Με 6άρα στους «8» ο Θρύλος!!!

Ο Ολυμπιακός συνέτριψε (6-0) τα Χανιά και στο «Γ. Καραϊσκάκης» και προκρίθηκε πανηγυρικά στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

entekada

Τί κι αν η πρόκριση είχε, ουσιαστικά, κριθεί από το πρώτο ματς στα Χανιά που είχε λήξει 4-1 υπέρ του Θρύλου; Ο Ολυμπιακός τίμησε την ιστορία του αλλά και όλους όσοι παρακολούθησαν το ματς, είτε από κοντά είτε από την τηλεόραση. Πρόσφερε γκολ και θέαμα υποδεχόμενος στο «Γ. Καραϊσκάκης» τον ΑΟ Χανίων στον μεταξύ τους 2ο αγώνα της 3ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας. Συνέτριψε ξανά την ομάδα της Κρήτης (6-0) και προκρίθηκε πανηγυρικά στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Επί σχεδόν 90 λεπτά οι ερυθρόλευκοι έκαναν ό,τι καλύτερο μπορούσαν για να ικανοποιήσουν τον κόσμο δημιουργώντας πάμπολλες ευκαιρίες για σκορ-ρεκόρ. Η στάση τους ήταν ίδια τόσο στο 1ο όσο και στο 2ο ημίχρονο απλά στο 1ο ήταν και πιο αποτελεσματικοί καθώς σ’ αυτό το διάστημα σημείωσαν τα τέσσερα (4) από τα έξι (6) γκολ.

Ο Μάρκο Σίλβα είχε κάθε λόγο να αισθάνεται ικανοποιημένος αφού οι ποδοσφαιριστές του προσπαθούσαν συνεχώς για το καλύτερο. Μόλις στο 4’ εξάλλου άνοιξαν το σκορ με τον νεαρό Ζντιέλαρ. Στο 12’ ο Κασάμι έκανε το 2-0 με φανταστικό απευθείας αριστερό βολέ. Τη… σκυτάλη πήρε στο 36’ ο Σεμπά που έβαλε και το δικό του όνομα στον πίνακα των σκόρερ για να γίνει το 4-0 με τη λήξη του ημιχρόνου από 2ο γκολ του Κασάμι. Στο 73’, κι αφού είχαν δημιουργηθεί πάμπολλες ευκαιρίες, ο Πουλίδο έκανε το 5-0 ύστερα από έξοχη προσπάθεια του Ερνάνι που ήταν άτυχος στη φάση αφού τραυματίστηκε. Το τελικό 6-0 διαμόρφωσε ο Φουστέρ στο 90′ με συρτό αριστερό σουτ.

Ο προπονητής μας τοποθέτησε κάτω από τα δοκάρια τον Καπίνο και στην άμυνα, από αριστερά προς τα δεξιά, τους Τσιμίκα, Μποτία, Αυλωνίτη και Ελαμπντελαουΐ. Ως κεντρικά χαφ με ανασταλτικές, κυρίως, εντολές (αν και στην πράξη εξελίχθηκαν αλλιώς τα πράγματα) έπαιξαν οι Ζντιέλαρ και Κασάμι ενώ μπροστά τους ήταν ο Φουστέρ. Στα άκρα υπήρχαν οι Ερνάνι και Σεμπά και στην κορυφή της επίθεσης ο Πουλίδο.