Champions League: Τεράστιο διπλό της Γαλατάσαραϊ στο Ολντ Τράφορντ (2-3), πέρασε από την Κοπεγχάγη η Μπάγερν (1-2) (Video)

Champions League: Η Γαλατασαράι «βύθισε» κι άλλο τη Γιουνάιτεντ – «Άλωσε» το Σάλτσμπουργκ η Σοσιεδάδ, φοβερή ανατροπή η Μπράγκα

Δείτε την εκπομπή

Απίστευτα παιχνίδια σε εξέλιξη, σασπένες και πάρα πολλά γκολ περιελάμβανε το πρώτο σκέλος της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League, με τη Γαλατασαράι να ρίχνει τη… βόμβα της ημέρας μετά το σπουδαίο διπλό που σημείωσε στο «Ολντ Τράφορντ» επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 3-2, «βυθίζοντας» ακόμη περισσότερο τους «κόκκινους διαβόλους». Την ίδια ώρα η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με το ίδιο σκορ (3-2) στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» τη Νάπολι σε ένα ματς με «τρελό» ρυθμό κι απίστευτες εναλλαγές συναισθημάτων, ενώ η Λανς «λύγισε» την Άρσεναλ με 2-1 (και μάλιστα) με ανατροπή, υποχρεώνοντας τους «κανονιέρηδες» στην πρώτη εφετινή ήττα τους σε όλες τις διοργανώσεις. Με ανατροπή (2-1) νίκησε και η Μπάγερν στην Κοπεγχάγη, ενώ η Αϊντχόφεν «έσωσε» τον έναν βαθμό απέναντι στη Σεβίλ (2-2) με γκολ του Τέζε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Γαλατασαράι έγραψε Ιστορία, καθώς νίκησε για πρώτη φορά επι αγγλικού εδάφους, παρά το γεγονός ότι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προηγήθηκε στο 17′ με τον Χόιλουντ. Ο Ζαχά έφερε το ματς στα ίσα στο 23′, για να ακολουθήσει άλλο ένα γκολ από τον Χόιλουντ στο 67′. Τα ολέθρια σφάλματα στην άμυνα των γηπεδούχων έδωσαν στο 71′ την ευκαιρία στον Ακτούρκογλου να ισοφαρίσει ξανά για τους Τούρκους, για να ακολουθήσει το χαμένο πέναλτι (άουτ) του Ικάρντι στο 78′, σε μία φάση που ο Ονάνα «πούλησε» την μπάλα, κι ανάγκασε τον Κασεμίρο να κάνει παράβαση μέσα στην περιοχή, εισπράττοντας την κόκκινη κάρτα. Ο Ικάρντι, ωστόσο, πήρε το… αίμα του πίσω στο 81′ μετά από ακόμη ένα λάθος του Ονάνα, χαρίζοντας στην τουρκική ομάδα ένα τεράστιο τρίποντο, την ώρα που η Γιουνάιτεντ δεν έχει ακόμη ούτε… βαθμό στον 1ο όμιλο.

Στη Νάπολη, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Όστιγκαρντ, όμως η Ρεάλ Μαδρίτης «γύρισε» το σκορ χάρις στα τέρματα των Βινίσιους (27′) και Μπέλινγκχαμ (34′). Ο Ζιελίνσκι με πέναλτι έφερε ξανά ισορροπία στον αγώνα στο 54′, όμως το σουτ του Βαλβέρδε στο 78′ αφού χτύπησε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι, βρήκε ακολούθως στην πλάτη του Μερέτ και χάρισε στους Μαδριλένους ένα διπλό… πρωτιάς.

Σοβαρή υποψηφιότητα για πρόκριση στους «16» του Champions League θέτει η Ρεάλ Σοσιεδάδ! Η ισπανική ομάδα πέρασε με νίκη 2-0 από το Σάλτσμπουργκ, απέναντι στη Ρεντ Μπουλ η οποία στην πρεμιέρα είχε επικρατήσει της Μπενφίκα στην Πορτογαλία. Σίγουρα είναι ακόμα νωρίς, μόλις 2η αγωνιστική των ομίλων, αλλά στο Σαν Σεμπαστιάν κάνουν όνειρα, χάρη στα γκολ των Ογιαρθάμπαλ, Μπράις Μέντεθ πριν συμπληρωθεί το ημίωρο. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν, δημιούργησαν ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφεραν να ανακάμψουν.

Στο Βερολίνο η Ουνιόν προηγήθηκε με δύο γκολ του Σεράλντο Μπέκερ, του φορ από το Σουρινάμ, όμως η Μπράγκα αντέδρασε εντυπωσιακά και ισοφάρισε με Νιακατέ και Μπρούμα στο τελος του πρώτου και τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Το ματς ήταν συναρπαστικό με ευκαιρίες εκατέρωθεν και έδειχνε να οδεύει προς την ισοπαλία. Όμως στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αντρέ Κάστρο με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, με… buzzer beater αφού με τη σέντρα ο διαιτητής σφύριξε για τελευταία φορά.