Ήττα στο Βέλγιο

686947

Την πρώτη του εκτός έδρας ήττα στο φετινό Cev Deniz Bank Champions Leagueγνώρισε το βράδυ της Τρίτης στο Βέλγιο ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Πειραιά ηττήθηκε με 3-0 (25-18,31-29,25-18) σετ στο Μαασέικ από τη Νόλικο σ΄αγώνα της 4ης ημέρας του Β΄ομίλου και έχασε πολύτιμο έδαφος στην προσπάθεια της για πρόκριση στη φάση της διοργάνωσης. Ο Ολυμπιακός, που έπαιξε χωρίς τους Κουρνέτα, Γιούρισιτς,  αν και ξεκινούσε καλά σε όλα τα σετ δεν είχε διάρκεια στο παιχνίδι του και καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία. Στο 1ο σετ η ομάδα μας προηγήθηκε με 2-4 και 4-5 αλλά οι Βέλγοι ανέτρεψαν το σκορ και προηγήθηκαν με 8-5 φτάνοντας και στο 18-12.

Στο 2ο σετ οι “ερυθρόλευκοι” παρουσίασαν πάλι την ίδια εικόνα στην αρχή  (1-3 και 5-7). Η Νόλικο μείωσε και προηγήθηκε με 12-10 αλλά ο Ολυμπιακός με τον Παπαδόπουλο έκανε το 12-13. Το σετ είχε όμως συγκλονιστικό φινάλε. Οι “φιλοξενούμενοι” προηγήθηκαν με 22-24 και 24-25 όμως η Νόλικο έκανε το 26-25 πριν ισοφαρίσει σε 26-26 ο Καλντέιρα. Εν συνεχεία ο Γιορνάντοφ ισοφάρισε σε 28-28 όμως ο Καλντέιρα έκανε το 28-29. Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε όμως να βρει λύσεις και έτσι οι Βέλγοι πήραν το 2ο σετ με 31-29. Στο 3ο σετ η Νόλικο πάτησε… γκάζι από νωρίς και η ομάδα μας έχοντας κακή ψυχολογία δεν μπόρεσε ν’ αντιδράσει και έτσι ήρθε η ήττα.

Τα σετ: 25-18, 31-29, 25-18.

ΝΟΛΙΚΟ (Έρικ Βερστράτεν): Μενζέλ 9π (7/19 επ, 2 μπλοκ), Χόχο 12 (11/20 επ, 1 άσσος), Βάλκιερς 4 (2/2 επ, 2 μπλοκ), Περέιρα 13 (8/12 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Ράιμεκερς 7 (5/12 επ, 2 μπλοκ), Πάρκινσον 8 (6/9 επ, 2 μπλοκ) / Ντερκόνινγκεν (λ, 89% υπ – 79% άριστες), Ντεβανί, Λεκάτ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Χριστοφιδέλης 6π (4/12 επ, 2 μπλοκ), Μαρούλης 1 (1 μπλοκ), Καλντέιρα 6 (6/14 επ), Παπαδόπουλος 8 (4/6 επ, 4 μπλοκ), Γιορντάνοφ 15 (14/26 επ, 1 άσσος), Σμαραγδής 6 (5/8 επ, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 70% υπ – 56% άριστες), Κοκκινάκης 5 (4/11 επ, 1 άσσος), Σωτηρίου

Στο άλλο ματς του ομίλου η Μπέλγκοροντ κέρδισε με 3-0 σετ την Οστράβα στ Ρωσία και με 12 βαθμούς προκρίθηκε ως πρώτη στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Η βαιθμολογία (Σε 4 αγώνες): 1. Μπέλγκοροντ 12, 2. Νόλικο 6, 3. Ολυμπιακός 6, 4. Οστράβα 0.

Στην 5η αγωνιστική ο Ολυμπιακός παίζει στις 11.12 στη Ρωσία με την Μπέλγκοροντ ενώ η Οστράβα υποδέχεται την Νόλικο.

Πηγή:olympiacos.org