Στραβοπάτημα για την Γιουβέντους

width-660_height-1000_0902e6_25881_juve

Η επόμενη αντίπαλος του Ολυμπιακού για το Champions League, Γιουβέντους, είχε την πρώτη της απώλεια βαθμών στο ιταλικό πρωτάθλημα καθώς ήρθε ισόπαλη με την Σασουόλο.

Ο Εουσέμπιο ντι Φραντσέσκο δεν απαρνήθηκε το 3-4-3 ούτε κόντρα στην Γιουβέντους και δικαιώθηκε, αφού η Σασουόλοαπέσπασε βαθμό (1-1), στην αναμέτρηση του “Σιτά ντελ Τρικολόρε”.

Στο πρώτο ημίχρονο η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Champions League επιχείρησε έξι τελικές προς την εστία έναντι μόλις μιας των γηπεδούχων, η οποία όμως κατέληξε στα δίχτυα του Τζιανλουίτζι Μπουφόν (σκόρερ ο Σιμόνε Τζάτζα στο 13′ μετά από καραμπόλες στα αντίπαλα καρέ).

Η Γιουβέντους, η οποία παρατάχθηκε χωρίς τον πολύτιμο Αρτούρο Βιδάλ, απάντησε άμεσα με πλασέ του Πολ Πογκμπά από το ύψος της μεγάλης περιοχής κι έχασε ευκαιρίες για το γκολ της νίκης, ωστόσο το 1-1 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Να σημειωθεί ότι ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι παρέταξε την ομάδα του σε διάταξη 4-3-3 και με την είσοδο του Κλαούντιο Μαρκίζιο στο 60ό λεπτό προτίμησε το 4-3-1-2.

Σασουόλο (3-4-3): Κονσίγλι, Τερανόβα, Καναβάρο (10′ Αντέι), Ατσέρμπι, Βρσάλικο, Μαγκνανέλι, Μισιρόλι (79′ Ταϊντέρ), Λόνγκι, Μπεράρντι, Τζάτζα, Σανσόνε (70′ Μπιοντίνι).

Γιουβέντους (4-3-3): Μπουφόν, Ογκμπόνα, Μπονούτσι, Κιελίνι, Λίχτσταϊνερ, Περέιρα, Πογκμπά, Εβρά (60′ Μαρκίζιο), Πίρλο (84′ Ζιοβίνκο), Τέβες, Γιορέντε (66′ Κομάν).