Βέροια – Ολυμπιακός 0-2

Στο +5 από τον ΠΑΟΚ και ερχόμαστε Τούμπα! Ο Ολυμπιακός κέρδισε την Βέροια με σκορ 0-2, χάρη στα γκολ των Μήτρογλου (71′) και Ντοσεβί (87′), κάνοντας ένα ακόμη σημαντικό βήμα για την κατάκτηση και του φετινού πρωταθλήματος.

10941019_1010938055587877_842840544402136779_n

Οι Πειραιώτες πραγματοποίησαν ένα ακόμη σημαντικό βήμα για την κατάκτηση και του φετινού πρωταθλήματος! Για την 21η αγωνιστική της Super League, ο Ολυμπιακός κέρδισε την Βέροια με σκορ 0-2, χάρη στα γκολ των Μήτρογλου (71′) και Ντοσεβί (87′) στο δεύτερο ημίχρονο. Οι ερυθρόλευκοι με αυτόν τον τρόπο έφτασαν τους 51 πόντους στη διοργάνωση, ξεφεύγοντας με πέντε βαθμούς διαφορά από τον δεύτερο ΠΑΟΚ, τον οποίο και θα αντιμετωπίσουν στη Τούμπα την ερχόμενη βδομάδα (8/2). Οι φιλοξενούμενοι έχουν παράπονα από τη διαιτησία, καθώς εκτιμούν πως δεν τους δόθηκαν δύο πέναλτι.

Ο αγώνας:Ο Χοσέ Κάρλος Γκρανέρο παρέταξε τη Βέροια με σύστημα 5-4-1. Την εστία υπερασπίστηκε ο Καντιμοίρης. Ο Μαλόν κάλυψε το δεξί άκρο της άμυνας και ο Ραούλ Μπράβο το αριστερό, με τους Βέρτζο, Μπατιόν και Όστοϊτς να είναι οι τρεις κεντρικοί αμυντικοί. Βεργώνης και Μπαλάφας ήταν οι δύο κεντρικοί χαφ, με τους Καλτσά (δεξιά) και Μπαργκάν (αριστερά) στα δύο άκρα και τον Ντουμίτρου μοναδικό προωθημένο.

Ο Βίτορ Περέιρα παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1. Ο Μέγκιερι υπερασπίστηκε την εστία. Στην άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά, αγωνίστηκαν οι Ελαμπντελαουί, Αυλωνίτης, Σιόβας, Μαζουακού. Οι Μανιάτης και Κασάμι αποτέλεσαν το δίδυμο των κεντρικών μέσων. Ο Ντοσεβί κάλυψε τη δεξιά πτέρυγα της μεσοεπιθετικής γραμμής και ο Αφελάι την αριστερή. Ο Φορτούνης έπαιξε πίσω από τον Μήτρογλου, ο οποίος ηγήθηκε της ερυθρόλευκης επίθεσης.

Βροχή, θυελλώδεις άνεμοι και κρύο συνέθεταν το σκηνικό στην πρωτεύουσα της Ημαθίας. Περίπου δυόμιση χιλιάδες οπαδοί του Ολυμπιακού έδωσαν βροντερό “παρών” στο Δημοτικό Στάδιο της Βέροιας, όπως και ο Βαγγέλης Μαρινάκης, ο οποίος είδε το ματς από κεντρικό μπουθ του γηπέδου. Ο αγωνιστικός χώρος δεν ήταν σε καλή κατάσταση, ενώ στα πρώτα λεπτά αρκετά ήταν τα λάθη στην κυκλοφορία της μπάλας, κυρίως από την πλευρά του Ολυμπιακού, που είχε και την κατοχή με το μέρος του.

