ΝΕΟΙ : Άρσεναλ Youth – Ολυμπιακός Youth 3-2

Δεν κατάφεραν οι Νέοι του Ολυμπιακού να φύγουν από την Αγγλία με θετικό αποτέλεσμα, στη δεύτερη αγωνιστική του Youth League της UEFA, καθώς ηττήθηκαν από την Άρσεναλ με 3-2!

545564jhbgjh

Οι πιτσιρικάδες του Θρύλου παρά την καλή εμφάνιση που πραγματοποίησαν, δεν μπόρεσαν να πάρουν έστω τον βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της Άρσεναλ. Οι Άγγλοι εκμεταλλεύτηκαν τα όποια κενά είχαν οι «ερυθρόλευκοι» στην άμυνά τους και έτσι κατάφεραν να φτάσουν στην κατάκτηση της νίκη.

Από την άλλη ο Ολυμπιακός μπόρεσε στο ματς να προηγηθεί μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης! Με τον Λάτσι να βγάζει ωραία πάσα στον Μανθάτη και ο τελευταίος με πλασέ να ανοίγει το σκορ στον αγώνα! Η χαρά όμως των πιτσιρικάδων του Θρύλου δεν κράτησε για αρκετή ώρα, αφού στο 14’ ο Πλεγουεθουέλο ήταν αυτός ο οποίος ισοφάρισε για τους γηπεδούχους σε 1-1.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου του αγώνα, ο Πλέγας υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι σε ανατροπή στον Χιντς. Με τον Σιφ να εκτελεί την εσχάτη των ποινών και να βάζει μπροστά την Άρσεναλ με 2-1 στο 49’! Ο Ολυμπιακός όμως αντέδρασε αμέσως και μόλις στο 51’ ισοφάρισε σε 2-2! Ωραία πάσα του Πλέγα και γκολ από τον Ανδρούτσο…

Οι γηπεδούχοι όμως στη συνέχεια πίεσαν και στο 63’ μπόρεσαν να πάρουν και πάλι κεφάλι στο σκορ, διαμορφώνοντας με τον Πλεγουεθουέλο με το τελικό 3-2.

Ο Ολυμπιακός δημιούργησε ορισμένες καλές επιθέσεις για την ισοφάριση, με το φάουλ του Σάλιακα στις καθυστερήσεις να είναι η καλύτερη στιγμή για τον Θρύλο, χωρίς όμως να καταφέρνει να ισοφαρίσει και έτσι γνώρισε την ήττα…

ΑΡΣΕΝΑΛ: Κίτο, Μουρ, Μ’ Μπόλα, Πλεγουεθουέλο, Σιφ, Μπιέλικ (69’ Ο’ Κόνορ), Μούργος, Ιόμπι, Μαβιντίντι (70’ Μαλέν).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γαβαλάς, Σάλιακας, Νικολάου, Ρέτσος (46’ Βατουσιάδης), Τόλι, Μεγαρίτης, Μανθάτης, Πλέγας (70’ Λάμπρου), Ανδρούτσος, Λάτσι, Χαντζάρας (66’ Κιρτζιαλίδης).