Μας τα ..”Χ”άλασε ο Θρύλος

Ένας άψυχος Ολυμπιακός έμεινε στο 0-0 με τη Χάποελ Μπερ Σεβά στο «Γ. Καραϊσκάκης», προκαλώντας έντονο προβληματισμό και αποδοκιμασίες από τον κόσμο.

dur_0

Ανέτοιμος φάνηκε ο Ολυμπιακός στο πρώτο σημαντικό ματς με την Χάποελ Μπερ Σέβα καθώς ήρθε ισόπαλος 0-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης» και προκαλώντας έντονες αποδοκιμασίες αλλά και προβληματισμό στο «ερυθρόλευκο» στρατόπεδο. Ωστόσο, το επίπεδο των Ισραηλινών έδειξε πως αν οι ομάδα μας πάει με σοβαρότητα στο Ισραήλ μπορεί να πάρει την πρόκριση.

Βλέποντας το πρώτο τρίλεπτο καταλάβαινες πως οι παίκτες του Ολυμπιακού είχαν συγκεκριμένη οδηγία. Να πιέσουν, να εκμεταλλεύτουν την έδρα και αν μπορέσουν να σκοράρουν νωρίς. ‘Ομως ο Ολυμπιακός έκανε την πρώτη του τελική στο 20′ με σουτ του Φορτούνη και είχε άλλα δύο σουτ με τον Σεμπά που δεν βρήκαν στόχο. Μέσα σε όλα ο Ολυμπιακός έχασε και τον Σιόβα με τραυματισμό και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» παρά το γεγονός ότι είχαν την κατοχή της μπάλας εντούτοις είχε χάσει στα σημεία από την Χάποελ. Έτσι κάπως έκλεισε και το πρώτο ημίχρονο χωρίς κάποια περαιτέρω φάση.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Με τον Ολυμπιακό να έχει μια ανούσια κατοχή μπάλας και την Χάποελ Μπερ Σέβα διαβασμένη καλά, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να κάνουν την πρώτη τελική εντός εστίας στο 72′ στο δεύτερο μέρος (ξανά από τον Φορτούνη). Ο Ολυμπιακός μετά από αυτήν την φάση δεν μπορούσε να βρει τρόπο να πατήσει περιοχή και ν’ απειλήσει και την μία φορά που το έκανε ήταν στο 92′ αλλά το σουτ του Μιλιβόγεβιτς το έδιωξε σε κόρνερ ο Γκορές. Έτσι έμεινε το 0-0 και η πρόκριση θα κριθεί πλέον στο δεύτερο παιχνίδι στο Ισραήλ.