Σαράποβα… για φίλημα! (video)

Και κυριολεκτικά και μεταφορικά! Η Μαρία Σαράποβα είναι η νέα «βασίλισσα» του Παρισιού καθώς επικράτησε 2-1 της «σκληροτράχηλης» Σιμόνα Χάλεπ και σήκωσε την κούπα στο Roland Garros!

191814

Δεν μπορούσε να αφήσει την ευκαιρία να πάει χαμένη. Με τα «βαριά» ονόματα να ‘χουν πέσει θύμα έκπληξης, η Μαρία Σαράποβα έπρεπε να το σηκώσει! Και το έκανε!

Ύστερα από έναν συγκλονιστικό τελικό στο Roland Garros που κράτησε 3 ώρες και 2 λεπτά, η Ρωσίδα καλλονή έκαμψε την αντίσταση της Σιμόνα Χάλεπ με 2-1 σετ (6-4, 6-7, 6-4) και έκανε δικό της το βαρύτιμο τρόπαιο! Η 27χρονη κατέκτησε την κορυφή του Παρισιού για δεύτερη φορά στην καριέρα της (το 2012 η πρώτη) και έφτασε τις πέντε κούπες σε Grand Slam.

Η Μάσα βρέθηκε να χάνει στο πρώτο σετ, αλλά πήρε πέντε σερί γκέιμ (5-3) και παρά την ύστατη προσπάθεια της Ρουμάνας να φέρει ξανά τα πάνω-κάτω, κατάφερε να πάρει προβάδισμα και να βάλει τις βάσεις για τον τίτλο. Το δεύτερο ήταν πολύ πιο ανταγωνιστικό, με την Χάλεπ να ‘χει σε δύο περιπτώσεις την ευκαιρία να σερβίρει για την ισοφάριση, αλλά να μην τα καταφέρνει. Εν τέλει, όμως, πέτυχε τον στόχο της, έστω κι αν χρειάστηκε το tie break!

Στο τελικό σετ η «μάχη» συνεχίστηκε, με την Σαράποβα να δείχνει σε καλύτερη κατάσταση (αγωνιστικά και ψυχολογικά) να παίρνει κεφάλι στο σκορ (4-2 γκέιμ) κι έστω αν έδειξε να… χύνει την καρδάρα με το γάλα, έκανε νέο μπρέικ (5-4) και σερβίροντας για τον τίτλο απλά τέλειωσε τη δουλειά!

Η μεγάλη νικήτρια έφτασε τους 32 τίτλους συνολικά στην καριέρα της και πάει γι’ άλλα, ενώ η ηττημένη μπορεί να μην κατέκτησε το τρόπαιο (στην πρώτη της συμμετοχή σε major τελικό), αλλά δείχνει σε κάθε τουρνουά πως έρχεται με… φόρα. Συν τοις άλλοις, θα εξαργυρώσει την ξέφρενη πορεία της με την άνοδό της στο νούμερο τρία του κόσμου!