Διαιούλια 6 (1 άσσος, 5/12 επ.), Κάρπεντερ 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Πολυδώρου, Κόκιου (Λ)(29% υπ.-21 άριστες), Ψωμά 15 (1 άσσος, 50% υπ.-39% αριστες, 11/42 επ., 3 μπλοκ), Γιαννέλου, Λιάγη 11 (1 άσσος, 42% υπ.-35% άριστες, 9/27 επ., 1 μπλοκ), Γιαννέλου 6 (6/11 επ.), Γιάνκοβα 7 (1 άσσος, 6/17 επ.)