Ολυμπιακός – Φοίνικας Σύρου 3-0

Με εξαιρετική εμφάνιση και στα τρία σετ, ο Θρύλος δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Φοίνικα Σύρου. Οι ερυθρόλευκοι νίκησαν με 3-0 σετ στο Ρέντη, ισοφάρισαν την ημιτελική σειρά της Volley League ΟΠΑΠ σε 1-1, και πηγαίνουν στη Σύρο για να επανακτήσουν το πλεονέκτημα έδρας.

christofidelis

Παρά την πίεση, οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη ανταποκρίθηκαν στις απαιτήσεις του δεύτερου ημιτελικού και ισοφάρισαν τη σειρά του Πρωταθλήματος σε 1-1. Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος και στα τρία σετ, επικράτησε εύκολα του Φοίνικα Σύρου με 3-0, και πλέον η ημιτελική σειρά μεταφέρεται στη Σύρο, όπου και θα διεξαχθούν τα δύο επόμενα παιχνίδια Το σίγουρο είναι ότι θα γίνουν δύο αγώνες στο νησί, την Παρασκευή (17/4, 19:00) και την Κυριακή (19/4, 17:00) και αν μοιραστούν οι νίκες θα πάμε σε 5ο ματς (22/4, 19:00). Οι ερυθρόλευκοι καλούνται να σπάσουν, τουλάχιστον, μία φορά την έδρα προκειμένου να επανακτήσουν το πλεονέκτημα έδρας στην ημιτελική σειρά της Volley League ΟΠΑΠ.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε την σειρά των ημιτελικών των πλέι οφ αφού επικράτησε με 3-0 σετ (25-21, 25-22, 25-18) του Φοίνικα Σύρου στο δεύτερο παιχνίδι που διεξήχθη στο Ρέντη. Οι νταμπλούχοι που αντέδρασαν μετά την ήττα στο πρώτο ματς δεν άφησαν νέα περιθώρια στους φιλοξενούμενους έκαναν το…καθήκον τους πραγματοποιώντας παράλληλα καλή εμφάνιση και πλέον η σειρά μεταφέρεται στη Σύρο. Το τρίτο παιχνίδι είναι προγραμματισμένο για την ερχόμενη Παρασκευή (19:00, Novasports 4) στο «Δ. Βικέλας» και το τέταρτο την Κυριακή (17:00, Novasports3).

Από κει και πέρα στο σημερινό παιχνίδι, ο Θρύλος παρουσιάστηκε αισθητά βελτιωμένος σε σχέση με το πρώτο ματς. Στη πρώτη γραμμή των διακριθέντων πέρασε ο Κώστας Χριστοφιδέλης. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού έπιασε πολύ καλή απόδοση, ολοκλήρωσε το ματς με 12 πόντους, 11/17 επιθέσεις και 1 μπλοκ ενώ τον ακολούθησαν οι Βίτσε Κόιστρα επίσης με 12 πόντους, 9/22 επιθέσεις και τρία μπλοκ και Αντρέι Ντιάτσκοφ. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Θάνο Μαρούλη που ξεκίνησε βασικός και αγωνίστηκε σε όλο το ματς.

Ο πρωταγωνιστής του πρώτου σετ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Αντρέι Ντιάτσκοφ, ο οποίος στο διάστημα του πέτυχε τους 10 από τους 15 συνολικά πόντους, με 9/15 επιθέσεις και ένα μπλοκ. Μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με τον Ολυμπιακό να έχει ωστόσο πάντα το προβάδισμα και τον Φοίνικα να ισοφαρίζει διαρκώς (8-7). Στο ερυθρόλευκο +2 μετά το πλασόκαρφο του Μαρούλη (13-11), απάντησε άμεσα ο Ντόκιτς που μείωσε ξανά στο ελάχιστο για να ακολουθήσει νέο προβάδισμα με δυο πόντους ύστερα από καρφί του Κόιστρα (14-12).  Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στη συνέχεια (15-15) αλλά ο Θρύλος πήγε μπροστά και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ μετά το καρφί σε πρώτο χρόνο του Μίλαν Γιούρισιτς (16-15).  Ο Βίτσε Κόιστρα επανέφερε το προβάδισμα των δυο πόντων με καρφί (19-17) στο σημείο που ο Ράτκο Παβλίσεβιτς ζήτησε το πρώτο του τάιμ άουτ. Το έξυπνο πλασέ του Ντιάτσκοφ έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα τριών πόντων στον Θρύλο (20-17) ο οποίος ξέφυγε και με τέσσερις (22-18) μετά το διπλό μπλοκ των Κόιστρα και Τακουρίδη. Το υπέρ τους +4 το διατήρησαν οι ερυθρόλευκοι μετά την ωραία πάσα του Μαρούλη και το καρφί του Ντιάτσκοφ (23-19) για να πάρουν τελικά το πρώτο σετ με 25-21 μετά από νέο πόντο του Ουκρανού ακραίου.

