ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ 3-0

Με χαρακτηριστική ευκολία, η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, επικράτησε 3-0 σετ του Αίαντα Ευόσμου στο Ρέντη, σημείωσε την 13η νίκη σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα της Α1 και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του φετινού «μαραθωνίου» απολαμβάνοντας τη μοναξιά της κορυφής.

d444b6f85f194789968ac2287fce9388_L

Οι «ερυθρόλευκες» -αν και η διαφορά δυναμικότητας με τον αντίπαλο τους είναι τεράστια- έδειξαν ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση ενόψει της πρώτης «μονομαχίας» με την C.S.M. Βουκουρεστίου, την ερχόμενη στις 20 του μήνα στο Ρέντη στο πλαίσιο των «16» του ChallengeCup.

Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς ξεκίνησε με το… πόδι πατημένο στο «γκάζι» και έτρεξε ένα εντυπωσιακό σερί, 13-0, μέχρι να δεχθεί τον πρώτο από επίθεση του Αίαντα για να πάει στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, μπροστά με 16-3 και να τελειώσει με συνοπτικές διαδικασίες το πρώτο σετ, 25-7.

Στο δεύτερο σετ ο Θρύλος κατέβασε ταχύτητα, χαλαρώνοντας το ρυθμό με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ μέχρι και 3 πόντους 11-14 και να ισοφαρίσει για πρώτη φορά σε 14-14, στη συνέχεια σε 15-15 και πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ 16-15. Από κει και πέρα με ένα σερί 9-1 οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 25-16 ενώ στο 3ο σετ δεν αντιμετώπισαν καμία δυσκολία (25-10) και πανηγύρισαν την 13η νίκη σε ισάριθμα ματς.

ΤΑ ΣΕΤ: 25-7 (18’), 25-16 (22’) 25-10 (20’)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 19 (12/20 επ., 6 άσσοι, 1 μπλοκ, 70% υπ.), Μαλασάϊ 10 (5/11 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Λαμπρούση 13 (4/4 επ., 7 άσσοι, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 1 (1/1 επ.), Τσβετάνοβα 10 (9/20 επ. 1 άσσος), Κονόμι –λ (54% υπ.)/ Κωνσταντίνου 1 (1/3 επ.), Βλαχάκη 2 (2/3 επ.), Κοκκινάκη –λ, Τέζα

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Ηλίας Ζωλοσταθιάδης): Κυριακίδου 2 (1/6 επ. 1 μπλοκ), Χριστινίδου, Ναϊντένοβα 2 (2/15 επ., 29% υπ.), Φαμπιάν 9 (8/22 επ., 1 άσσος), Ανδρονικίδου 1 (1/11 επ. 17% υπ.), Στεφανίδου 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ) Γεωργιάδου –λ (27% υπ.)/ Τοσουνίδου 1 (1 άσσος), Καρατερζή 1 (1/2 επ.), Γλυκίδου 1 (1/5 επ. 50% υπ.), Ακριτίδου –λ (27% υπ.)