Λεβαδειακός – Ολυμπιακός 1-2

Με τον Αφελάι να ισοφαρίζει και να σερβίρει το νικητήριο γκολ στον Μήτρογλου στο φινάλε, ο Ολυμπιακός όχι μόνο δεν πέταξε βαθμούς στην έδρα του Λεβαδειακού (1-2) αλλά πλησίασε στο -1 από την κορυφή!

10547406_379173052259934_5034094178421452412_n

ρίτο συνεχόμενο στραβοπάτημα στη Super League, απαγορευόταν… Στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Λεβαδειακό με 2-1 στη Λιβαδειά. Με την ψυχή στο στόμα, αλλά νίκησε…  Οι Βοιωτοί αιφνιδίασαν τον αντίπαλό τους και μόλις στο 2ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Τομάς. Η άμυνα των Πειραιωτών πάλι… πιάστηκε στον ύπνο. Οι ερυθρόλευκοι δεν μπορούσαν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα. Ο Μίτσελ ευτύχησε να δει τις αλλαγές του να αποδίδουν καρπούς. Η είσοδος των Ντοσεβί και Αφελάι άλλαξε τη ροή της αναμέτρησης. Ιδιαίτερα ο Ολλανδός εξτρέμ ήταν το “κλειδί” για την επιστροφή στο ματς. Με δικό του γκολ στο 73′, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 1-1, ενώ από δική του ασίστ ο Μήτρογλου στο 91′ χάρισε το πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του.

ÌÇÔÑÏÃËÏÕ  ËÅÂÁÄÅÉÁÊÏÓ - ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ MITROGLOU   LEVADIAKOS - OLYMPIAKOS (SUPERLEAGUE 2014-2015)

Το ματς:

Η νίκη-πρόκριση επί της Μάλμε έφτιαξε το κλίμα στο Λιμάνι. Δεν θα μπορούσε όμως να φτιάξει τα γνωστά αμυντικά θέματα του Ολυμπιακού -που φάνηκαν και μεσοβδόμαδα παρότι εν τέλει δεν κόστισαν.

Μόλις στο ξεκίνημα, από μια στημένη φάση, προδόθηκε από την άμυνά τους, με τον Τομάς σχεδόν ανενόχλητος στην μικρή περιοχή να βάζει μπροστά στο σκορ τον Λεβαδειακό και τον ίδιο σε μπελάδες.

Χωρίς ορθολογική ανάπτυξη, φαντασία στην επίθεση και τις προσωπικές ενέργειες να μην έχουν αποτέλεσμα, συνάντησε (για ακόμα μία φορά) δυσκολίες στο να διασπάσει μια πολυπρόσωπη άμυνα. Κάπως έτσι -αν και καλύτερος- ξόδεψε το πρώτο ημίχρονο.

Ο Μίτσελ αναπροσάρμοσε το αρχικό του πλάνο, με την αποχώρηση του Γιαννούλη, την οπισθοχώρηση του Μαζουακού στο αριστερό άκρο της άμυνας και τον Ντοσεβί που πέρασε στο ματς ν’ αποτελεί τον μοναδικό καθαρόαιμο εξτρέμ.

Και πάλι όμως, έμοιαζε να μην μπορεί να βρει λύσεις. Έτσι, ο Ισπανός συνέχισε να φορτώνει με επιθετικογενείς παίκτες την ομάδα, ξεκινώντας από τον Αφελάι. Ο Ολλανδός σήκωσε στις πλάτες του την ομάδα και με αντεπίθεση διαρκείας έφτασε στην ανατροπή.

Με δική του ενέργεια ήρθε η ισοφάριση, για να ακολουθήσει ένα τέταρτο-θρίλερ στο φινάλε, με τους «ερυθρόλευκους» να ψάχνουν επίμονα το νικητήριο γκολ. Αυτό ήρθε από νέα προσωπική ενέργεια του Ολλανδού, που σέρβιρε στον Μήτρογλου και αυτός εκτέλεσε στις καθυστερήσεις.

Λεβαδειακός (Παντελίδης):Σηφάκης, Μαχαίρας, Μάντζιος, Κώτσιος, Ζίτο, Βούκσεβιτς, Τόμας, Πρόγιτς, Ορτέγα, Μιλοσάβλιεβ και Ρ. Γκόμες.

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Σιόβας, Γιαννούλης, Εντινγκά, Κασάμι, Μαζουακού, Φουστέρ, Ντομίνγκεζ, Μήτρογλου.