Βικτόρια Πλζεν – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-0 (Α’ Ημ.)

0-0  ο Ολυμπιακός στο πρώτο μέρος στην Τσεχία.Ο τραυματισμός του Αβρααμ φάνηκε ότι αποσυντόνισε την ομάδα, με την ΠΛΖΕΝ να χάνει 2 καθαρές ευκαιρίες να άνοιξη το σκορ.

Γράφει ο Κωνσταντίνος Καλογερόπουλος

Σκληρό παιχνίδι και από της δύο ομάδες, αλλά η ΠΛΖΕΝ είναι καλύτερη καθώς πατάει καλύτερα στο γήπεδο.

Ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 18ο λεπτό όπου ο Βαλμπουένα πάτησε περιοχή αλλά δεν βρήκε καλά το σουτ και πήγε άουτ.

Η ΠΛΖΕΝ είχε την ευκαιρία να κάνει το 1-0 στο 38′ Ο Κόπιτς κάνει την ατομική προσπάθεια, πασάρει στον Τσεμάκ, το σουτ του οποίου διώχνει εντυπωσιακά ο Σα

Στο 45ο λεπτό εκτελέστηκε το κόρνερ, ο Ολυμπιακός αδράνησε, με την μπάλα να πηγαίνει στο δοκάρι του Σα και στη συνέχεια στην αγκαλιά του Πορτογάλου τερματοφύλακα.
Παρ όλα αυτά ο Ολυμπιακός αντέχει και παρά την διαιτησία που παίζει λίγο έδρα  ο Ολυμπιακός μπορεί να βάλει το γκολ στο δεύτερο μέρος.