Με το «δεξί» ο Ιμπάγασα στην Κ15, νίκη επί της ΑΕΚ!

Με τον Αριέλ Ιμπαγάσα να κάνει ντεμπούτο στον πάγκο, η ομάδα Κ15 του Ολυμπιακού κυριάρχησε επί της ΑΕΚ, κερδίζοντας με 3-0 στο Ρέντη, για τη 15η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Super League U15!

Ο Ολυμπιακός άρχισε να «πατά» πολύ καλύτερα μετά τα πρώτα 10 λεπτά και κατάφερε να προηγηθεί στο 13’, μετά από κοντινή κεφαλιά του Αθανασίου και ωραία «στρωμένη» επίθεση! Το πρώτο 40λεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να έχει τον έλεγχο, ευρισκόμενος την περισσότερη ώρα έξω από την περιοχή της ΑΕΚ.

Το δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε ιδανικά για τους παίκτες του Ιμπαγάσα, αφού ο Μαυρόπουλος με ωραία επέλαση κέρδισε πέναλτι, που ανέλαβε να εκτελέσει ο ίδιος και στέλνοντας τον τερματοφύλακα στην άλλη γωνία, διαμόρφωσε το 2-0 στο 43’!

Οι Πειραιώτες δεν άφησαν το πόδι από το… γκάζι και σκόραραν και τρίτο τέρμα στο 47’. Ο Αρσενίδης εκτέλεσε υποδειγματικά φάουλ από αριστερά, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας, ωστόσο στην επαναφορά ο Χουρδάκης «σέρβιρε» για τον Αθανασίου που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, «γράφοντας» το τελικό 3-0!

Παρά τις αλλαγές, ο Ολυμπιακός δεν έριξε… ταχύτητα και θα μπορούσε να πετύχει και τέταρτο τέρμα και σε άλλες περιπτώσεις, με κορυφαία εξ αυτών την κεφαλιά του Φίλου στο 79’, που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι!

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε, έτσι, στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος, φτάνοντας τους 35 βαθμούς, αυξάνοντας παράλληλα τη διαφορά του από τον δεύτερο Παναθηναϊκό στους τέσσερις πόντους!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Έξαρχος, Μίνης, Χουρδάκης, Φίλος, Κωστούλας, Σταράκης, Αρσενίδης, Βλέτσας (Ρούτσι 55’), Μοίρας (Διαμαντόπουλος 70’), Μαυρόπουλος (Γατόπουλος 67’), Αθανασίου (Παπακανέλλος 67’).