Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης 2-0

Μία πολύ σημαντική νίκη σημείωσε η ομάδα μας που επικράτησε με 2-0 των Αρκάδων στο «Γ. Καραϊσκάκης».

post_game_olympiacos_vs_ast_tripolis_05_2525x1292

Έχοντας πολύ καλά διαστήματα ο Ολυμπιακός νίκησε τον Αστέρα Τρίπολης για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος με σκορ 2-0 χάρη σε γκολ των Ντομίνκεζ (13’) και Φορτούνη (83’) και αγκαλιάζει τον 42ο τίτλο της ιστορίας του. Οι Πειραιώτες είχαν αρκετά καλή απόδοση στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και έφθασαν άνετα στην επικράτηση, ενώ θα μπορούσαν να έχουν σημειώσει κι άλλα γκολ. Η διαφορά από την δεύτερη θέση άνοιξε στους έξι βαθμούς με τον Ολυμπιακό να έχει και ένα ματς λιγότερο.

Ο κ. Περέιρα παρέταξε τον Ολυμπιακό στο ματς με τον Αστέρα Τρίπολης με τους έντεκα που είχαν ξεκινήσει στον αγώνα με την Ξάνθη λίγες ημέρες πριν. Ο Σαλίνο με τον Μαζουακού έπαιξαν στα δύο άκρα της άμυνας με τον Σιόβα και τον Μποτία να συνθέτουν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο γι’ ακόμα ένα παιχνίδι. Μιλιβόγεβιτς και Κασάμι αγωνίστηκαν στα χαφ. Ο Αφελάι ξεκίνησε αριστερά στην επίθεση και ο Ντοσεβί δεξιά. Ο Ντομίνγκεζ είχε οργανωτικό ρόλο και στο ματς με τον Αστέρα Τρίπολης, ενώ στην κορυφή της επίθεσης αγωνίστηκε ξανά ο Χάρα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και έβγαλε τρομερή ενέργεια. Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεσε τον Αστέρα Τρίπολης. Η ομάδα μας έψαξε ένα γρήγορο γκολ και αυτό ήρθε στο 13’ από τον Αλεχάντρο Ντομίνγκεζ που σκόραρε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, πιέζοντας ψηλά την ομάδα της Αρκαδίας και κυνηγώντας κι άλλο γκολ για να τελειώσει γρήγορα το ματς. Αφελάι, Ντομίνγκεζ και Ντοσεβί έβγαζαν φοβερή ενέργεια από την μέση και μπροστά και δημιουργούσαν προβλήματα στους αντιπάλους τους.

Μέχρι το 30’ ο Θρύλος ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο, έπαιζε ωραίο ποδόσφαιρο και είχε ενθουσιάσει τον κόσμο που βρισκόταν στο «Γ. Καραϊσκάκης». Από εκείνο το σημείο και μετά έπεσε ο ρυθμός της ομάδας με τον Αστέρα Τρίπολης να ανεβαίνει αρκετά και να πιέζει πολύ τον Ολυμπιακό. Η ομάδα της Αρκαδίας βγήκε ψηλά και πίεσε την άμυνα του Θρύλου δυσκολεύοντας αρκετά την σωστή ανάπτυξη των πρωταθλητών Ελλάδας. Προσπάθησαν να βγάλουν φάσεις μπροστά από την εστία του Ρομπέρτο, αλλά είχαν γρήγορες αντιδράσεις οι αμυντικοί του Ολυμπιακού. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με τον Θρύλο να προηγείται 1-0 από το 13’ με το γκολ του Ντομίνγκεζ και σε γενικές γραμμές να βγάζει μία πολύ καλή εικόνα στο γήπεδο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό. Η ομάδα της Αρκαδίας πίεσε ψηλά και έψαξε το γκολ, αλλά χωρίς επί της ουσίας να καταφέρει να δημιουργήσει κάποια επικίνδυνη φάση μπροστά από την εστία του Ρομπέτο. Στο 56’ ο κ. Περέιρα έκανε τις πρώτες του αλλαγές βάζοντας στο παιχνίδι τους Εντινγκά, Φορτούνη αντί των Κασάμι και Αφελάι αντίστοιχα. Ο Ολυμπιακός γρήγορα πήρε ξανά τον έλεγχο του αγώνα.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας κράτησαν την μπάλα στα πόδια τους και ήλεγξαν τον ρυθμό του ματς περιορίζοντας τους Αρκάδες που έκαναν ένα δυνατό πρώτο δεκάλεπτο. Στο 66’ πραγματοποιήθηκε και η τρίτη αλλαγή του Ολυμπιακού με τον Μπενίτες να παίρνει την θέση του σκόρερ Ντομίνγκεζ και το σύστημα να αλλάζει σε 4-4-2. Η ομάδα είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, έβγαλε ενέργεια στο γήπεδο και έψαχνε το δεύτερο γκολ που θα «κλείδωνε» τη σημαντική νίκη.

