Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-0

Χάρη στο γκολ με κεφαλιά του Αυλωνίτη στο 59′, ύστερα από σέντρα του Ντομίνγκες, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό με 1-0 στο “Γ. Καραϊσκάκης”. Αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι ο Μήτρογλου. Συντηρητικοί οι ερυθρόλευκοι σε ένα ντέρμπι με κακό θέαμα.

10702113_946129555402061_1941683597524247215_n

Ο Μίτσελ παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1, κάνοντας μία αλλαγή σε σχέση με την εντεκάδα που αγωνίστηκε κόντρα στη Γιουβέντους στο ίδιο γήπεδο. Ο Αφελάι πήρε τη θέση του Εντινγκά στο αρχικό σχήμα. Την εστία της ομάδας υπερασπίστηκε ο Ρομπέρτο. Στην άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά, αγωνίστηκαν οι Ελαμπντελαουί, Μποτία, Αμπιντάλ, Μαζουακού. Οι Μιλιβόγιεβιτς και Μανιάτης αποτέλεσαν το δίδυμο των κεντρικών  μέσων. Ο Κασάμι κάλυψε τη δεξιά πτέρυγα της μεσοεπιθετικής γραμμής, ο Αφελάι την αριστερή, με τον Ντομίνγκες σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Μήτρογλου, ο οποίος ήταν ο μοναδικός προωθημένος.

10501967_10152540052022800_6931455843452648139_n

Από την πλευρά του, ο Γιάννης Αναστασίου παρέταξε τον Παναθηναϊκό με σύστημα 4-3-3. Την εστία υπερασπίστηκε ο Στιλ. Στην άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά, αγωνίστηκαν οι Τριανταφυλλόπουλος, Κουτρουμπής, Σίλντενφελντ, Νάνο. Ο Λαγός ήταν ο καθαρόαιμος αμυντικός μέσος, με τον Μπούι μέσα δεξιά και τον Ζέκα μέσα αριστερά στην τριάδα του κέντρου. Ο Καρέλης έπαιξε στην κορυφή της επίθεσης, με τον Ατζαγκούν δεξιά και τον Πράνιτς αριστερά.

Ο αγώνας:

Σε ένα σχεδόν γεμάτο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”, η σέντρα του αγώνα άργησε οκτώ λεπτά λόγω κάποιων καπνογόνων που άναψαν οι οπαδοί του Ολυμπιακού στο πέταλο της Θύρας 7 και το σύννεφο καπνού που ακολούθησε. Δεν μπορούμε να ισχυριστούμε ότι οι ερυθρόλευκοι μπήκαν με μάτι που… γυαλίζει στον αγωνιστικό χώρο. Είχαν την εδαφική υπεροχή και τον έλεγχο της αναμέτρησης, προσπάθησαν να απειλήσουν στο ξεκίνημα με κάποια κόρνερ του Ντομίνγκες, αλλά απουσίαζε ο ρυθμός από το παιχνίδι των παικτών του Μίτσελ. Ο Παναθηναϊκός περίμενε στην άμυνά του και έψαχνε μία καλή κόντρα επίθεση. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς σημειώθηκε στο 14ο λεπτό: ο Αφελάι ελίχθηκε από τα αριστερά, περνώντας σαν σταματημένο τον Τριανταφυλλόπουλο. Ο Ολλανδός σέντραρε και ο Στιλ έδιωξε όπως-όπως με τις γροθιές. Η μπάλα έφτασε στον επερχόμενο Μανιάτη, ο οποίος έπιασε το δεξί μονοκόμματο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Στιλ να αποκρούει ενστικτωδώς και να κρατάει το μηδέν στην εστία του.

Το ματς είχε κακή ποιότητα και ήταν υποτονικό. Αυτό που ήθελε, δηλαδή, ο Παναθηναϊκός. Μόνο με στημένες μπάλες μπορούσε να απειλήσει ο Ολυμπιακός σε αυτό το διάστημα. Είτε τα φάουλ είτε κόρνερ, όμως, περνούσαν ανεκμετάλλευτα. Στο 25′, ο Ντομίνγκες εκτέλεσε ένα φάουλ από θέση μέσα δεξιά στο ύψος της μεσαίας γραμμής, αλλά ο Μποτία δεν κατάφερε να βρει την μπάλα, αν και πετάχτηκε στην πορεία της. Ένα αριστερό σουτ του Μιλιβόγιεβιτς, στο 27′, κατέληξε άουτ. Οι ερυθρόλευκοι επιδίωκαν το παιχνίδι από τα άκρα, αλλά δεν είχαν καθαρό μυαλό στην τελική απόφαση. Συν τοις άλλοις, είχαμε και τις “μαγκιές” του Σίλντενφελντ ύστερα από ένα σκληρό φάουλ του Μιλιβόγιεβιτς στον Πράνιτς. Κάτι ήθελαν για να… ξυπνήσουν οι παίκτες του Μίτσελ. Η εικόνα του Ολυμπιακού στο πρώτο μέρος δεν ήταν καθόλου καλή. Και το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου απόλυτα φυσιολογικό. Χωρίς ενέργεια και πάθος δεν μπορείς να επιβληθείς σε αυτά τα ματς.

