Κ20 ΟΣΦΠ-ΠΑΟΚ 2-1

paok_under20_osfp-604x345

Κ20 ΟΣΦΠ-ΠΑΟΚ 1-2

Μέσα στο «σπίτι» του Ολυμπιακού ο ΠΑΟΚ θέλησε να αγκαλιάσει την κούπα του πρωταθλητή στην Κ-20. Ομως, η ήττα με 2-1 από τους ερυθρόλευκους, στο εξ αναβολής ματς της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υποδομών, αναβάλλει την… στέψη.

Τα παιδιά του Βλάνταν Ιβιτς κρατούσαν μέχρι το 87ο λεπτό τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας, που θα διατηρούσε την διαφορά ασφαλείας στους επτά βαθμούς (71 β. έναντι 64β) από τον δεύτερο Ολυμπιακό. Ομως, το γκολ που πέτυχε ο Γαρεφαλάκης με κεφαλιά στο 87′ έδωσε στον Ολυμπιακό τους τρεις βαθμούς της νίκης και η διαφορά μειώθηκε στους τέσσερις (70 β. ο ΠΑΟΚ, 66 β. ο Ολυμπιακός) βαθμούς.

Ομως, κι έτσι αυτός ο τίτλος, πλέον, δεν χάνεται… Για τον ΠΑΟΚ απομένουν άλλα τέσσερα ματς μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος, ενώ ο Ολυμπιακός έχει να δώσει άλλα τρία παιχνίδια και μπορεί να φτάσει το μάξιμουμ των εννέα βαθμών. Ο Δικέφαλος θα παίξει σε εξ αναβολής αγώνα με τον Ατρόμητο την Κυριακή του Θωμά στην Αθήνα και θα έχει άλλα τρία ματς για να στεφθεί και μαθηματικά πρωταθλητής στην Κ-20.

Στο σημερινό εξ αναβολής παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής, που έγινε στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού στου Ρέντη, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο 35ο λεπτό με τον Στέλιο Πόζογλου, για να ισοφαρίσουν δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι με τον Σιώπη. Ο Δικέφαλος έχασε πολλές ευκαιρίες, με μεγαλύτερες αυτές του Βασίλη Παπαδόπουλου στο 40ο λεπτό και του Πόζογλου στο 64’, αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει ένα δεύτερο γκολ.

Ολυμπιακός: Στρέζος, Σωτηράκος, Ρέτζης, Βατουσιάδης, Βλάχος, Λάτσι, Παπασάββας (37′ Πασαλίδης), Γιάνκοβιτς, Λάζιτς, Ψυχογιός (22′ Σιώπης), Ιγνατίδης.

ΠΑΟΚ: Σοϊλεμέζογλου, Τοπαλίδης (46’ Κιόσε), Πούγγουρας, Βασαΐτης, Δεληγιαννίδης, Πατράλης, Πολύζος, Συράκος (46’ Σαββίδης), Παπαδόπουλος, Πόζογλου, Τσολακίδης.