Σαν σήμερα 21 Μαρτίου : Η επέτειος της 4αρας (vid)

Στις 21 Μαρτίου του 2001 ο Παναθηναϊκός υποδέχεται στη Λεωφόρο τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο του προημιτελικού γύρου του Κυπέλλου.

Οι «πράσινοι» ουσιαστικά είχαν χάσει το πρωτάθλημα και  το Κύπελλο αποτελούσε για αυτούς τον μόνο εφικτό στόχο της σεζόν. Έπειτα από το 1-1 του πρώτου αγώνα στο Φάληρο η ομάδα του τριφυλλιού ήταν φαβορί για την πρόκριση στη ρεβάνς. Όμως στο γήπεδο αποδείχθηκε το αντίθετο.

Οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5΄ λεπτό με τον Αλεξανδρή. Μόλις λίγα λεπτά αργότερα ο Λουτσιάνο (9`) με ένα εκπληκτικό σουτ περίπου από τα 30 μέτρα έκανε το 0-2.

Ο Παναθηναϊκός αιφνιδιάστηκε, όμως κατάφερε να μειώσει. Ο Βαζέχα σε μια είσοδό του στην περιοχή των Πειραιωτών ανατράπηκε και κέρδισε πέναλτι στο 43΄. Ο Γκούμας το εκτέλεσε, όμως ο Ελευθερόπουλος απέκρουσε, αλλά ο Λυμπερόπουλος μείωσε σε 1-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Τάκη Λεμονή βρήκε δίχτυα ακόμα δύο φορές. Συγκεκριμένα μετά από εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γεωργάτου στο 61`,  και γκολ του Τζιοβάνι στο 84΄. Έτσι ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μία από τις μεγαλύτερες νίκες στου στην έδρα του αιωνίου αντιπάλου παίρνοντας μία θριαμβευτική πρόκριση.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αποστολάκης): Νικοπολίδης, Κουτσουρές (27` Σόουζα), Φύσσας, Γκούμας, Βόκολος, Σεϊταρίδης (74` Γκαλέτο), Μπασινάς, Καραγκούνης, Λυμπερόπουλος, Βλάοβιτς, Βαζέχα (66` Σίγκουρτσον).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λεμονής): Ελευθερόπουλος, Ανατολάκης. Κωστούλας, Μαυρογενίδης, Γεωργάτος, Ζε Ελίας, Γιαννακόπουλος (46` Πατσατζόγλου), Λουτσιάνο (76` Πουρσανίδης), Νινιάδης, Τζιοβάνι, Αλεξανδρής (82` Αλβες).