Ολυμπιακός – Πλατανιάς 2-1

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με τον Εντινγκά (17′), δέχτηκε την ισοφάριση από τον Πλατανιά (Αγκιλέρα στο 50′), αλλά ο Μήτρογλου στο 73′ σημείωσε το νικητήριο γκολ της αναμέτρησης, με τους Πειραιώτες να κερδίζουν τον Πλατανιά στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” με σκορ 2-1. Δεν ενθουσίασαν με την εικόνα τους οι ερυθρόλευκοι, αλλά πήραν εν τέλει αυτό που ήθελαν.

10919032_10152972617885185_9056519079401357297_n

Για την 17η αγωνιστική της Super League, ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Πλατανιά στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” με 2-1. Άνοιξε το σκορ ο Εντινγκά (17′), οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Αγκιλέρα (50′), αλλά ο Μήτρογλου στο 73′ σημείωσε το γκολ της νίκης για τους Πειραιώτες, οι οποίοι παρέμειναν στον ένα βαθμό διαφορά από την κορυφή του πρωταθλήματος. Δεν ενθουσίασαν με την αγωνιστική τους εικόνα οι ερυθρόλευκοι και κέρδισαν με την… ψυχή στο στόμα.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 4-4-2. Τερματοφύλακας ο Ρομπέρτο, δεξί μπακ ο Ελαμπντελαουί, αριστερό ο Μασουακού, οι Αυλωνίτης και Σιόβας σέντερ μπακ. Μεσαία γραμμή με ρόμβο: ο Εντινγκά μπροστά από την άμυνα, δεξιά ο Μανιάτης, αριστερά ο Φορτούνης, ο Ντομίνγκεζ πίσω από τους Μπενίτες και Μήτρογλου.

Ο Πλατανιάς ξεκίνησε με 4-2-3-1. Ο Ολιμπά τερματοφύλακας, δεξί μπακ ο Κουλιμπαλί, αριστερό ο Δημήτρης, σέντερ μπακ οι Ιτούα και Μπανανά. Αμυντικά χαφ οι Νούνες και Μαχαμάτ. Στο δεξί άκρο ο Τσουράκης, στο αριστερό ο Μπεριάν, ο Μιλούνοβιτς πίσω από τον Τόρες.

Θα περίμενε κανείς από τον Ολυμπιακό να μπει δυνατά στο ματς για να επιβάλλει τον ρυθμό του, όμως μόνο αυτό δεν έγινε. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα και κάλλιστα μπορούσαν να προηγηθούν στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες στην κόντρα!

Αρχικά στο έβδομο λεπτό, ο Μασουακού μέσα στην περιοχή του έκανε λάθος κοντρόλ και ο Τσουράκης του έκλεψε τη μπάλα για να βρεθεί μόνος του προ του Ρομπέρτο, αλλά το πλασέ του πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ισπανού γκολκίπερ!

Ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι βγήκαν και πάλι με αξιώσεις μπροστά και ο Τόρες βρέθηκε σε επίκαιρη θέση από δεξιά, αλλά σούταρε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 10′, ο Πλατανιάς απείλησε για τρίτη φορά με διαγώνιο σουτ του Τσουράκη που πέρασε άουτ.

Αφού λοιπόν οι Χανιώτες δεν μπόρεσαν να κάνουν το 0-1, στο 17′ βρέθηκαν πίσω στο σκορ στην πρώτη φάση που δημιούργησε ο Ολυμπιακός.

Συγκεκριμένα, ύστερα από πολιορκία στην περιοχή, ο Μασουακού βρέθηκε  αριστερά κοντά στη γραμμή του άουτ και γύρισε προς το ημικύκλιο για τον επερχόμενο Μανιάτη. Αυτός άφησε έξυπνα τη μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του και ο Εντινγκά που ακολουθούσε, έπιασε ξερό δεξί σουτ με τη μία και έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Ολιμπά, πανηγυρίζοντας έξαλλα! Ιδανικός αποχαιρετισμός για τον Κογκολέζο, πριν μεταβεί στην Αφρική για το Κύπελλο Εθνών της «Μαύρης Ηπείρου».

Παρ’ όλα αυτά, η αμυντική συμπεριφορά του Ολυμπιακού συνέχισε να είναι προβληματική (ιδιαίτερα στα μαρκαρίσματα στον χώρο του κέντρου) και στο 20′ ο Τσουράκης θα μπορούσε να τελειώσει φάση από κοντά, όμως προτίμησε να «σιγουρέψει» το γκολ πασάροντας στον Τσουράκη, ο οποίος και κατάφερε να αστοχήσει και σημειώθηκε σε θέση οφσάιντ!

Στο 24′, ο Μασουακού για άλλη μία φορά βγήκε απειλητικά από αριστερά και γύρισε στον Μπενίτες, ο οποίος επιχείρησε το αριστερό πλασέ με τη μία από τη γωνία της μικρής περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 27′ ο Αυλωνίτης έστειλε τη μπάλα άουτ με κεφαλιά μετά από φάουλ του Ντομίνγκεζ, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα ο Ολιμπά έδιωξε πριν ο Μήτρογλου πιάσει κεφαλιά σε καλή θέση και στη συνέχεια της φάσης έδιωξε και σουτ του Ντομίνγκεζ.

