Ολυμπιακός – Νόλικο 3-1

jordanov_olympiacos_070513

Ο Θρύλος πήρε τη νίκη κόντρα στην Νόλικο με 3-1 σετ (28-26, 25-22, 23-25, 25-23), και τους τρεις βαθμούς και πλέον βρίσκεται στην 2η θέση του Β’ ομίλου με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου.

Καθοριστικες για τη μεγάλη νίκη, που τους δίνει το πάνω χέρι για συνέχεια στα ευρωπαϊκά Κύπελλα ήταν οι κατακτήσεις του πρώτου και τέταρτου σετ. Στο 1ο ο Ολυμπιακός έκανε μεγάλη ανατροπή και αφού άντεξε σε τρία σετ μπολ των Βέλγων, χάρη και στα δικά τους λάθη και με επίθεση του Σμαραγδή το κατέκτησε στην πρώτη του ευκαιρία.

Αλλά και στο τέταρτο σετ -κι αφού είχε χάσει το τρίτο- ο Ολυμπιακός έδειξε ψυχή, ακόμα και όταν το 23-21 έγινε 23 όλα! Εδειξε αυτοσυγκέντρωση και χάρη στα λάθη των φιλοξενούμενων (πιαστό στον Ντερκόνινγκεν και άουτ επίθεση του Περέιρα) έκανε το 3-1 σετ που του δίνει το τρίποντο και το αβαντάζ, πριν την έναρξη του β’ γύρου που θα τον βρει στο Βέλγιο (03/12).

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 4 άσοι, 53 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και της Νόλικο προήλθαν: 8 άσοι, 61 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Χριστοφιδέλης 2π. (2/5 επ), Μαρούλης 4 (1/2 επ, 1 άσος, 2 μπλοκ), Γιούρισιτς 12 (9/14 επ, 3 μπλοκ), Καλντέιρα 17 (12/32 επ, 2 άσοι, 3 μπλοκ), Γιορντάνοφ 20 (19/36 επ, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 9 (5/6 επ, 1 άσος, 3 μπλοκ) / Στεφάνου (λ. – 59% υπ- 45% άριστες), Παπαδόπουλος 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 4 (4/16 επ), Κουρνέτας.

ΝΟΛΙΚΟ ΜΑΑΣΕΪΚ
 (Ντι Πίντο Βιντσένζο): Μένζελ 12π. (11/22 επ, 1 μπλοκ), Βάλκιερς 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Μάαν 21 (18/34 επ, 3 άσοι), Περέιρα 24 (20/42 επ, 3 άσοι, 1 μπλοκ, 63% υπ), Ράιμεκερς 7(5/7 επ, 1 άσος, 1 μπλοκ), Πάρκινσον 7(4/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ντερκονίνγκεν (λ. – 64% υπ- 51% άριστες), Ντεβάνι, Χόχο, Λεκά 2 (2/7 επ).

Πηγή:gavros.gr