Παράταση στο Ντεμπούτο του Πουλίδο! Με το ζόρι 1-0 το Μεξικό!

Σε έναν αγώνα που είχε αρκετά διαιτητικά λάθη, το Μεξικό κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη στον πρώτο όμιλο κόντρα στο Καμερούν με 1-0.

pulido

Το πρώτο του παιχνίδι στο Παγκόσμιο Κύπελλο έδωσε το Μεξικό και πήρε τη νίκη με 1-0, ξεκινώντας ιδανικά την διοργάνωση.

Ο Άλαν Πουλίδο ο οποίος πλέει σε πελάγη ευτυχίας που παίρνει μέρος για πρώτη φορά στην καριέρα του σε Μουντιάλ, έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα των «τρικολόρ».

Ο νεαρός φορ, βρέθηκε στον πάγκο και ενδέχεται να πάρει χρόνο συμμετοχής στα επόμενα δύο ματς κόντρα σε Κροατία και Βραζιλία.

Τέλος, ένας ακόμα πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, έμεινε στον πάγκο και δεν πήρε χρόνο συμμετοχής. Ο λόγος φυσικά για τον Ζαν Μακούν ο οποίος δεν πήρε καθόλου χρόνο συμμετοχής με το Καμερούν στο συγκεκριμένο ματς…

Ο αγώνας, θα μπορούσε να λήξει με αρκετά μεγαλύτερο σκορ αφού ακυρώθηκαν τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο ως οφ-σάιντ, δύο για τους «τρικολόρ» και ένα για τους αφρικανούς, με το τελευταίο να είναι το μόνο που ορθά δεν μέτρησε. Ο πρώτος βοηθός του άρχοντα του αγώνα, Βίλμαρ Ρόλνταν, υπέδειξε τον Τζιοβάνι ντος Σάντος σε αντικανονική θέση με το ριπλέι να τον εκθέτει πάντως δείχνοντας πως ο μέσος του Μεξικό καλυπτόταν και στις δύο περιπτώσεις.

Ότι δεν ήρθε στο πρώτο 45άλεπτο, ήρθες στο 61ο λεπτό της αναμέτρησης, όπου μετά από έναν εξαιρετικό συνδυασμό βρέθηκε σαν τελικός αποδέκτης ο Τζιοβάνι ντος Σάντος ο οποίος σούταρε διαγώνια, με τον Ιτάνζ να αποκρούει σε πρώτο χρόνο. Ο Περάλτα ήταν στην κατάλληλη θέση την σωστή στιγμή, πήρε το… ριμπάουντ και την έστειλε στα δίχτυα των «λιονταριών». Στο υπόλοιπο του παιχνιδιού, το Καμερούν προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Οτσόα.

ΜΕΞΙΚΟ (Ερέρα): Οτσόα, Λαγιούν, Μορένο, Μάρκες, Ροντρίγκες, Αγκιλάρ, Γκουαρδάδο (69’ Φαμπιάν), Βάσκες, Ερέρα (90’+2 Σαλσίδο), Ντος Σάντος, Περάλτα (74’ Τσιτσαρίτο).

ΚΑΜΕΡΟΥΝ (Φίνκε): Ιτάνζ, Ασού-Εκοτό, Σετζού, Ενκουλού, Τζέγκουε (46’ Νουνκέ), Σονγκ (79’ Γουεμπό), Ενό, Εμπιά, Μουκάντζο, Τσούπο-Μότινγκ, Ετό.