Στα τελευταία πέντε λεπτά του πρώτου μέρους, ο Πλατανιάς φάνηκε πάλι απειλητικός δύο φορές: στο 40′ ο Μιλούνοβιτς πέταξε τη μπάλα μπροστά και έφυγε μόνος του, αλλά ο Μασουακού με εκπληκτικό σπριντ τον πρόλαβε, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ένα σουτ του Μπεριάν από το ημικύκλιο, πέρασε άουτ.

Στις καθυστερήσεις επίσης οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν άτυχοι καθώς ο Τσουράκης τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Φιγκέιρα.

Σωτήρας Ρομπέρτο, «πιστολέρο» Μήτρογλου!

Αυτό που δεν μπόρεσε να κάνει ο Πλατανιάς στα πρώτα λεπτά του πρώτου μέρους (δηλαδή να αιφνιδιάσει), το πέτυχε απόλυτα λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου!

Συγκεκριμένα, στο 50ό λεπτό οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με έναν όμορφο συνδυασμό: όλα ξεκίνησαν από τον Νούνες που τροφοδότησε τον Μιλούνοβιτς, αυτός βρήκε κάθετα τον Τόρες στην καρδιά της άμυνας του Ολυμπιακού και αυτός δεν είχε παρά να πασάρει στον Νούνες που ερχόταν από δεξιά και ισοφάρισε στην κενή εστία!

Στο 52′, ο Φορτούνης σούταρε από το ημικύκλιο και έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 56′ ο Μιλούνοβιτς σούταρε απ’ ευθείας μακρινό φάουλ, το οποίο μπλόκαρε ο Ρομπέρτο.

Ο Μίτσελ έβγαλε στη συνέχεια τους Φορτούνη και Μπενίτες, ρίχνοντας στο ματς τους Ντοσεβί και Ντουρμάζ και αλλάζοντας το σύστημα σε 4-3-3, ενώ ο Γιάννης Χριστόπουλος έβγαλε τον Μιλούνοβιτς και έβαλε τον Μενδρινό.

Στο 65′ ο Ντοσεβί έκανε σέντρα-σουτ από δεξιά αλλά ο Ολιμπά μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια, ενώ στο 69′ ο Μασουακού έστειλε τη μπάλα άουτ με σουτ μέσα στην περιοχή.

Στο 71′ ο Ντομίνγκεζ με σουτ από το ημικύκλιο έστειλε τη μπάλα στα χέρια του Ολιμπά, στην κατάληξη μίας επικίνδυνης φάσης για τον Ολυμπιακό, για να ακολουθήσει ένα καθοριστικό δίλεπτο για το ματς.

Στο 72′ ο Πλατανιάς έχασε τεράστια ευκαιρία για να προηγηθεί, καθώς βγήκε στην αντεπίθεση με τρεις εναντίον ενός, αλλά ο Τόρες καθυστέρησε να εκτελέσει και ο Ρομπέρτο απόκρουσε το πλασέ του βγαίνοντας από την εστία του.

Αμέσως μετά στην απέναντι εστία ο Ντομίνγκεζ βγήκε από δεξιά και έκανε τη συρτή παράλληλη μπαλιά, με τον Ντοσεβί να μην προλαβαίνει στο πρώτο δοκάρι, αλλά τον Μήτρογλου να σκοράρει σε κενή εστία στο δεύτερο για το 2-1! Ο Έλληνας στράικερ πανηγύρισε έξαλλα το γκολ βγάζοντας ξανά το…«πιστόλι» του, ενώ αναγνώρισε με κατάλληλη χειρονομία την ασίστ του Ντομίνγκεζ.

Ο Χριστόπουλος έριξε στη συνέχεια στο ματς και τον Γουνδουλάκη, ο οποίος στο 82′ από μακριά προσπάθησε να κρεμάσει τον Ρομπέρτο αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Μίτσελ στην αντίπερα όχθη έβαλε στο 85′ τον Διαμαντάκο αντί του Μήτρογλου, που φάνηκε να έχει ενοχλήσεις στον προσαγωγό.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για το τρίτο γκολ αλλά δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ρομπέρτο μπλόκαρε την κεφαλιά του Κουλιμπαλί μετά από κόρνερ και πρώτη κεφαλιά του Τόρες, ο οποίος έστειλε τη μπάλα άουτ με τον ίδιο τρόπο και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να κρατά τελικά το πολύτιμο τρίποντο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ, 4-4-2): Ρομπέρτο –  Ελαμπντελαουί, Αυλωνίτης, Σιόβας, Μασουακού –  Εντινγκά, Μανιάτης, Φορτούνης (58′ Ντουρμάζ), Ντομίνγκεζ – Μήτρογλου (86′ Διαμαντάκος),  Μπενίτες (58′ Ντοσεβί).
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Χριστόπουλος, 4-2-3-1): Ολιμπά – Κουλιμπαλί, Ιτούα,  Μπανανά, Δημήτρης – Νούνες, Μαχαμάτ (79′ Γουνδουλάκης) – Τσουράκης (45+1′ Φιγκέιρα), Μπεριάν, Μιλούνοβιτς (61′ Μενδρινός) – Τόρες.