Κ17: Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 1-3

Νίκη με 3-1 πήραν οι Έφηβοι του Ολυμπιακού κόντρα στους αντίστοιχους του ΠΑΟ στο Κορωπί, στο πλαίσιο της 4ης εξ’ αναβολής αγωνιστικής του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος της Superleague Κ17.1045663

Πολύ ωραίο παιχνίδι, Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός (Κ-17) τέθηκαν αντιμέτωποι το μεσημέρι της Πέμπτης με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν νικητές με 3-1 και μάλιστα να φτάνουν στην ανατροπή αφού βρέθηκαν πίσω στο σκορ.Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» με το «διπλό» αυτό, αποσπάστηκαν επτά βαθμούς από τους δεύτερους «πράσινους»!

Ο αγώνας:

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, αν και οι παίκτες του Τοπολιάτη απείλησαν πρώτη στο 6’, αλλά η κεφαλιά του ανενόχλητου Παπουτζίδη πέρασε ψηλά άουτ. Οι «πράσινοι» πίεζαν και στο 16’ άνοιξαν το σκορ με τον Λάμπρου για το 1-0. Οι Έφηβοι του Θρύλου δεν τα παράτησαν, ανέβηκαν και ευτύχισαν να ισοφαρίσουν στο 44’ με τον Παπουτζίδη. Ο Χαντζάρας έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Παπουτζίδης έπιασε την κεφαλιά και ισοφάρισε. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη μόνο μία ομάδα υπήρχε μέσα στο γήπεδο κι αυτή ήταν ο Ολυμπιακός. Βέβαια, μέχρι το 70ο λεπτό δεν υπήρχε κάποια αξιομνημόνευτη φάση, μέχρι που οι αλλαγές που πραγματοποίησε ο Τοπολιάτης έπιασαν τόπο!

Στο 76ο λεπτό ο Μανθάτης έκλεψε την μπάλα στο χώρο του κέντρου μετά από λάθος πάσα των παικτών του ΠΑΟ, βγήκε φάτσα με τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έβαλε σε θέση οδηγού τον Θρύλο για το 2-1.  Η υπεροχή των «ερυθρόλευκων» ήταν μεγάλη και το 82’ Μανθάτης και Κιρτζιαλίδης συνδυάστηκαν ωραία με τον δεύτερο να μπαίνει μέσα στην περιοχή να σουτάρει, η μπάλα να κοντράρει σε σώμα ενός παίκτη του ΠΑΟ και να καταλήγει στα δίχτυα για το 3-1 των Εφήβων του Ολυμπιακού!

Παναθηναϊκός: Βασίλας, Στρατήγης (77′ Σιλβεστρίδης), Σερβιλάκης, Ζήκος, Θεοχάρης, Μίγγος (71′ Κουντουριώτης), Χρυσικός, Λάμπρου, Μεράι (69′ Μπουζούκης), Τουρούκης, Χατζηγιοβάννης.

Ολυμπιακός: Κατσιμήτρος, Ντάσης, Νιάρος, Τόλι, Πεχλιβανίδης, Παπανικολάου, Μανθάτης, Λάμπρου (54′ Γιαννόπουλος), Μεζίνι (46′ Αράπης), Παπουτζίδης (72′ Κυρτζιαλίδης), Χατζάρας.