Σαν σήμερα 21 Μαρτίου : Η επέτειος της 4αρας (vid)

Στις 21 Μαρτίου του 2001 ο Παναθηναϊκός υποδέχεται στη Λεωφόρο τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο του προημιτελικού γύρου του Κυπέλλου.

2001-650x467

Οι «πράσινοι» ουσιαστικά είχαν χάσει το πρωτάθλημα και  το Κύπελλο αποτελούσε για αυτούς τον μόνο εφικτό στόχο της σεζόν. Έπειτα από το 1-1 του πρώτου αγώνα στο Φάληρο η ομάδα του τριφυλλιού ήταν φαβορί για την πρόκριση στη ρεβάνς. Όμως στο γήπεδο αποδείχθηκε το αντίθετο.

Οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5΄ λεπτό με τον Αλεξανδρή. Μόλις λίγα λεπτά αργότερα ο Λουτσιάνο (9`) με ένα εκπληκτικό σουτ περίπου από τα 30 μέτρα έκανε το 0-2.

Ο Παναθηναϊκός αιφνιδιάστηκε, όμως κατάφερε να μειώσει. Ο Βαζέχα σε μια είσοδό του στην περιοχή των Πειραιωτών ανατράπηκε και κέρδισε πέναλτι στο 43΄. Ο Γκούμας το εκτέλεσε, όμως ο Ελευθερόπουλος απέκρουσε, αλλά ο Λυμπερόπουλος μείωσε σε 1-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Τάκη Λεμονή βρήκε δίχτυα ακόμα δύο φορές. Συγκεκριμένα μετά από εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γεωργάτου στο 61`,  και γκολ του Τζιοβάνι στο 84΄. Έτσι ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μία από τις μεγαλύτερες νίκες στου στην έδρα του αιωνίου αντιπάλου παίρνοντας μία θριαμβευτική πρόκριση.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αποστολάκης): Νικοπολίδης, Κουτσουρές (27` Σόουζα), Φύσσας, Γκούμας, Βόκολος, Σεϊταρίδης (74` Γκαλέτο), Μπασινάς, Καραγκούνης, Λυμπερόπουλος, Βλάοβιτς, Βαζέχα (66` Σίγκουρτσον).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λεμονής): Ελευθερόπουλος, Ανατολάκης. Κωστούλας, Μαυρογενίδης, Γεωργάτος, Ζε Ελίας, Γιαννακόπουλος (46` Πατσατζόγλου), Λουτσιάνο (76` Πουρσανίδης), Νινιάδης, Τζιοβάνι, Αλεξανδρής (82` Αλβες).