ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ 11 ΑΠΡΙΛΙΟΥ : «ΜΑΓΙΚΗ» ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ! ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ 5-4 VIDEO

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ 11 ΑΠΡΙΛΙΟΥ : «ΜΑΓΙΚΗ» ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ! ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ 5-4 VIDEO

Σαν σήμερα, 11 Απριλίου του 2001, ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε στο ΟΑΚΑ τον Ηρακλή, για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

olympiak_hrakl5-4_mesa2
Ένα συγκλονιστικό ματς με τον Ηρακλή να προηγείται 3 φορές και το Θρύλο να αγκαλιάζει την πρόκριση χάρη σε ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ γκολ των βραζιλιάνων , του Ζε Ελίας κ του Τζιοβάνι
Απολαύστε την εκπληκτική λόμπα του ΜΑΓΟΥ από το κέντρο του γηπέδου και δείτε τον Άγγελο Αναστασιάδη να του δίνει το χέρι παραδεχόμενος το μεγαλείο του!!!
zio1
Οι ερυθρόλευκοι ήθελαν να περάσουν στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, έχοντας και αβαντάζ το 1-0 του πρώτου αγώνα με την ομάδα της Θεσσαλονίκης.
Οι φιλοξενούμενοι, από την πλευρά τους ήθελαν να κάνουν την έκπληξη και προηγήθηκαν μόλις στο 1’ με σουτ του Χάτζι. Ο Τζόρτζεβιτς ισοφάρισε για τον Θρύλο δέκα λεπτά αργότερα, αλλά ο Κωνσταντίνου έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον «Γηραιό» στο 37’.
Οι ερυθρόλευκοι με τον Ζε Ελίας στην επανάληψη και στο 52’, έκαναν το 2-2, ενώ στο 56’ ο Ζιοβάνι με μία εκπληκτική λόμπα κρέμασε τον Ράινκε, τριπλασιάζοντας τα τέρματα για τον Ολυμπιακό.
Ο Ηρακλής, όμως, αν και αγωνίζονταν με 10 παίκτες από το 44’ εξαιτίας της αποβολής του Κυριαζή απάντησαν άμεσα με τον Γκοΐκοβιτς στο 61’, ενώ ο Κωνσταντίνου στο 76’ έκανε το 4-3, παγώνοντας το Στάδιο της Καλογρέζας.
Ο Λάμπρος Χούτος ένα λεπτό, μετά την είσοδο του στο ματς (80’) επανέφερε την τάξη στο παιχνίδι, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 89’ ο Ζιοβάνι με ένα εξαιρετικό πλασέ, το οποίο ανάγκασε τον προπονητή του Ηρακλή, Άγγελο Αναστασιάδη, να του δώσει το χέρι.
Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Γεωργίου, Μαυρογενίδης (45’ Πατσατζόγλου), Κωστούλας (79’ Χούτος), Κόντης, Νινιάδης (72’ Ζέτερμπεργκ), Γιαννακόπουλος, Τζόρτζεβιτς, Ζε Ελίας, Γεωργάτος, Ζιοβάνι, Αλεξανδρής.
Ηρακλής (Άγγελος Αναστασιάδης): Ράινκε, Κυριαζής, Ξενίδης, Αλεξόπουλος, Μιλόγεβιτς, Χάτζι (83’ Στεφανίδης), Βελής (24’ Ταυλαρίδης), Γκοΐγκοβιτς, Χάγκαν, Νεμπεγλέρας, Κωνσταντίνου.