Γαλατασαράι – Ολυμπιακός 3-1

Την ήττα με 3-1 σετ από την Γαλατασαράι γνώρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού στην Πόλη στο πρώτο παιχνίδι για την φάση των «16» του Cev Cup.

1176914

Οι «ερυθρόλευκες» πραγματοποιώντας θετική εμφάνιση μόνο στο πρώτο σετ, το οποίο και κατέκτησαν με 23-25, έχουν την ευκαιρία στην ρεβάνς, που θα διεξαχθεί στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να τσεκάρουν το εισιτήριο της πρόκρισης γι ατα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Τα κορίτσια του Γιάννη Νικολάκη ξεκίνησαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με την έναρξη του πρώτου σετ με 0-4. Στη συνέχεια η Γαλατά προσπέρασε με  6-5, ωστόσο οι παίκτριες του Ολυμπιακού ισοφάρισαν αρχικά σε 8-8 και αμέσως μετά προηγήθηκαν με δύο πόντους διαφορά (13-15). Από το 16-16 μέχρι σχεδόν το τέλος του πρώτου σετ οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι, όμως οι «ερυθρόλευκες» ήταν αυτές που… καθάρισαν το σετ στο τέλος (23-25).

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με ακριβώς τον αντίθετο πρώτο. Με τις γηπεδούχες να παίρνουν προβάδισμα 3-0 και τις «ερυθρόλευκες» να τις κυνηγούν μέχρι το 8-8. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να περάσει μπροστά στο 9-10, αλλά η σημαντικότερη διαφορά ήταν όταν ο φωτεινός πίνακας έγραψε 15-18. Η Γαλατασαράι έφερε το σετ στα ίσια στο 22-22 και με ένα σερί τριών πόντων πήρε το σετ. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν το σετ στα χέρια τους, αλλά το έχασαν λόγω λαθών στο τέλος.

Το τρίτο σετ δεν κύλησε καθόλου καλά για τον Ολυμπιακό, κάτι το οποίο φάνηκε από την πρώτη στιγμή. Η Γαλατασαράι πήρε κεφάλι στο σκορ 2-1, 4-1 και 7-2, ωστόσο η διαφορά όχι μόνο δεν έμεινε σε αυτά τα επίπεδα, αλλά αυξήθηκε (15-11, 20-12), με αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκες» να κατεβάσουν τα χέρια στο τέλος και οι γηπεδούχες να πάρουν τελικά το σετ με 25-16.

Στο τέταρτο σετ και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά, ωστόσο πολύ γρήγορα ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα δύο πόντων (2-4), το οποίο, όμως, δεν κράτησε πολύ (6-5). Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος η Γαλατασαράι είχε τον έλεγχο του σετ και παράλληλα του ματς (12-9, 19-17 και 22-19). Τα κορίτσια του Γιάννη Νικολάκη μείωσαν σε 23-21, ωστόσο στο τέλος δεν τα κατάφεραν. Οι γηπεδούχες έκαναν το 3-1 στα σετ με 25-22.

Τα σετ: 23-25 (28’), 25-22 (26’), 25-16 (24’), 25-22 (28’).

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ: Μέινερς 25 (20/43 επ., 5 άσοι. 55% υπ. – 21% άριστες), Κάλατς 9 (5/8 επ., 4 μπλοκ), Μποσέτι 6 (5/15 επ.,1 μπλοκ, 56% υπ. – 38% άριστες), Αλίκαγια 1 (1 άσο), Τσεντόνι 19 (16/39 επ. 1 άσο, 2 μπλοκ), Γκιουρκαγιανάκ 3 (1/6 επ., 2 μπλοκ), Γκιουνεϊλιγκί –λ (61% υπ. 0 50% άριστες) / Αιντινλάρ 2 (2 μπλοκ), Γκουτς 1 (1/4 επ., 11% υπ. – 00% άριστες).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιώτα 10 (8/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ), Βέσοβιτς 12 (10/31 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 56% υπ. – 19% άριστες), Μπραμπόροβα 15 (12/28 επ., 3 μπλοκ, 42% υπ. – 24% άριστες), Χριστοδούλου 2 (1/3 επ., 1 άσο), Μποσκάτσι 19 (11/28 επ., 5 άσοι, 3 μπλοκ), Κονόμι –λ (57% υπ. – 43% άριστες) / Λαμπρούση 1 (1/3 επ.), Βλαχάκη, Κοκκινάκη, Τέζα.