Στο δεύτερο σετ ο Θρύλος ξεκίνησε πιο δυνατά. Με δυο διαδοχικούς πόντους του Κόιστρα  έφτασε γρήγορα στο +3 (7-4) για να πάει με +4 μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ύστερα από το διπλό μπλοκ των Χριστοφιδέλη, Τακουρίδη (8-4).  Στη συνέχεια ο Φοίνικας ψαλίδισε τη διαφορά μειώνοντας σε 9-8 για να ισοφαρίσει εκ των υστέρων σε 10-10 και να περάσει μπροστά (10-11) μετά από καρφί του Ντόκιτς. Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ο Ολυμπιακός πήγε και πάλι μπροστά αλλά με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (16-15). Οι «ερυθρόλευκοι» επανέφεραν το προβάδισμα των τριών πόντων (18-15) αλλά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν εκ νέου (18-17). Το καρφί του Γιούρισιτς διαμόρφωσε το 20-18 και μετά από επίθεση του Φοίνικα που κατέληξε άουτ η διαφορά υπέρ του Ολυμπιακού αυξήθηκε στους 3 πόντους (21-18). Ακολούθησε νέος πόντος του Γιούρισιτς για το 22-18 αλλά και νέα μείωση της διαφοράς στους δυο (22-20) όμως ο Γιούρισιτς με νέο καθοριστικό πόντο έγραψε το 23-20 και οι νταμπλούχοι πήραν και το δεύτερο σετ μετά την επίθεση του ανεβασμένου Χριστοφιδέλη με 25-22.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν στο τρίτο σετ αποφασισμένοι να τελειώνουν την υπόθεση της νίκης χωρίς να δώσουν δικαιώματα στο Φοίνικα Σύρου ο οποίος παρότι προηγήθηκε έμεινε πίσω με 4 πόντους χάρη στο σερί, 5-0 του Ολυμπιακού ο οποίος προηγήθηκε με 5-1 και ανάγκασε τον πάγκο των φιλοξενούμενων να ζητήσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να μειώσει ο Φοίνικας σε (6-5) αλλά ο Ολυμπιακός πήγε μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-5. Από κει και πέρα οι νταμπλούχοι ξέφυγαν με +5  (15-10) και πήγαν με 16-12 στο δεύτερο στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και δεν δυσκολεύτηκαν να κάμψουν ολοκληρωτικά την αντίσταση της ομάδας της Σύρου επικρατώντας και στο τρίτο σετ με 25-18.

Τα σετ: 25-21 (σε 26′), 25-22 (σε 29′), 25-18 (σε 24′).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 12 (11/17 επ, 1 μπλοκ, 80% υπ – 73% άριστες), Μαρούλης 2 (1/2 επ, 1 άσσος), Γιούρισιτς 8 (7/8 επ, 1 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 15 (13/27 επ, 2 μπλοκ, 44% υπ – 22% άριστες), Κόιστρα 12 (9/22 επ, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 4 (3/5 επ, 1 άσσος) / Στεφάνου (λ, 64% υπ – 48% άριστες), Κοκκινάκης, Σωτηρίου.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης 5 (3/8 επ, 2 μπλοκ), Πέκμανς 2 (2/8 επ, 50% υπ – 29% άριστες), Ντάμποβιτς 5 (2/3 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χρ. Παπαδόπουλος 7 (3/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ντόκιτς 22 (20/37 επ, 2 άσσοι), Λάππας 6 (6/11 επ, 43% υπ – 36% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 54% υπ – 46% άριστες), Π. Παπαδόπουλος 3 (3/4 επ, 54% υπ – 46% άριστες).