Συντριβή για την Μπάγερν πριν τον Ολυμπιακό!

Την δεύτερή της ήττα στην Μπουντεσλίγκα γνώρισε η Μπάγερν Μονάχου. Οι Βαυαροί διασύρθηκαν στην έδρα της Άιντραχτ Φρανκφούρτης με 5-1 και έτσι έπεσε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε η αναμέτρηση για την Μπάγερν Μονάχου. Μόλις στο 9’ ο Μπόατενγκ είδε την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας έτσι την ομάδα του με δέκα παίκτες. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 25’ μετά από πλασέ από κοντά του Κόστιτς. Οκτώ λεπτά αργότερα, η Άιντραχτ έκανε δύο τα τέρματά της. Ο Κόστιτς έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε πάνω στον Κίμιχ και ο Σο από κοντά έγραψε το 2-0. Η απάντηση της Μπάγερν ήταν όμως άμεση. Στο 36’ ο Κίμιχ σκόραρε, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ, για να έρθουν οι φιλοξενούμενοι ένα λεπτό αργότερα με τον Λεβαντόφσκι, να μειώσουν στο σκορ. Ο Πολωνός επιθετικός της Μπάγερν μάλιστα, σκόραρε για 10ο διαδοχικό παιχνίδι πρωταθλήματος, δείχνοντας ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Όμως τίποτα δεν άλλαξε στα επόμενα λεπτά και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, με το σκορ στο 2-1.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως τελείωσε και το πρώτο. Οι γηπεδούχοι σκόραραν στην πρώτη τους φάση στο 45λεπτο, με τον Άμπραχαμ να σκοράρει από κοντά με προβολή για το 3-1. Δέκα λεπτά αργότερα η Μπάγερν έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει στο σκορ, όταν ο Γκνάμπρι βρήκε από τα δεξιά, όμως ο Άμπραχαμ πήρε την μπουκιά από το στόμα του Λεβαντόσφκι, που ήταν έτοιμος να πλασάρει από πολύ κοντά.

Στο 61’ η Άιντραχτ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη νίκη της, όταν ο Χιντερέγκερ με κεφαλιά μετά από κόρνερ από τα δεξιά έκανε το 4-1. Το… πάρτι όμως για τους γηπεδούχους δεν σταμάτησε εκεί. Στο 85’ ο Αντρέ Σίλβα πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, πάσαρε στον επερχόμενο Πασιένσια με τον πρώην επιθετικό του Ολυμπιακού να διαμορφώνει το τελικό 5-1 του ματς.