Εύκολα τον Ηλυσιακό και τώρα ο Πορφύρας!

Χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού επικράτησε στην έδρα του Ηλυσιακού με 3-0 σετ και πλέον ετοιμάζεται για τη ρεβάνς του CEV Challenge Cup.

Με αυτό τον τρόπο οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το «πέντε στα πέντε» στο πρωτάθλημα και έτσι συνεχίζουν την αήττητη πορεία τους στη διοργάνωση.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και πήρε το πρώτο σετ με 25-10 μέσα σε 18 λεπτά. Οι «ερυθρόλευκες» απέκτησαν γρήγορα το προβάδισμα το οποίο αύξαναν διαρκώς στη διάρκεια του σετ στο οποίο πρώτη σκόρερ ήταν η Σάσκια Χίπε με 7 πόντους και 7/7 επιθέσεις. Παράλληλα ο Ολυμπιακός είχε και 4 άσσους με τη Ζακχαίου να παίρνει τους τρείς εξ’ αυτών και την Χριστοδούλου τον ένα. H 13χρονή προερχόμενη από την ομάδα κορασίδων της «ερυθρόλευκης» Ακαδημίας, Θεοδώρα Φουμάκη, πραγματοποίησε το ντεμπούτο τους με τη φανέλα του Ολυμπιακού περνώντας στον αγωνιστικό χώρο στο 8-22. Το πρώτο σετ κατέληξε στον Θρύλο με 10-25 ύστερα από άστοχο σερβίς από πλευράς Ηλυσιακού.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του 2ου σετ, με τις «ερυθρόλευκες» να κυριαρχούν απόλυτα και να φτάνουν εύκολα στο 25-14 κάνοντας το 2-0 μέσα σε 38’ λεπτά! Μεγάλες διαφορές και καλή λειτουργία σε όλους τους τομείς ήταν το χαρακτηριστικό και του 2ου σετ στο διάστημα του οποίου η Τζίνα Λαμπρούση έφτασε στους 7 πόντους έχοντας 6/6 επιθέσεις και η Σάσκια Χίπε τις 10/11 πηγαίνοντας στους 10 πόντους.

Διαφορετική ήταν η εικόνα στο 3ο σετ, το οποίο ήταν πιο κλειστό με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Από το 10-9 με το οποίο βρέθηκε να χάνει ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα 4-0 σερί χάρη στο οποίο προηγήθηκε με 10-13. Στην εξέλιξη του σετ οι «ερυθρόλευκες» διεύρυναν το προβάδισμα φτάνοντας στο 13-18 με άσσο της Αλεξίας Καλανταρίδου, με τη Σία Τοτσίδου να πετυχαίνει το 13-19. Η Τοτσίδου έγραψε και το 14-23, η Χίπε με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε το πρώτο ματς μπολ στο 16-24 και η Τοτσίδου πέτυχε το 17-25 με το οποίο ο Θρύλος έφυγε με τη νίκη από το κλειστό του Ηλυσιακού.

Τα σετ: 0-3, 10-25 (18’), 14-25 (20’), 17-25 (22’)