Aέρας και στο Φάληρο ο Θρύλος!

Την απολύτως νικηφόρα πορεία της στο πρωτάθλημα της Α1 συνέχισε η ομάδα πόλο ανδρών του Ολυμπιακού που επικράτησε με 16-9 εκτός έδρας, του Παλαιού Φαλήρου. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το προβάδισμα από το πρώτο οκτάλεπτο, διατήρησαν τη διαφορά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασαν με άνεση στην τελική επικράτηση με την οποία έκαναν το «6Χ6» στο πρωτάθλημα.

Οι υποχρεώσεις των Πειραιωτών συνεχίζονται τη Δευτέρα (4/11, 17:30), με αντίπαλο τον Απόλλων Σμύρνης, στο Παπαστράτειο, για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος και την Τετάρτη (6/11, 12:00) κόντρα στo NO Πατρών για το Κύπελλο, πριν η ομάδα αναχωρήσει για την Ουγγαρία, όπου για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ θα αντιμετωπίσει τη Ζόλνοκ (8/11).

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 στην έναρξη του αγώνα, με την απάντηση του Ολυμπιακού να είναι άμεση και με δυο γκολ των Γενηδουνιά και Γούνα να ισοφαρίζει σε 2-2. Ο Σκουμπάκης διεύρυνε το σερί σε 3-0 και οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 3-2. Νέα ισοπαλία με 3-3 και οι Πειραιώτες στο τελευταίο λεπτό σημειώνουν δυο τέρματα, με σκόρερ τους Σκουμπάλη και Αργυρόπουλου, για το 5-3 του πρώτου οκταλέπτου. Στην δεύτερη περίοδο οι άμυνες είχαν τον πρωταγωνιστικό ρόλο και χρειάστηκε να περάσουν σχεδόν έξι λεπτά μέχρι ο Γούνας να σκοράρει στον παίκτη παραπάνω και να διαμορφώσει το 6-3, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με σκορ 6-4.

Αντιστρόφως ανάλογη η εικόνα στην τρίτη περίοδο, όπου με το επιμέρους 4-6, η διαφορά έφτασε στο συν τέσσερα για τον Ολυμπιακό και το 12-8. Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου έτρεξαν ένα σερί 4-0, στο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου και διεύρυναν το προβάδισμα τους στο 16-8, φτάνοντας στη συνέχεια στο τελικό 16-9 και την έκτη νίκη στο πρωτάθλημα. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Γούνας με τέσσερα γκολ ενώ Σκουμπάκης, Κάκαρης και Γενηδουνιάς σημείωσαν από τρία.

Τα οκτάλεπτα: 3-5, 1-1, 4-6, 1-4

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Ντε Σόουζα (6:01), 2-0 Κοπελιάδης (5:02), 2-1 Γενηδουνιάς (4:08), 2-2 Γούνας (3:46), 2-3 Σκουμπάκης (2:55), 3-3 Τσολακούδης (1:32), 3-4 Σκουμπάκης (1:02), 3-5 Αργυρόπουλος (00:01)

2ο οκτέλεπτο: 3-6 Γούνας (2:38), 4-6 Κοπελιάδης (00:52)

3ο οκτάλεπτο: 4-7 Σκουμπάκης (7:21), 5-7 Ντε Σόουζα (6:54), 5-8 Γενηδουνιάς (6:34), 5-9 Γούνας (5:36), 5-10 Γενηδουνιάς (4:57), 6-10 Ρομπόπουλος (4:41), 6-11 Γούνας (4:09), 7-11 Κοπελιάδης (1:41), 8-11 Κοπελιάδης (00:46), 8-12 Κάκαρης (00:22)

4ο οκτάλεπτο: 8-13 Κάκαρης (6:00), 8-14 Μουρίκης (5:15), 8-15 Κάκαρης (4:17), 8-16 Δερβίσης (3:43), 9-16 Γαρδίκας (1:14)

ΑΟ Παλαιού Φαλήρου (Τεό Λοράντος): Χαϊδόπουλος Σ., Γωνιωτάκης, Γαρδίκας 1, Αλαφραγκής, Αθυμαρίτης, Δίπλαρος, Τσολακούδης 1, Ρομπόπουλος 1, Κοπελιάδης 4, Τρούλος, Ντε Σόουζα 2, Γαβαλάς Ι., Μητράκης, Μανδαλιός, Κούρκορ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζιβογίνοβιτς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης 3, Γενηδουνιάς 3, Μπουλιούμπασιτς, Δερβίσης 1, Κάκαρης 3, Μουρίκης 1, Γούνας 4, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 1, Δαλμάρας, Χαλυβόπουλος Ιπ., Χαλυβόπουλος Αρ.