Γκερέρο και 1-1 !!!

3ο παιχνίδι του ολυμπιακού που ληγει ισόπαλο αυτή την φορά ο Γκερερο έκανε το 1-1 στο τέλος.

Ισόπαλο ολοκληρώθηκε και το τρίτο φιλικό του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ επί πολωνικού εδάφους. Με γκολ του Γκερέρο στις καθυστερήσεις η ομάδα μας «αναδείχθηκε» ισόπαλος (1-1) με τη Λέxια Γκντανσκ. Η αποστολή θα μεταβεί στη Βαρσοβία για τις επόμενες τρεις ημέρες για να συνεχίσει την προετοιμασία της.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε την ομάδα μας με 4-2-3-1. Ο Σα κάθισε κάτω από τα δοκάρια, έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Ελ Αμπντελαουί, Σεμέδο, Βούκοβιτς, Τσιμίκας. Γκιλιέρμε και Μπουχαλάκης, τα αμυντικά χαφ, με τους Μπρούνο Ποντένσε στα άκρα και τον Φορτούνη πίσω από τον Ντουρμισάι.

Η ομάδα μας είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 8′ με τον Φορτούνη να κλέβει και να επιχειρεί το σουτ, ωστόσο ο γκολκίπερ της Λέxια αντέδρασε σωστά και μπλόκαρε. Οι Πολωνοί απάντησαν στις ευκαιρίες λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, όταν μετά από στημένη φάση ο Μαουλάνα «σημάδεψε» με σουτ το οριζόντιο δοκάρι του Σα.

Ο Ρούμπεν Σεμέδο έδειξε με το… καλημέρα τις ικανότητες του στο υψηλό παιχνίδι και στο 14′ σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, όμως η μπάλα έφυγε λίγα εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Αλομέροβιτς.

Στο 33′ ο κ. Πέδρο Μαρτίνς αναγκάστηκε να πραγματοποιήσει την πρώτη του αλλαγή, καθώς ο Βούκοβιτς στην προσπάθεια του να βρει την μπάλα και να την στείλει προς το τέρμα αισθάνθηκε ένα τράβηγμα και αποχώρησε, δίνοντας τη θέση του στον Μπα. Όσο περνούσαν τα λεπτά ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ έβρισκε ρυθμό επιθετικά και αναπτυσσόμενος κυρίως από τα δεξιά δημιουργούσε ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα. Στο 38′ ο Ελαμπντελαουί έβγαλε τη σέντρα, με τον Μπρούνο να αποτυγχάνει να σκοράρει με το κεφάλι. Στο 40′ ο Ποντένσε σέντραρε από δεξιά και ο Φορτούνης με προβολή έστειλε την μπάλα στην εξωτερική μεριά των διχτύων. Η κορυφαία στιγμή του πρώτου μέρους για την ομάδα μας έγινε στις καθυστερήσεις με τον Μπουχαλάκη να πλασάρει και τον Αλομέροβιτς να διώχνει με υπερένταση πάνω στη γραμμή.

Όπως στο πρώτο, έτσι και στο δεύτερο μέρος ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ είχε την πρώτη καλή ευκαιρία. Ο Ποντένσε έφυγε στην αντεπίθεση, το σουτ του κόντραρε σε αμυντικό, ενώ ο Πορτογάλος άσος είχε ακόμα ένα σουτ στο επόμενο λεπτό. Στο 61′ ο Φορτούνης συνδυάστηκε ωραία με τον Μπρούνο, αλλά το σουτ του βρήκε σε ετοιμότητα τον αντίπαλο γκολκίπερ. Η υπεροχή συνεχίστηκε για τον Ολυμπιακό και στο 65′ ο Μπα αστόχησε στην κεφαλιά, όπως άστοχο ήταν και το σουτ του Μασούρα από καλή θέση.

Στην πρώτη της ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο η Λέγκια κατάφερε να σκοράρει. Το φάουλ πάνω στον Σιαμπάνη δεν δόθηκε και ο Βόλσκι με σουτ άνοιξε το σκορ για τους Πολωνούς στο 69′. Στα εναπομείναντα λεπτά η ομάδα μας είχε και άλλες ευκαιρίες για να σκοράρει με κυριότερες των Μασούρα και Βαλμπουενά. Ότι δεν έκαναν οι προηγούμενοι, το έκανε ο Γκερέρο στις καθυστερήσεις. Ο Γάλλος εκτέλεσε το φάουλ και ο Γκερέρο με σουτ έγραψε το τελικό 1-1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα (67′ Σιαμπάνης), Ελαμπντελαουί (65′ Τοροσίδης), Τσιμίκας (63′ Κούτρης), Σεμέδο (65′ Παπαδόπουλος), Βούκοβιτς (35′ Μπα), Γκιλιέρμε (65′ Σουρλής), Μπρούνο (65′ Γκερέρο), Μπουχαλάκης (65′ Ανδρούτσος), Φορτούνης (65′ Σολδάνο), Ποντένσε (65′ Μασούρας), Ντουρμισάι (51′ Βαλμπουενά).