Χωρίς αλλαγές άρχισαν το δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός χρειαζόταν μία “σπίθα” για να ανεβάσει στροφές στο παιχνίδι του. Οι πράσινοι, από την πλευρά τους, συνέχισαν τη μαζική άμυνα, με δέκα παίκτες πίσω από την μπάλα. Ο ρυθμός παρέμενε… βαρετός. Στο 57′, ο Αυλωνίτης πήρε τη θέση του Μποτία, ο οποίος κρατούσε τη μέση του κατά τη στιγμή της αλλαγής του. Προφανώς, αισθάνθηκε κάποιο πρόβλημα και δεν μπορούσε να συνεχίσει. Ο Ελαμπντελαουί ήταν ο πιο κινητικός ερυθρόλευκος μέχρι εκείνο το σημείο. Τι σου είναι το ποδόσφαιρο, ε; Στο 59′, ο Αυλωνίτης σκόραρε στην πρώτη του επαφή με την μπάλα! Έχει και ένα άστρο ο Μίτσελ εδώ που τα λέμε! Ο Αφελάι κέρδισε φάουλ στα αριστερά. Ο Ντομίνγκες ανέλαβε την εκτέλεση φάουλ. Επιτέλους, ο Αργεντινός είχε και μία καλή στημένη μπάλα! Εκτέλεσε με το δεξί και ο Αυλωνίτης με γυριστή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Στιλ. Ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0, μέσα σε ντελίριο ενθουσιασμού. Τι δυναμική εκκίνηση στο ματς για τον Τάσο Αυλωνίτη. Το ματς, όμως, άρχισε ξανά ύστερα από έξι λεπτά λόγω των καπνογόνων και του καπνού που επέφεραν στην ατμόσφαιρα. Στο 63′, ο Πέτριτς πήρε τη θέση του Μπούι. Ο Ολυμπιακός πέτυχε αυτό που ήθελε και ο κόσμος ζητούσε κι άλλα γκολ.

10421616_946131465401870_3325449643506799545_n

Στο 69′, ο Μέντες αντικατέστησε τον Σίλντενφελντ. Χωρίς να το πολυκαταλάβουμε, το ματς είχε φτάσει στο 75′. Σε εκείνο το λεπτό, ο Δώνης πήρε τη θέση του Λαγού και ο Εντινγκά του Κασάμι. Για πρώτη φορά μέσα στο ματς ο Παναθηναϊκός είχε πάρει παραπάνω μέτρα στο γήπεδο και την κατοχή με το μέρος του, στην προσπάθειά του να ισοφαρίσει. Ο Ολυμπιακός, όμως, δεν κινδύνευε. Ίσα-ίσα που έψαχνε ένα δεύτερο γκολ για να “καθαρίσει” την αναμέτρηση. Στο 78′, ύστερα από λάθος του Δώνη στη μεσαία γραμμή, ο Μήτρογλου έφυγε μόνος του στην αντεπίθεση, μετά την πάσα του Ντομίνγκες στον κενό χώρο. Του έφυγε το κοντρόλ πάνω που μπορούσε να πλασάρει, με αποτέλεσμα να προσπαθήσει να περάσει από αριστερά τον Στιλ. Ο Έλληνας επιθετικός ανατράπηκε και σωστά υποδείχθηκε η εσχάτη των ποινών. Ίσως, μπορούσε να δεχθεί και κόκκινη κάρτα ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού. Ο Αναστασίου διαμαρτυρήθηκε, έπεσαν και κάποιες κροτίδες, με αποτέλεσμα να εκτελεστεί το πέναλτι ύστερα από τρία λεπτά. Στο 81′, ο Μήτρογλου ανέλαβε την εκτέλεση και, αφού είχε πάρει την μπάλα μόνος του, με τον Ντομίνγκες να μην αντιδρά. Ο Μήτρογλου άργησε να εκτελέσει, ο Στιλ έπεσε στη σωστή γωνία (αριστερά) και απέκρουσε το πέναλτι του 26άχρονου ποδοσφαιριστή. Τεράστια χαμένη ευκαιρία για να “κλειδώσει” το ματς στο 2-0.

Στο 87′, ο Φουστέρ πήρε τη θέση του Ντομίνγκες. Πλέον, το αποτέλεσμα κρεμόταν από μία κλωστή. Μπορεί ο Παναθηναϊκός να μην απειλούσε ιδιαίτερα, αλλά το σκορ παρέμενε ρευστό. Επτά λεπτά καθυστερήσεις είχαμε στο ματς και δικαιολογημένα. Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος και ο Ολυμπιακός πήρε μία αγχωτική, αλλά δίκαιη νίκη επί του Παναθηναϊκού. Μπορεί να μην έπιασε καλή απόδοση η ομάδα του Μίτσελ, αλλά και ο Παναθηναϊκός τελείωσε το ματς χωρίς καθαρή ευκαιρία για γκολ.