Το δεύτερο τέρμα για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 83’ με τον Φορτούνη έπειτα από μία εξαιρετική κόντρα επίθεση από τον Ντοσεβί. Από εκείνο το σημείο και μετά στο «Γ. Καραϊσκάκης» στήθηκε πάρτι από τους οπαδούς της ομάδας. Η διαφορά από τον δεύτερο ΠΑΟ άνοιξε στους έξι βαθμούς με την ομάδα μας να έχει και ένα ματς λιγότερο. Αυτό έδωσε το έναυσμα στον κόσμο του Ολυμπιακού να φωνάζει το σύνθημα «άντε γεια, άντε γεια πρωτάθλημα ξανά στον Πειραιά». Την ίδια ώρα ο Θρύλος συνέχιζε στο ίδιο μοτίβο πιέζοντας τους φιλοξενούμενους και ψάχνοντας και τρίτο γκολ. Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Αστέρα Τρίπολης με σκορ 2-0 και ο κόσμος δικαιολογημένα έστησε πάρτι τίτλου στο φαληρικό γήπεδο.

ΤΟ «ΦΙΛΜ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

4’ Δυνατό σουτ του Μιλιβόγεβιτς έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Θεοδωρόπουλου.

13’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!! Ο Μαζουακού τροφοδότησε τον Αφελάι, ο οποίος μπήκε στην περιοχή του Αστέρα από αριστερά, γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι και ο Ντομίνγκεζ με σουτ έκανε το 1-0 για τον Ολυμπιακό.

20’ Ο Ντοσεβί μπήκε στην περιοχή της ομάδας της Αρκαδίας από δεξιά έκανε την παράλληλη μπαλιά, αλλά ο Θεοδωρόπουλος πρόλαβε και μάζεψε πριν φτάσει στον Κασάμι.

35’ Ωραία ενέργεια του Ντομίνγκεζ από δεξιά, που έκανε την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο Αφελάι δεν μπόρεσε να πιάσει καλά την κεφαλιά.

41’ Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με τον Ντομίνγκεζ να εκτελεί το κόρνερ, ο Μποτία έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά πάνω από την εστία του Θεοδωρόπουλου.

57’ Ο Εντινγκά έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Θεοδωρόπουλου.

66’ Επικίνδυνη κατάσταση για την εστία του Ρομπέρτο με τον Ιγκλέσιας να κάνει την κοντινή κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

70’ Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, ο Σιόβας πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Θεοδωρόπουλου.

76’ ΔΟΚΑΡΙ! Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Χάρα έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Θεοδωρόπουλου, οι αμυντικοί του Αστέρα απομάκρυναν, εκεί που ήταν ο Μπενίτες, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων απέκρουσε.

83’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!! Ωραία αντεπίθεση του Ολυμπιακού με τον Ντοσεβί να φεύγει μόνος του, έκανε το σουτ, ο Θεοδωρόπουλος απέκρουσε και ο Φορτούνης με σουτ έκανε το 2-0.

89’ Πολύ καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό μας με τον Μπενίτες να κάνει το σουτ από θέση μέσα δεξιά, αλλά ο Θεοδωρόπουλος έδιωξε σε κόρνερ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μαζουακού, Σιόβας, Μποτία, Κασάμι (56’ Εντινγκά), Μιλιβόγεβιτς, Ντομίνγκεζ (66’ Μπενίτες), Αφελάι (56’ Φορτούνης), Ντοσεβί, Χάρα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Θεοδωρόπουλος, Γκοϊάν, Σανκαρέ, Κουρμπέλης (68’ Μπαντιμπανγκά), Τσοκάνης, Ιγκλέσιας, Μουνάφο (80’ Φερνάντες), Μάσα, Ρόλε, Λούι, Μπαράλες (86’ Σκουρτάι).