Στο 7′ ο Φορτούνης εκτέλεσε πλασαριστά ένα φάουλ στα αριστερά της περιοχής προς τον Μήτρογλου. Ο τελευταίος έκανε το γύρισμα με το αριστερό προς το δεύτερο δοκάρι και τον Κασάμι, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να πεταχτεί στην πορεία της μπάλας. Στο 12ο λεπτό άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες λόγω της αποβολής του Μπαλάφα με δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα. Η πρώτη κίτρινη ήταν για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Αφελάι, ενώ προφανώς στη συνέχεια ο παίκτης εξύβρισε τον διαιτητή, ο οποίος του έδειξε και τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 18′ η Βέροια είχε την πρώτη σπουδαία στιγμή στην αναμέτρηση: ο Καλτσάς εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο Μπατιόν πήρε την κεφαλιά, καθώς σηκώθηκε ψηλότερα από όλους, με την μπάλα να προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 19′ ο Ολυμπιακός “απάντησε” στις χαμένες ευκαιρίες, με τον Μανιάτη να κάνει το ρήγμα από τα αριστερά και να επιχειρεί το γύρισμα, με τον Φορτούνη να βάζει την προβολή στο δεύτερο δοκάρι, στο ύψος της μικρής περιοχής, και την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Η ομάδα του Πειραιά είχε την πλήρη πρωτοβουλία των κινήσεων με την κατοχή μπάλας να είναι υπέρ της με ποσοστό της τάξης του 71%-29%. Μέσα σε ένα δίλεπτο, ο Ολυμπιακός ζήτησε δικαιολογημένα δύο πέναλτι: στο 24′ ο Ελαμπντελαουί έπαιξε το ένα-δύο με τον Ντοσεβί και πάτησε περιοχή. Εκεί, ανατράπηκε από τον Μπαργκάν, καθώς ο Νορβηγός πρόλαβε και τσίμπησε την μπάλα με το δεξί πόδι, αλλά ανατράπηκε από τον αντίπαλό του. Ωστόσο, διαιτητής και πρώτος βοηθός υπέδειξαν κόρνερ. Στο 25′ ο Ντοσεβί κινήθηκε από τα δεξιά και έκανε το γύρισμα στο ύψος της περιοχής, με τον Μήτρογλου να μην προλαβαίνει να βάλει το αριστερό του πόδι και να πλασάρει. Ωστόσο, ο Έλληνας επιθετικός δέχθηκε το σπρώξιμο από τον Μπατιόν, σε μία φάση που όχι μόνο υπήρξε παράβαση, αλλά σήκωνε και απευθείας κόκκινη κάρτα στον Αργεντινό, αφού ο Μήτρογλου βρισκόταν σε προφανή θέση για γκολ, ευρισκόμενος στο ύψος της μικρής περιοχής.

Η Βέροια αναζητούσε ένα ερυθρόλευκο λάθος για να ψάξει στη συνέχεια μία κόντρα επίθεση. Ο Ολυμπιακός είχε διαρκώς την μπάλα στα πόδια των παικτών του. Ο δυνατός αέρας, πάντως, δυσκόλευε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών. Βάσει του αριθμητικού πλεονεκτήματος, οι παίκτες του Περέιρα δεν δημιούργησαν τον ανάλογο αριθμό ευκαιριών, αλλά μην ξεχνάμε πως οι γηπεδούχοι από το πρώτο λεπτό έπαιζαν με πέντε παίκτες στην άμυνα, κλείνοντας τους περισσότερους διαδρόμους μπροστά από την περιοχή τους, ενώ υπήρχαν και δύο κλασικές περιπτώσεις πέναλτι που δεν καταλογίστηκαν υπέρ του Ολυμπιακού. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με το αποτέλεσμα στο 0-0.

Το κύριο ερώτημα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν το πόσο θα αντέξει η Βέροια, παίζοντας από το 12ο λεπτό με παίκτη λιγότερο. Στο 48′ ο Μήτρογλου ελίχθηκε από τα δεξιά και έκανε τη σεντρα μέσα από την περιοχή, με τον Καντιμοίρη να διώχνει δύσκολα στο δεύτερο δοκάρι και τον Μαλόν προ του Αφελάι να απομακρύνει την μπάλα σε κορνερ. Το σκηνικό δεν είχε αλλάξει στην επανάληψη, καθώς ο Ολυμπιακός διατηρούσε τον απόλυτο έλεγχο. Στο μισό γήπεδο έπαιζε τη Βέροια. Στο 54′ ο Μήτρογλου εκτέλεσε φάουλ εκτός περιοχής με το αριστερό, αλλά ο Καντιμοίρης δεν ανησύχησε, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Αυλωνίτης και Σιόβας είχαν ανέβει ουσιαστικά στο χώρο του κέντρου και έφτιαχναν το παιχνίδι από την άμυνα. Στο 57′ ο Φορτούνης σούταρε με το δεξί έξω από την περιοχή και η μπάλα κατέληξε άουτ, λίγο πάνω από την εστία του. Στο 60′ ο Ελαμπντελαουί επιχείρησε ένα δυνατό δεξί σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον τερματοφύλακα της Βέροιας να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο 62′ ο Βίτορ Περέιρα προχώρησε διπλή αλλαγή: ο Ντομίνγκες πήρε τη θέση του Αφελάι και ο Χάρα αντικατέστησε τον Μαζουακού. Φουλ επιθετικό σχήμα από τον Περέιρα, που έπαιζε πια με δύο επιθετικούς και τρεις παίκτες στην άμυνα.

