Πρώτο βήμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους «4» του Challenge Cup πραγματοποίησε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, που επικράτησε με 3-1 σετ (26-24, 23-25, 19-25, 23-25), της Μπεκεσκάμπα, στην Ουγγαρία, στην πρώτη αναμέτρηση των δυο ομάδων, για τους «8» της διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκες» αγωνίστηκαν με σοβαρότητα και παρά την απώλεια του πρώτου σετ, στις λεπτομέρειες, ανέβασαν στροφές στη συνέχεια και έφτασαν σε μια καθαρή νίκη που τους δίνει το πλεονέκτημα για την πρόκριση στα ημιτελικά. Στη δεύτερη αναμέτρηση, που θα διεξαχθεί στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη» και είναι προγραμματισμένη για την Τρίτη 3/3, στις 17:30, οι νταμπλούχες Ελλάδας χρειάζονται δυο σετ για να σφραγίσουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Στην ημιτελική φάση, η ομάδα που θα πάρει την πρόκριση θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Ladies in Black AACHEN – BEZIERS VB

Στις λεπτομέρειες το 1-0

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγώνα και πρηγήθηκε με 3-0 και 6-2, αναγκάζοντας πολύ γρήγορα τον τεχνικό των γηπεδούχων να καλέσει τάιμ άουτ. Το σετ ισορόπησε στο 11-11 και η Μπεκεσκάμπα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο πρώτο σετ με 12-11. Ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ για να κόψει τον ρυθμό της Ουγγρικής ομάδας. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν σε 12-12 και ανέκτησαν το προβάδισμα με 14-13. Ακολούθησαν διαδοχικές ισοπαλίες μέχρι το 19-19. Συν δυο για τον Ολυμπιακό στο 21-19, με τις νταμπλούχες Ελλάδας να έχουν τον πρώτο λόγο φτάνοντας στο 24-21. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχες έτρεξαν ένα σερί 5-0 και κατέκτησαν το σετ με 26-24.

Ανέβασε στροφές και προηγήθηκε 2-1

Πιο ισορροπημένο το ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Η Μπεκεσκάμπα προηγήθηκε στη συνέχεια με 7-4, για να αντιδράσει άμεσα ο Ολυμπιακός, που με ένα σερί 4-0 έκανε το 8-5, 8-9. Μετά από διαδοχικές ισοπαλίες οι παίκριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς προηγήθηκαν με 18-14, χάρη σε ένα ακόμα ακόμα σερί με 4-0. Ένα νεκρό διάστημα των νταμπλούχων Ελλάδας, έδωσε την ευκαιρία στις γηπεδούχες να ισοφαρίσουν εκ νέου σε 20-20, αλλά οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν σωστά στις τελευταίες κρίσιμες φάσεις του σετ, κατακτώντας το με 25-23, για το 1-1 στον αγώνα. Ο Ολυμπιακός συνέχισε αποφασιστικά και στο τρίτο σετ, όπου προηγήθηκε αρχικά με 5-3 και 13-7 στη συνέχεια, ανεβάζοντας τη διαφορά στους έξι πόντους. Διατηρώντας τον έλεγχο οι «ερυθρόλευκες» κατέκτησαν το σετ με 25-19 και έκαναν το 2-1 στον αγώνα.

Προβάδισμα πρόκρισης

Η ανωτερότητα του Ολυμπιακού ήταν αδιαμφισβήτητη και αυτό αποτυπώθηκε και στο τέταρτο σετ, όπου οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς προηγήθηκαν με 4-1 και διατηρώντας το προβάδισμα έφτασαν στο 16-13. Οι γηπεδουχες προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι, ισοφάρισαν αρχικά σε 17-17 και προηγήθηκαν με 18-17 , αλλά οι «ερυθρόλευκες» είχαν τις απαντήσεις και ανέκτησαν την πρωτοπορία 22-21, κατακτώντας στη συνέχεια το σετ με 25-23. Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε έτσι μια καθαρή νίκη με 3-1 σετ, που του δίνει πλεονέκτημα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ εν όψει της δεύτερης αναμέτρησης της φάσης των «8» της διοργάνωσης, που θα πραγματοποιηθεί στο Ρέντη και είναι προγραμματισμένη για την Τρίτη 3 Μαρτίου. Πρώτη σκόρερ ήταν η Σάσκια Χίπε με 25 πόντους και ακολούθησε η Κατερίνα Ζακχαίου με 16, έχοντας μάλιστα 8/9 επιθέσεις και 89% ποσοστό επιτυχίας, αλλά και 8 μπλοκ.

Τα σετ: 1-3 σε 1:57, 26-24 (31′), 23-25 (29′), 19-25 (26′), 23-25 (31′)