Ολυμπιακός – Παναιτωλικός 2-0

Ο Θρύλος επικράτησε με 2-0 του Παναιτωλικού, για την 19η αγωνιστική της Super League και συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας.

10917073_1003297813018568_1354886504034244919_n

Ο Ολυμπιακός μας έπαιξε όμορφο, επιθετικό, ποδόσφαιρο κόντρα στον Παναιτωλικό, επικρατώντας με 2-0. Ντοσεβί και Μανιάτης πέτυχαν τα δύο γκολ της ομάδας μας, η οποία παρέμεινε εκεί όπου ανήκει και μετά το πέρας της 19ης αγωνιστικής. Στην κορυφή της βαθμολογίας, δηλαδή!

Στο πρώτο του παιχνίδι εντός έδρας, ο κ. Βίτορ Περέιρα επέλεξε μία ενδεκάδα με διάταξη 4-2-3-1 και τους εξής ποδοσφαιριστές: Τον Ρομπέρτο στο τέρμα και στην άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά, τους Ελαμπντελαουί, Αυλωνίτη, Σιόβα και Μαζουακού. Στο κέντρο ήταν ο Μανιάτης με τον Κασάμι και μπροστά τους, σε ελεύθερο ρόλο, ήταν ο Φορτούνης. Ο Αφελάι ήταν αριστερά, δεξιά ήταν ο Ντοσεβί και στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Κώστας Μήτρογλου.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός μας επιχείρησε να επιβάλει το ρυθμό του. Με κατοχή της μπάλας και έλεγχο του ρυθμού, επιχειρούσε να αλλάξει πολλές μπαλιές, προκειμένου να φτάσει στην περιοχή του Παναιτωλικού και να πλησιάσει στο γκολ. Οι προθέσεις της ομάδας από το Αγρίνιο φάνηκαν από νωρίς, με μαζική άμυνα και προσπάθεια… καταστροφής του παιχνιδιού του Ολυμπιακού. Οι ποδοσφαιριστές του κ. Περέιρα προσπαθούσαν με την μπάλα κάτω να επιτεθούν και να φτάσουν στο γκολ που θα τους έδινε προβάδισμα και θα ανάγκαζε τον αντίπαλο να ανοιχτεί περισσότερο στο γήπεδο, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να βρει χώρους. Η διάθεση δεν έλειπε από τους παίκτες της ομάδας μας. Η πίεση προς τον αντίπαλο ήταν αισθητή, ενώ ανασταλτικά ο Θρύλος δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα, “καθαρίζοντας” τις δυσκολίες και κρατώντας περισσότερο την μπάλα.

Το πρώτο μέρος έληξε δίχως γκολ, μόνο γιατί ο Παναιτωλικός είχε μεγάλη δόση… τύχης. Η ομάδα μας είχε πολλές τελικές προσπάθειες και οι περισσότερες εξ αυτών θα μπορούσαν να είχαν γίνει γκολ! Το δεύτερο ημίχρονο αναμενόταν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον, καθώς ο Ολυμπιακός είχε μπροστά του 45 λεπτά για να επιβεβαιώσει και με γκολ την ανωτερότητά του έναντι του Παναιτωλικού.

Η επανάληψη άρχισε με τον Ολυμπιακό απαράλλαχτο. Από τα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους ο Θρύλος προσπάθησε να πάρει ξανά την κατοχή και να πιέσει. Ο Παναιτωλικός τον… χαβά του. Κλεισμένος σε τριπλή ζώνη άμυνας, έδιωχνε την μπάλα από τα καρέ του Στεφανάκου και δεν ανέβαινε. Η ομάδα μας έφτασε κοντά στο γκολ νωρίς στο δεύτερο μέρος και έδειξε τις προθέσεις της στον Παναιτωλικό. Η μπάλα πήγαινε πολύ κάθετα, σε μία προσπάθεια των παικτών του Ολυμπιακού να παίξουν ορθολογικά και όχι με γεμίσματα. Ο Ντοσεβί ήταν πολύ δραστήριος, όπως και ο Φορτούνης στον άξονα. Ο Αφελάι πλαισίωνε τον Μήτρογλου, αλλά είχε αρκετά ελεύθερη κίνηση, όπως και ο Ντοσεβί.

Με τις δύο αλλαγές του ο κ. Περέιρα επηρέασε στο 64′ και την ενδεκάδα και τη διάταξη. Αυτή έγινε περισσότερο 4-4-2 και ο Μπενίτες πήγε δίπλα στον Μήτρογλου. Ο Ντοσεβί ήρθε αριστερά και δεξιά πήγε ο Ντουρμάζ, ενώ ο Μανιάτης με τον Κασάμι παρέμειναν οι δύο κεντρικοί μέσοι. Το γκολ του Ντοσεβί στο 69′ έφερε τον Ολυμπιακό σε πραγματική θέση ισχύος και πλέον το προβάδισμα αυτό του έδινε τη δυνατότητα να διαχειριστεί καλύτερα το ματς.

Βέβαια, η ομάδα μας δεν σταμάτησε εκεί! Πίεσε τον Παναιτωλικό για να πετύχει κι άλλα γκολ, έχοντας ξεκάθαρη υπεροχή χωρίς μάλιστα να δεχθεί και καμία ιδιαίτερη πίεση! Το γκολ ήρθε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Ντουρμάζ έκανε ένα εκπληκτικό σόλο, περνώντας όποιον έβλεπε μπροστά του και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Μανιάτη, ο οποίος τελείωσε υποδειγματικά την φάση κάνοντας το 2-0! Αυτό ήταν το… κερασάκι στην τούρτα της νίκης της ομάδας μας, η οποία συνδυάστηκε και με όμορφο ποδόσφαιρο!