Αήττητος στην προετοιμασία Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!!! Ολυμπιακός-Αμβούργο 1-1 (Vid)

O Ολυμπιακός ήρθε 1-1 (Σεμέδο 80′ ) με το Αμβούργο και ολοκλήρωσε το βασικό στάδιο της προετοιμασίας χωρίς να έχει ηττηθεί.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ολοκλήρωσε το βασικό στάδιο της προετοιμασίας φέρνοντας ισοπαλία (1-1) με το Αμβούργο. Η ομάδα μας προηγήθηκε με τέρμα που πέτυχε ο Σεμέδο με κεφαλιά στο 80′, ενώ στο 87′ ο Χίντερζεερ διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Ο Τζολάκης απέκρουσε πέναλτι του Γουντ στο 25′.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε την ομάδα μας με 4-2-3-1. Ο Τζολάκης κάθισε κάτω από τα δοκάρια έχοντας μπροστά του στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Γιάννη Μασούρα, Παπαδόπουλο, Σεμέδο και Τσιμίκα. Σουρλής και Ανδρούτσος τα αμυντικά χαφ με τον Σολδάνο στα δεξιά, τον Ραντζέλοβιτς αριστερά και τον Φορτούνη πίσω από τον Ντουρμισάι.

Τα πρώτα λεπτά ήταν… αναγνωριστικά με τους παίκτες να μην μπορούν να φτάσουν εύκολα στην αντίπαλη περιοχή. Αυτό το έκανε πρώτος ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ στο 15′ με τον Ραντζέλοβιτς να μην παρατάει τη φάση και να μπαίνει στην περιοχή από τα αριστερά. Το γύρισμα του προς τον Σολδάνο ήταν καλό, ωστόσο ο Μίκελ έπεσε και μπλόκαρε προ του Αργεντινού.

Το Αμβούργο είχε την ευκαιρία να προηγηθεί με ένα πέναλτι που είδε μόνο ο διαιτητής, αλλά ο Τζολάκης αντέδρασε σωστά και έδιωξε την μπάλα στην εκτέλεση του Γουντ στο 25′. Ο γκολκίπερ της ομάδας μας ήταν και πάλι στη σωστή θέση τρία λεπτά αργότερα στην προσπάθεια του Ντούτζακ.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ μετά το πρώτο ημίωρο κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και στο 32′ ο ωραίος συνδυασμός των Φορτούνη, Ραντζέλοβιτς και Τσιμίκα δεν είχε θετικό αποτέλεσμα. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Φορτούνης έβγαλε σε θέση βολής τον Ντουρμισάι, με την μπάλα να φεύγει πάνω από το δοκάρι. Ο επιθετικός μονόλογος της ομάδας μας συνεχίστηκε και στο 40′ ο Μασούρας επιχείρησε τη σέντρα σουτ με τον Μίκελ να διώχνει σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο κ. Πέδρο Μαρτίνς άλλαξε πλευρές στους Σολδάνο, Ραντζέλοβιτς με τον πρώτο να πηγαίνει αριστερά και τον δεύτερο στα δεξιά. Στο 64′ ο Σιαμπάνης μπήκε στη θέση του Τζολάκη και πέντε λεπτά αργότερα πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση σε μακρινό σουτ του Κίτελ. Στο ίδιο λεπτό ο Φορτούνης αποχώρησε μετά από ένα χτύπημα που δέχτηκε και τη θέση του πήρε ο Βαλμπουενά. Ο Γάλλος ήταν και ο παίκτης που έδωσε την ασίστ για το 1-0 της ομάδας μας. Συγκεκριμένα στο 80′ εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά και ο Σεμέδο πιο ψηλά από όλους με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το Αμβούργο ισοφάρισε στο 87′ με τον Χίντερζεερ να στέκεται τυχερός κερδίζοντας την κόντρα και πλασάροντας στη συνέχεια τον Σιαμπάνη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης (64′ Σιαμπάνης), Γιάννης Μασούρας, Σεμέδο, παπαδόπουλος, Τσιμίκας, Ανδρούτσος (80′ Μπουχαλάκης), Σουρλής (80′ Γκιλιέρμε), Ραντζέλοβιτς (80′ Σουντανί), Σολδάνο (86′ Κάιπερς), Φορτούνης (69′ Βαλμπουενά), Ντουρμισάι (76′ Γιώργος Μασούρας).