Ολυμπιακός – Πανθρακικός 2-0

Έχοντας ακόμα έναν τίτλο στην ιστορία του θα ταξιδέψει στο Μάντσεστερ ο Ολυμπιακός! Καθαρίζοντας 2-0 τον Πανθρακικό οι ερυθρόλευκοι κατέκτησαν οριστικά το 41ο πρωτάθλημα του Θρύλου και πάνε …αεράτοι στο «Ολντ Τράφορντ».1

Ο Ολυμπιακός επικράτησε χωρίς να προσπαθήσει ιδιαίτερα στο άδειο –λόγω τιμωρίας – «Γ. Καραϊσκάκης» του Πανθρακικού, κατέκτησε και μαθηματικά το 41ο πρωτάθλημα της ιστορίας του και πηγαίνει ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ για τη διεκδίκηση της πρόκρισης απέναντι στη Γιουνάιτεντ στο Μάντσεστερ.
Πολλές αλλαγές ενόψει του επαναληπτικού για τη φάση των «16» του Champions League από τον Μίτσελ, ο οποίος είδε την ομάδα του να φτάνει στο γκολ με τον Βαλντέζ να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Τσόρι στο 35’ και να νικάει τον πολύ καλό Αθανασιάδη. Με δέκα παίκτες από το 41’ η ομάδα του Άκη Μάντζιου, λόγω αποβολής του Σαρακατσάνου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Με το… μυαλό στο «Όλντ Τράφορντ» οι ερυθρόλευκο» στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς έριξαν στροφές και δεν θέλησαν να… «ξοδέψουν» δυνάμεις. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Φουστέρ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 90ο λεπτό.
Στα  αγωνιστικά
Με ξεκάθαρη πρόθεση να καθαρίσουν από νωρίς το παιχνίδι μπήκαν οι παίκτες του Μίτσελ στο παιχνίδι. Οι ερυθρόλευκοι με προσπάθειες κυρίως από τα άκρα και τον άκρως δραστήριο Χολέμπας προσπάθησαν να «ανοίξουν» την καλά οργανωμένη άμυνα του Πανθρακικού, που άντεξε το… «κύμα» πίεσης των παικτών του Ολυμπιακού χάρη στις καλές επεμβάσεις του Αθανασιάδη. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ρίξουν τον ρυθμό που ήθελαν να δώσουν στο ματς οι ερυθρόλευκοι και κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο, προσωρινά.
Ο Ολυμπιακός, αν και διατηρούσε την κατοχή της μπάλας, έδειχνε «μπλοκαρισμένος» όταν πλησίαζε την περιοχή της ομάδας της Κομοτηνής και η έλλειψη τελικής πάσας ήταν φανερή. Τον… «γόρδιο» δεσμό της πολυπρόσωπης άμυνας της ομάδας του Μάντζιου «έλυσε» ο Τσόρι Ντομίνγκεζ, ο οποίος με έξυπνη εκτέλεση φάουλ στην πλάτη της άμυνας έδωσε στο… πιάτο το 1-0 για τον Βαλντέζ στο 35’. Οι παίκτες του Θρύλου συνέχιζαν να ψάχνουν το γκολ και το έργο τους έγινε πιο εύκολο λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, όταν ο Σαρακατσάνος αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες στο 41’. Οι παίκτες του Μίτσελ πίεσαν πολύ για το 2-0 όμως ο Αθανασιάδης με εξαιρετικές αποκρούσεις κράτησε το 1-0 μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.
Με όρεξη και ενέργεια ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός.Οι ερυθρόλευκοι ήθελαν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα και να «τελειώσουν» το ματς από τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Από την άλλη πλευρά, ο Πανθρακικός δεν μπορούσε να «ξεμυτίσει» από τα καρέ του και γλίτωσε σε αρκετές περιπτώσεις την παραβίαση της εστίας του για δεύτερη φορά. Με το πέρασμα του χρόνου ο ρυθμός των ερυθρόλευκων έπεσε με αποτέλεσμα το 1-0 να διατηρηθεί, παρά την υπεροχή του Ολυμπιακού.
Οι αλλαγές από τους δύο προπονητές αποσυντόνισαν τους παίκτες των δύο ομάδων με αποτέλεσμα να χαθεί η συνοχή τους στο γήπεδο. Μάλιστα, στο τελευταίο τέταρτο οι ερυθρόλευκοι άφησαν το… πόδι απ’ το γκάζι και «κράτησαν» δυνάμεις ενόψει του επαναληπτικού κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Το 2-0 διαμορφώθηκε λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα του Κύζα, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φουστέρ στο 90ο λεπτό.
Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Χολέμπας, Παπάζογλου, Αβραάμ, Τόρες, Σάμαρης, Μανιάτης, Κάμπελ, Πέρεζ (58’ Φουστέρ), Τσόρι (71’ Σέποβιτς), Βαλντέζ (71’ Μασάντο)
Στον πάγκο: Μέγερι, Πελέ, Εντινγκά, Μπονγκ
Πανθρακικός (Άκης Μάντζιος): Αθανασιάδης, Ντιόγκο, Χασομέρης, Εμπόου, Μολίνα (59’ Λαδάκης), Μπαϊκαρά, Χρήστου (67’ Μακρυδημήτρης), Καθάριος (82΄ Ζδράβος-Ρίζος), Ντος Σάντος, Μπεν, Σαρακατσάνος