Στο 62′ ο Αυλωνίτης έχασε την μπάλα στα μετόπισθεν και ο Ντουμίτρου έκλεψε την μπάλα και βρέθηκε απέναντι στον Μέγκιερι. Το πλασέ του όμως ήταν αδύναμο από το ύψος του πέναλτι και ο Ούγγρος τερματοφύλακας μπλόκαρε σταθερά. Ο Ντουμίτρου είχε και την επιλογή του Καλτσά στα δεξιά του. Στο 68′ ο Γεωργιάδης αντικατέστησε τον Ραούλ Μπράβο και ο Βάσκεθ πήρε τη θέση του Ντουμίτρου, ο οποίος λίγο πριν είχε χάσει μία ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει.

Ο χρόνος κυλούσε και ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Πλέον, το άγχος ήταν ο μεγαλύτερος “εχθρός” για τους παίκτες του Περέιρα. Με τη λύτρωση να έρχεται στο 71′! Ο Ντομίνγκες με μακρινή μπαλιά από το χώρο του κέντρου τροφοδότησε τον Μήτρογλου στο ημικύκλιο της περιοχής. Ο Έλληνας επιθετικός κατέβασε υπέροχα την μπάλα και έπαιξε το ένα-δύο με τον Φορτούνη, βγαίνοντας στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας. Ε, η συνέχεια ήταν απλή! Με έξοχο πλασέ από το ύψος του πέναλτι “νίκησε” τον Καντιμοίρη και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα! Ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 και ο Μήτρογλου πανηγύρισε έξαλλα το 12ο γκολ του στη φετινή Super League, μπροστά τους οπαδούς της ομάδας του! Άψογος συνδυασμός, εκπληκτικό τελείωμα.

Στο 73′ ο Φορτούνης έδωσε τη θέση του στον Ντουρμάζ. Στο 75′ ο Ναζλίδης πήρε τη θέση του Βεργώνη. Και οι δύο προπονητές ολοκλήρωσαν τις αλλαγές τους. Στο 76′ ο Μπατιόν αντίκρισε σωστά τη δεύτερη κάρτα για μαρκάρισμα πάνω στον Χάρα και η Βέροια έμεινε δικαιολογημένα με εννέα παίκτες. Ο Μπατιόν χειροκρότησε ειρωνικά και λίγο έλειψε να έχουμε σύρραξη μεταξύ των ποδοσφαιριστών. Ο Καλτσάς, που από τη νέα σεζόν θα αγωνίζεται στον Παναθηναϊκό, ήταν ο αρνητικός πρωταγωνιστής στην ένταση που δημιουργήθηκε μετά την αποβολή, όπως φυσικά και ο προκλητικός Μπατιόν.

Στα εναπομείναντα λεπτά, ο Ολυμπιακός προσπάθησε για ένα δεύτερο γκολ, ενώ είχαμε αρκετές αψιμαχίες και δυνατά μαρκαρίσματα μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων. Στο 87′ οι Πειραιώτες έφτασαν στο 2-0 με το τρίτο φετινό γκολ του Ντοσεβί. Ο Ελαμπντελαουί ελίχθηκε υπέροχα και σέντραρε από τα δεξιά και ο Τογκολέζος εξτρέμ με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της αντίπαλης εστίας. Στο 91′ ο Μήτρογλου έχασε ευκαιρία στο 91′ για να κάνει το 3-0, καθώς το κοντινό πλασέ του κατέληξε άουτ μετά τη σέντρα του Ντουρμάζ από τα δεξιά. Στο 93′ ο Ναζλίδης σούταρε από κοντά, αλλά η μπάλα κόντραρε, καταλήγοντας κόρνερ. Η Βέροια έχασε την ευκαιρία για το γκολ της τιμής. Οι ερυθρόλευκοι πέτυχαν τη 13η σερί νίκη τους σε Ελλάδα και Ευρώπη και αύξησαν τη διαφορά τους στους 5 βαθμούς από τον ΠΑΟΚ στη Super League! Επίσης, ο Βίτορ Περέιρα μετράει 6Χ6 στον πάγκο του Ολυμπιακού, με τέρματα 21-1!

Βέροια: (Χοσέ Κάρλος Γκρανέρο): Καντιμοίρης, Βέρτζος, Ραούλ Μπράβο, Μαλόν, Όστοϊτς, Βεργώνης, Μπατιόν, Ντουμίτρου, Μπαργκάν, Καλτσάς, Μπαλάφας.

Ολυμπιακός: (Βίτορ Περέιρα): Μέγκιερι, Αυλωνίτης, Ελαμπντελαουί, Σιόβας, Μανιάτης, Μαζουακού, Κασάμι, Φορτούνης, Αφελάι, Μήτρογλου, Ντοσεβί.