Πρόκριση για τους Νέους!!! Ατλέτικο Μαδρίτης – Ολυμπιακός 0-2

Η ομάδα Νέων του Θρύλου επικράτησε με 2-0 της αντίστοιχης της Ατλέτικο για το UEFA Youth League και προκρίθηκε στην επόμενη φάση.

1151708

Η ομάδα Νέων του Θρύλου πέτυχε μεγάλη νίκη στην Ισπανία, καθώς για την πέμπτη αγωνιστική του UEFA Youth League επικράτησε με 0-2 της αντίστοιχης ομάδας της Ατλέτικο Μαδρίτης και με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα μας βρίσκεται ήδη στην επόμενη φάση του θεσμού!

Η μεγάλη νίκη για την ομάδα μας ήρθε με δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο. Το σκορ για τον Ολυμπιακό μας άνοιξε στο 50’ ο Μεγαρίτης, για να έρθει ο Γαρεφαλάκης στο 79’ να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα για το συγκρότημα του Βασίλη Βούζα.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν έγιναν πολλές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες των ομάδων, με την μπάλα να είναι στα περισσότερα λεπτά στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Στα πρώτα λεπτά, την υπεροχή την είχαν οι γηπεδούχοι, χωρίς ωστόσο να μπορούν να διασπάσουν την καλοστημένη άμυνα των «ερυθρόλευκων» που για ακόμα ένα ευρωαπαϊκό ματς ανταποκρίθηκε πάρα πολύ καλά. Ο Θρύλος ήταν κινητικός αλλά δεν μπορούσε να μετουσιώσει σε κάποιο τέρμα,κάποιες καλές στιγμές που του παρουσιάστηκαν.

Τα πάντα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί πλήρως στον αγωνιστικό χώρο, να είναι εμφανώς καλύτερος και να καταφέρνει να πάρει το προβάδισμα στο 59ο λεπτό με σκόρερ τον Μεγαρίτη. Η ομάδα μας έλεγχε το ματς και παρά τις προσπάθειες των Ισπανών να αλλάξουν την ροή του αγώνα δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την ήττα. Το τελικό αποτέλεσμα για τον Θρύλο διαμόρφωσε με την συμπλληρωση του 79ου λεπτού ο Γαρεφαλάκης, κλειδώνοντας την τεράστια νίκη των «ερυθρόλευκων». Αυτή ήταν τρίτη νίκη της ομάδας των Νέων στον όμιλο , με το πιο ιδιαίτερο από όλα να είναι πως και τις τρεις νίκες της έχουν πάρει στις εκτός έδρας αναμετρήσεις! Οι Νέοι του Ολυμπιακού είναι πανηγυρικά στην επομενη φάση του UEFA Youth League, δείχνοντας το μέλλον τους ανήκει.

Έτσι, στην κορυφή του ομίλου παραμένει η Ατλέτικο Μαδρίτης με 12 βαθμούς και ακολουθεί ο Ολυμπιακός με 10, η Γιουβέντους με 4 και η Μάλμε με 0, με τις δύο άλλες ομάδες του ομίλου να έχουν από τέσσερα ματς. Το ματς της τελευταίας αγωνιστικής με τους Σουηδούς στις εγκαταστάσεις του Ρέντη, θα κρίνει κατά πάσα πιθανότητα την πρωτιά του ομίλου.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Αρμάντο Ντε λα Μορένα): Μαρίν, Μενδιόνδο (84’ Άνχελ Τόρες), Τέο, Λούκας, Μανθανάρα, Οτία, Ντιέντχιου, Μοχεντάνο (66’ Χουάν Μορένο), Νούνιεζ, Γιόμπα, Γκάμα (57’ Φέντε Πριέτο).

Ολυμπιακός (Βασίλης Βούζας): Ηλιάδης, Σάλιακας, Τσιμίκας, Βατουσιάδης, Τόλι, Καραχάλιος, Μεγαρίτης, Μανθάτης (69’ Ρέντζης), Λάτσι (85’ Νικολάου), Γαρεφαλάκης, Ιγνατίδης (46’ Ανδρούτσος).