Aσταμάτητος!!! ΑΟ Χανιά – Ολυμπιακός 1-4

Ο Θρύλος είναι… ασταμάτητος και οδεύει ολοταχώς για ένα ακόμα νταμπλ. Οι ποδοσφαιριστές του Μάρκο Σίλβα νίκησαν με 4-1 τον ΑΟ Χανίων στην Κρήτη και ουσιαστικά πανηγύρισαν από σήμερα (7/1) την πρόκρισή τους στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας.

12510425_1210431982305149_3025186643191610686_n

Ο Πορτογάλος τεχνικός είδε τους παίκτες που δεν είχαν μέχρι στιγμής αρκετό χρόνο συμμετοχής στα παιχνίδια του Ολυμπιακού, να αποδίδουν εξαιρετικά στον αγωνιστικό και να οδηγούν τον Θρύλο σε μία ακόμα νίκη.

Τα τρομερά γκολ των Ερνάνι (22’) και Κολοβού (39’) μάλιστα χαροποίησαν ακόμα περισσότερο τον Σίλβα, ο οποίος στη συνέχεια είδε και τους Σεμπά (86’) και Μανιάτη (90’) να βρίσκουν το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα. Αξίζει να σημειώσουμε πως ο διεθνής μέσος επέστρεψε στηνενεργό δράση μετά από 303 ημέρες απουσίας, λόγω του σοβαρού τραυματισμού που υπέστη στην περσινή σεζόν!  Οι γηπεδούχοι, από την πλευρά τους πάλεψαν όσο μπορούσαν, όμως, μετά το γκολ του Γκέσιου στο 8ο λεπτό, παραδόθηκαν στις ορέξεις του Θρύλου.

H ρεβάνς του Κυπέλλου στο «Γ. Καραϊσκάκης» είναι προγραμματισμένη για την επόμενη Τετάρτη (13/1) και το παιχνίδι θα ξεκινήσει στις 19:30.

«Μουδιασμένο» ξεκίνημα

Οι πολλές αλλαγές του Μάρκο Σίλβα στην «ερυθρόλευκη» εντεκάδα επηρέασαν την απόδοση του Θρύλου στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους παίκτες του Πορτογάλου τεχνικού να ψάχνουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο. Την ασυνεννοησία των ποδοσφαιριστών του Ολυμπιακού εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, με τον Γκέσιο στο 8ο λεπτό να πιάνει στον ύπνο την άμυνα των φιλοξενούμενων και να δίνει προβάδισμα στα Χανιά.

«Γκολάρες» από Ερνάνι και Κολοβό

Το γκολ των Κρητικών αφύπνισε τους παίκτες Θρύλου, οι οποίοι ανέβασαν την απόδοσή τους και κυριάρχησαν κατά κράτος στο χόρταρι. Στο 11’ μάλιστα έχασαν τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσουν, καθώς το σουτ που επιχείρησε ο Καμπιάσο από το ύψος της μικρής περιοχής του Πρίφτη, πέρασε ψηλά άουτ.  Το νερό, όμως, είχε μπει ήδη στο αυλάκι. Οι πρωταθλητές είχαν πάρει τα πάνω τους και στο 21’ έφτασαν στην ισοφάριση, με ένα καταπληκτικό γκολ του Ερνάνι. Η φάση ξεκίνησε από τον Σεμπά, που βρήκε ωραία τον Καμπιάσο στο ύψος της μεγάλης περιοχής των γηπεδούχων, με τον Αργεντινό να αφήνει την μπάλα για τον Ερνάνι και τον Πορτογάλο να την στέλνει συστημένη με εξωτερικό φάλτσο στο παραθυράκι του Πρίφτη.

Ο Θρύλος, πλέον, ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιού. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να πιέζουν, με τον Κολοβό στο 26′ να στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια των γηπεδούχων. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός δεν το έβαλε κάτω και στο 39’, αφού «άδειασε» δύο παίκτες του ΑΟ Χανίων, νίκησε τον Πρίφτη για το 2-1.

Κυρίαρχος και στο β’ μέρος

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να έχουν την κατοχή και στο 54’ λίγο έλειψε να πετύχουν και τρίτο γκολ με τον Πάρντο. Η τύχη, ωστόσο, δεν ήταν με το μέρος του Κολομβιανού μεσοεπιθετικού, με την μπάλα να… τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Πρίφτη. Αξίζει να σημειώσουμε ότι η φάση ξεκίνησε από τον νεαρό Τσιμίκα, ο οποίος έλαβε και τα εύσημα του Μάρκο Σίλβα για την ωραία ενέργειά του, αλλά και την έξυπνη πάσα του στον Λατινοαμερικάνο άσο.

Ο ίδιος ποδοσφαιριστής ήταν πρωταγωνιστής και στη φάση του 69ου λεπτού, όταν πήρε ωραία την μπάλα από τον Κολοβό, σούταρε, αλλά ο Πρίφτης έδιωξε σε κόρνερ. Στο 79’ ο Θρύλος δημιούργησε και άλλη ευκαιρία στα καρέ των γηπεδούχων, με τον Ερνάνι όμως, να σουτάρει άουτ από πλεονεκτική θέση.

Φινάλε με γκολ

Ο,τι δεν κατάφερε ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός, το έπραξε ο Σεμπα στο 85’. Ο Πάρντο έδωσε έτοιμο γκολ στον 23άχρονο, ο οποίος αφού «ψάρωσε» τον Πρίφτη, έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων για το 3-1. Το κερασάκι στην… τετραώροφη τούρτα έβαλε ο Γιάννης Μανιάτης στο 90’. Ο διεθνής μέσος με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής νίκησε τον πορτιέρο των Κρητικών και έγραψε το τελικό 4-1.

ΧΑΝΙΑ: Πρίφτης, Χατζηλιάδης, Παγώνης, Μπριλάκης, Καρτσαμπάς, Μασάντο, Τσούτσης, Ν. Νύκταρης (60′ Μπουζούκης), Γκέσιος (Μ. Νύχταρης), Δεινόπαπας (46′ Λίτα), Ρίκκα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Καπίνο, Σαλίνο (72′ Σάλιοκας), Σιόβας, Αυλωνίτης, Τσιμίκας, Καμπιάσο (79′ Μανιάτης), Ζντιέλαρ, Κολοβός, Πάρντο (87′ Πουλίδο), Ερνάνι, Σεμπά.